Erkeklerin hamileliğe tepkileri

Anahtar noktaları

  • Bir bebek beklediğinizi öğrendiğinizde neşe, heyecan, şok, korku ve daha fazlasını hissedebilirsiniz.
  • Güvendiğiniz biriyle veya yeni bir baba olmayı deneyimlemiş biriyle nasıl hissettiğiniz hakkında konuşmak yardımcı olabilir.
  • Haberleri ne zaman ve kiminle paylaşacağınız konusunda partnerinizle anlaşmak iyi bir fikirdir.

Erken gebelikte erkekler: karışık duygular

Eşinizin hamile olduğu haberini duyduğunuzda, her türlü farklı ve hatta karışık duygulara sahip olabilirsiniz.

Sevinç ve heyecan
Sırıtarak veya gülümsemekten vazgeçemeyebilirsiniz. Eğer başkalarına haber vermediyseniz, etrafınızdaki insanlar sizi bu kadar mutlu eden şeyin ne olduğunu merak ediyor olabilirler.

Hamile olduğumuzu öğrendiğimizde, tamamen ayın üstündeydik çünkü ikimizi de bıraktık. Çocuk sahibi olacağımı hiç düşünmemiştim. Ve bu gerçekten çok yoğun bir ‘Vay be! Hayatım şimdi değişiyor! ‘ bir an.
– Brian, iki çocuk babası

Şaşırdın, emin değilim ya da başka bir şey?
Bir bebek sahibi olmaya çalışmıyorsanız veya eşiniz beklediğinizden daha hızlı hamile kalırsa hamilelik sürpriz olabilir.

Eğer uyuşmuş, şok, şaşkın veya bunalmış hissediyorsanız ,  hamilelik gerçek hissetmek için biraz zaman alabilir . Hamilelik yolunda eşinizin önünüzde olduğunu hissedebilirsiniz.

Biraz uyuşmuştum. Hepsi büyük bir şoktu. ‘Evet hapdan çıktı ve döngüsünün yerleşmesi biraz zaman alacak’ diye düşündük… ve sonra yaklaşık bir hafta içinde hamileydi. Kafamı gerçekten bu alana sokmamıştım.
– Scott, iki çocuk babası

Test hamile olduğunu ve inanamadım. Zihnim başka bir yerde, dürüst olmak gerekirse – Zaten çocuksuz yurtdışı tatillerini düşünmüştüm.
– Callum, iki çocuk babası

Karmaşık olduğunda
Bazen bir bebek düşünülür, ancak  ilişki bozulur veya hiç bir ilişki yoktur. Bu, ebeveyn olmanın daha karmaşık yollarından biridir, ancak dahil, sevgi dolu ve sorumlu bir baba olmak hala çok mümkündür.

Hamilelik hakkında iyi ya da emin hissetmiyorsanız, hamileliğe girmemek hakkında daha fazla okumak isteyebilirsiniz  .

Doğurganlık tedavileri veya IVF yardımı ile gebe kaldıysanız , hamile kalmak için rahatlama ve sevinç hissedebilirsiniz, aynı zamanda hamilelik hakkında endişelenebilirsiniz. IVF sonrası ebeveynlik hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz  .

Hamilelik ile ilgili haberleri paylaşmak

Hamileliği yeni öğrendiyseniz, çatılardan bağırmak gibi hissedebilirsiniz. Ancak birçok anne ve baba yaklaşık 12 haftaya kadar haberlerle ‘halka açılmayı’ bekliyor. Bu, düşük yapma riskinin  çok daha az olduğu ve  bebeğinizin iyi olup olmadığını kontrol eden ilk trimester testlerine sahip olduğunuz zamandır. Diğerleri haberleri daha erken paylaşır.

Kimin ne zaman söyleyeceğiniz konusunda sohbet etmek ve partnerinizle anlaşmak iyi bir fikirdir. Her ikinizin de haberleri paylaşma konusunda güçlü hisleri vardır. Bir ‘plana’ sahip olmak, acı hissi, anlaşmazlık ve heyecanlı aile ve arkadaşların haberleri sizin için yayma şansını önleyebilir!

Çalışan insanlara söylemeden önce aileye söylemeye karar verebilirsiniz. Birlikte çalıştığınız veya paylaşmak istediğinizden daha fazla ayrıntı isteyen kişilerden gelen karışık tepkilere hazırlıklı olun. Örneğin, işvereniniz sizin için mutlu olabilir, aynı zamanda izin düzenlemeleri ve iş taahhütlerinizi aile taahhütleriyle nasıl dengelemeyi planladığınızı da düşünebilir. Ya da iş arkadaşları size hala ‘bu promosyonu’ isteyip istemediğinizi sorabilir.

Erken gebelik: öğrenme ve ayarlama zamanı

Hamilelik, baba olma fikrine alışma ve sizin için ne anlama geldiğini düşünme şansınızdır.

Hamilelik de partnerinizle olan ilişkinizdeki değişikliklere hazırlanmak için iyi bir zamandır . Çünkü ilişkiniz hamilelik sırasında veya sonrasında değişebilir veya hatta bazı zorlanmalar yaşayabilirsiniz.

Ve size bebeğiniz, eşiniz ve kendiniz için nasıl zaman tanıyacak bir iş-yaşam dengesi bulacağınızı düşünmek isteyebilirsiniz .

Hamilelikte yeni ve bazen zor anlar yaşarken, doğumdan sonra daha güçlü ve daha iyi zorluklarla başa çıkabilirsiniz.

Yapabileceğin şeyler

  • Hamilelik hakkında nasıl hissettiğinizi işlemek için zaman ayırın. Eşinizle, bir arkadaşınızla veya bir aile üyesiyle aklınızdan neler geçtiği hakkında konuşabilirsiniz. Bekleyen başka bir baba biliyorsanız, bir dahaki sefere hamilelik hakkında hamilelik hakkındaki düşüncelerinizi gündeme getirebilirsiniz.
  • Haberleri başkalarıyla paylaşmak isteyip istemediğinize ve ne zaman paylaşmak istediğinize partnerinizle karar verin.
  • Baba olmanın sizin için ne anlama geldiğini düşünün.