Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim
Çocuk Giyim

Çocuklara fiziksel cezalar: bilmeniz gerekenler

Fiziksel olarak vurmak :

Vurmak işe yarıyor gibi görünüyor, çünkü çocuklar şaplak aldıklarında yaptıkları şeyi durduruyorlar. Ancak vurmak disiplin için iyi bir seçim değildir . Çünkü çocukların özdenetim veya uygun davranışlar hakkında bilgi edinmelerine yardımcı olmaz.

Bir ceza şekli olarak, vurmanın üç büyük dezavantajı daha vardır .

İlk olarak , vurmanın çocuğunuza fiziksel olarak zarar verme riski vardır .

İkincisi , çocuklara vurmak güçlü duygularla başa çıkmanın uygun bir yolu değildir.

Üçüncüsü , vurma gibi fiziksel cezalar çocukların sağlığı ve gelişiminde daha uzun vadeli sorunlara yol açabilir. Dövülen çocuklar, diğer çocuklardan daha agresif olabilirler. Zorlayıcı davranış, kaygı veya depresyona sahip olma olasılıkları daha yüksektir.

Çocuklarınızı iyi davranışlara yönlendirmek için onlara vurmaktan kesinlikle kaçının.

vurmaya alternatifler: çocuğunuzun iyi davranması

Ebeveynlerin vurmak gibi durumlardan kaçınmalarının en iyi yollarından biri, çocukların iyi davranmaları için fırsatlar yaratmaktır.

Açık aile kurallarına sahip olmak ilk adımdır. Kurallar çocuğunuza hangi davranışı beklediğinizi bildirir ve çocuğunuzun zor davranışlarından kaçınmasına yardımcı olabilir.

Çocuğunuzun zorlayıcı davranışlar sergilediği durumlar için de önceden plan yapabilirsiniz .

Çocuğunuz hoşunuza gitmeyen bir şekilde davranıyorsa, çocuğunuzun ortamında neler olup bittiğine bakmak iyi bir fikirdir. Bu tür durumlarda çocuğunuzun ortamını değiştirerek davranışını değiştirmek mümkün olabilir. 

Ve bazen çocuğunuzu zorlayıcı bir durumda sözle uyarmak kötü davranışı azaltmak için yeterlidir.

Şiddet yerine disiplin kullanma

Sağlam ve adil disiplinin bir kısmı, çocukların davranışlarına sınır koymaktadır. Okul öncesi ve okul çağındaki çocuklar için bu, çocuklar kuralları çiğnediğinde veya uygunsuz davranışlarda bulunduğunda disiplin cezalarını kullanmayı içerebilir .

Cezalar uzun vadede ancak iyi davranışları teşvik etmek için bunları pozitif stratejilerle birleştirdiğinizde işe yarar .

Üç yaşın altındaki çocuklar için ceza önerilmez, çünkü küçük çocukların davranışlarını değiştirmelerine yardımcı olmazlar. Bebekler ve küçük çocuklar yaptıkları bir şey yüzünden bir ceza olduğunu anlayamayacak kadar küçüktür. Ayrıca doğru ile yanlış arasındaki farkı da bilmezler.

Ebeveyn olarak hayal kırıklığı, öfke ve stresi yönetmek

Kendi duygularınızı yönetmek, çocuğunuzun iyi davranmasına yardımcı olan sıcak ve sevgi dolu bir aile ortamı yaratmanın önemli bir parçasıdır.

Kendi öfkeli veya sinirli duygularınızı olumlu ve sağlıklı bir şekilde yönetebiliyorsanız – örneğin, sakin kalarak, birkaç derin nefes alarak veya hatta uzaklaşarak – çocuğunuza nasıl davranacağına dair harika bir örnek verirsiniz .

Kendinizi çok stresli ve öfkeli buluyorsanız ve duygularınızı nasıl rahatlatacağınızı bilmiyorsanız, bazı stres yönetimi ve öfke yönetimi stratejilerine bakmaya değer olabilir .

Bebeğinize veya çocuğunuzu vurma gibi bir öfke geliştiğinde, çocuğunuzu güvenli bir yere koyun – örneğin bir karyola – veya başka birisinden onu bir süre tutmasını isteyin. Sakinleşene kadar kendinize biraz zaman tanıyın. Derin bir nefes almak için başka bir odaya gitmeyi ya da bir aile üyesini ya da arkadaşınızı arayıp bir şeyler konuşmaya çağırın.

Çok fazla Bu şekilde hissediyorsanız, çocuğunuzla birlikte ve aile sağlığı hemşirenizle veya aile hekiminizle konuşun.

Şiddet uygulanan çocuklar nasıl hissediyor

Ebeveynler bir çocuğa şaplak attığında, genellikle ‘Yanlış bir şey yaptın – bu şekilde davranmak doğru değil’ demeye çalışıyorlar. Ama bu çocukların alabileceği şekilde bir mesaj değil. Şiddet uygulanan bir çocuk, ebeveyninin ‘ Sana kızgınım ve senden hoşlanmıyorum ‘ dediğini düşünebilir .

Çocuklar çoğunlukla şiddet uygulanırken korku, öfke ve üzüntü duyarlar. Ayrıca şaşkın hissedebilir ve ebeveynlerine güvenlerini kaybedebilirler. Genellikle neyi yanlış yaptıklarını düşünemezler veya neden şiddete matuz kaldıklarını anlayamazlar.

Lütfen ,, Yazıyı paylaşın !
error

Platformumuzu Beğendiyseniz, Lütfen Paylaşın!!!