Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim
Çocuk Giyim

Erkekler: hamilelikte öfke ve şiddet

Anahtar noktaları

  • Bazen hamilelik kaygı, korku, hayal kırıklığı ve öfkeyi tetikleyebilir. Bu bazen şiddete yol açabilir.
  • Şiddet başkalarında stresi artırabilir ve hamile kadınlarda stres bebeklerine zarar verir.

Erkekler: Hamileliğe güçlü reaksiyonlar

Hamilelik, bazı erkekler için stres, endişe, baskı, hayal kırıklığı ve karışıklık zamanı olabilir. Bebeğin gelmesi, para ve iş talepleri ve daha fazlası için hazırlıkları organize ediyor olabilirsiniz.

Yeni doğmuş bir bebeğe bakmak için hazırlıksız hissedebilir ve kendiniz ve eşiniz için zaman kaybetme konusunda endişelenebilirsiniz. Ayrıca eşinizin dikkatini ve sevgisini bir bebekle paylaşma ihtimali de vardır.

Hamilelik ayrıca bazı erkekler için daha güçlü reaksiyonları tetikleyebilir . Bunlar öfke, korku, kaygı ve depresyonu içerebilir .

İlk defa böyle güçlü duygular yaşıyor olabilirsiniz. Ya da normalde üzülünmeyen şeyler – örneğin işyerinde baskı.

Hayal kırıklığı ve öfke gibi duygular yaygındır. Önemli olan onları nasıl ele aldığınızdır.

Hamilelikte öfke şiddete dönüştüğünde

Bazı erkekler için öfke gibi hamileliğe güçlü tepkiler şiddete yol açabilir.

Hamilelik, bazı erkeklerin ilişkilerinde ilk kez şiddet kullandıkları bir zaman olabilir. Veya daha önce şiddet kullandıkları takdirde, bu davranışı hamilelikte devam ettirebilirler.

Şiddet içeren ilişkilerdeki kadınlar şiddetli davranışları tetiklemekten korktukları için ‘yumurta kabuklarında yürüyor’ gibi hissedebilirler.

Şiddet , insanlar başkalarını incitmek, kontrol etmek veya zorbalık yapmak için güçlerini kullandığında meydana gelir. Birçok şiddet türü vardır. Örneğin, şiddet sözel, duygusal veya fiziksel olabilir.

Öfkeyi erkek olarak yönetmenin yolları

Herkes bazen kızgın hisseder. Ancak büyük bir baba olmanın bir parçası, öfkenizi ailenize zarar vermeyecek şekilde yönetmeyi öğrenmektir.

Öfkeyi, koşuya çıkmak veya kum torbasına vurmak gibi sağlıklı şekillerde ifade edebilirsiniz. Daha sakin anlarda öfkenizi neyin tetiklediğini düşünmek ve konuşmak da onu yönetmek için iyi bir adımdır.

Ancak öfkeyi yönetmekte sorun yaşıyorsanız veya öfkeniz şiddete yol açıyorsa, yardım almaktan utanç duyulmaz .

Yardım alırsanız, hayatınıza geri dönen iyi şeyler bulabilirsiniz. Örneğin, kendinizi öfke olmadan konuşup ifade edebilmek, aileniz ve hayatınızdaki diğer önemli insanlarla olan ilişkilerinize yeniden güven duymanıza yardımcı olabilir.

Hamilelikte şiddetin etkileri

Fiziksel yaralanma veya travma gibi şiddete maruz kalan insanlarda stres hormonlarının yükselmesine neden olur.

Hamilelik sırasında bir kadına şiddet meydana gelirse, bu  stres hormonları plasentadan büyüyen bebeğe gider . Bebeğin gelişimine zarar verebilirler. Hamilelik sırasında şiddet ayrıca düşük, erken doğum riski ve yenidoğan ölümüne de neden olabilir.

Bebek doğduktan sonra şiddet

Baba olmak her zaman kolay değildir. Bebeğinize nasıl bakacağınızı ve bebeğin ihtiyaçlarına nasıl cevap vereceğinizi öğrenmelisiniz. Ancak ne yapacağınızı bilmiyorsanız hayal kırıklığına uğrayabilir veya güveninizi kaybedebilirsiniz. Çalışma baskınız, ilişki gerginliğiniz veya uyku eksikliğiniz de olabilir. Bu stresler öfkeye, öfke şiddete yol açabilir.

Bu durumda, kontrolü kaybetme ve eşinize veya bebeğinize zarar verme riskiyle karşı karşıya kalabilirsiniz.

Şiddet iyi değildir!!!

Yenidoğan ve bebeklerin zayıf boyun kasları ve büyük, ağır kafaları vardır. Bir bebeği şiddetle sallamak veya vurmak, tekmelemek veya fırlatmak ölüme, sakatlığa veya ciddi yaralanmaya yol açabilir.

Yapabileceğin şeyler

Başa çıkamadığınızı düşünüyorsanız aşağıdaki adımları uygulayın:

  1. Kendinizi ve diğer herkesi güvende tutabilmeniz için durumu kontrol altına alın ‘Bunaldım ve sakinleşmek için bir an önce dışarı çıkmam gerekiyor’ diyebilirsiniz.
  2. Geri dönmeden önce sakinleşmek için elinizden geleni yapın. Derin nefesler alın veya yürüyüşe çıkın. Kendinize ‘Kızgın olmak bu sorunu çözmeyecek’ veya ‘Bunu halledebilirim’ – sakinleşmenize yardımcı olacak herhangi bir şey söyleyin.
  3. Geri dönmeden önce vücudunuzun sakinleştiğinden emin olun. (hızlı kalp atışlarının notmale dönmesi)
  4. Sakin olduğunuzda, sizi neyin engellediğini ve bir dahaki sefere işleri nasıl farklı şekilde ele alabileceğinizi düşünmek yardımcı olabilir.
Lütfen ,, Yazıyı paylaşın !
error

Platformumuzu Beğendiyseniz, Lütfen Paylaşın!!!