Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim
Çocuk Giyim

Ergenlerle problem çözme: adımlar ve ipuçları

 • Problem çözme, gençlerin öğrenmesi için önemli bir yaşam becerisidir. Evde problem çözmeyi kullanarak çocuğunuzun bu beceriyi geliştirmesine yardımcı olabilirsiniz.
 • Siz ve çocuğunuz çoğu sorunu altı temel adım kullanarak çözebilirsiniz.
 • Sakin iletişim, aktif dinleme ve uzlaşma çocuğunuzla ilgili sorunları çözmenize yardımcı olacaktır.

Problem çözme becerileri neden önemlidir?

Herkes her gün problemleri çözmeli. Ama bunu yapmamız gereken becerilerle doğmadık – onları geliştirmeliyiz.

Sorunları çözerken aşağıdakileri yapabilmek iyidir:

 • dinle ve sakince düşün
 • seçenekleri düşünün ve diğer insanların görüş ve ihtiyaçlarına saygı gösterin
 • yapıcı çözümler bulmak ve bazen uzlaşma yolunda çalışmak.

Bunlar yaşam için becerilerdir – hem sosyal hem de iş durumlarında çok değerlidirler.

Gençler, problemleri çözmek ve çatışmaları kendi başlarına çözmek için beceri ve stratejiler öğrendiklerinde kendileri hakkında daha iyi hissederler. Kendi başlarına iyi kararlar almak için daha bağımsız ve daha iyi bir konumdadırlar.

Problem çözme: altı adım

Genellikle sorunları konuşarak ve uzlaşarak çözebilirsiniz.

Aşağıdaki altı adımda sorun çözme adımları, soruna bir çözüm bulamadığınızda yararlıdır. Bunları, hem sizin hem de çocuğunuzun çoğu sorunu üzerinde çalışmak için kullanabilirsiniz.

Çocuğunuza bunların evde nasıl çalıştığını gösterirseniz, bunları kendi sorunları veya başkalarıyla çatışmalarda kullanma olasılığı daha yüksektir. Adımları, insanlar arasındaki bir çatışmayı çözmek zorunda olduğunuzda ve çocuğunuzun zor bir seçim veya kararla ilgili bir sorunu olduğunda kullanabilirsiniz.

Çocuğunuzla ilgili bir sorun üzerinde çalışırken, herkes sakin ve açıkça düşünebildiğinde bunu yapmak iyi bir fikirdir – bu şekilde, çocuğunuzun bir çözüm bulmak istemesi daha olası olacaktır. Bölünmeyeceğiniz bir zaman ayarlayın ve sorunu çözmek için çocuğunuza katıldığı için teşekkür edin.

1. Sorunu tanımlayın

Problem çözmenin ilk adımı sorunun tam olarak ne olduğunu bulmaktır. Bu, sizin ve çocuğunuzun sorunu aynı şekilde anlamanıza yardımcı olur. Sonra onu çözülebilir kılan kelimeler kullanın. 

Örneğin:

 • ‘Dışarı çıktığınızda son iki cumartesi günü bize nerede olduğunuzu bildirmek için aramadığınızı fark ettim.’
 • ‘sormadan başkalarının şeylerini çok kullanıyorsun.’
 • ‘Aynı gün iki doğum günü partisine davet edildiniz ve ikisine de gitmek istiyorsunuz.’
 • Gelecek Çarşamba günü iki büyük ödeviniz var.

Duyguya veya kişiye değil , konuya odaklanın . Örneğin, ‘Neden geç kaldığında aramaıyorsun, yoksa hatırlamıyorsun? Bana haber verecek kadar umursamıyor musun? ” Çocuğunuz saldırganlaşabilir ve savunmaya girebilir ya da sorunu nasıl çözeceğini bilmediği için sinirli hissedebilir.

Güven verici olarak çocuğunuzun savunmasızlığını da ortadan kaldırabilirsiniz. ‘Belki de ‘Arkadaşlarınızla dışarı çıkmanız önemlidir. Sadece dışarı çıktığınızda, güvende olduğunuzu hissetmemiz için bir yol bulmamız gerekiyor. Bunu birlikte halledebileceğimizi biliyorum ‘.

2. Bunun neden bir sorun olduğunu düşünün

Çocuğunuzun soruna neyin neden olduğunu ve nereden geldiğini açıklamasına yardımcı olun. Bunun gibi soruların cevaplarını düşünmek yardımcı olabilir:

 • Bu sizin için neden bu kadar önemli?
 • buna ne için ihtiyacınız var?
 • Ne olabileceğini düşünüyorsunuz?
 • Olabilecek en kötü şey nedir?
 • Sizi üzen ne?

Tartışmadan önce dinlemeye çalışın – bu, çocuğunuzla olanları gerçekten duyma şansınız. Onu ‘ihtiyacım var … istiyorum… hissediyorum…’ gibi ifadeler kullanmaya teşvik edin ve bu cümleleri kendiniz kullanmayı deneyin. Endişelerinizin nedenleri hakkında açık olun ve suçu bu adımın dışında tutmaya çalışın.

3. Soruna olası çözümler konusunda beyin fırtınası yapın

Sorunu çözebileceğiniz tüm olası yolların bir listesini yapın. Hem mantıklı hem de mantıklı olmayan bir dizi olasılık arıyorsunuz. Bunları henüz yargılamaktan veya tartışmaktan kaçının.

Çocuğunuzun çözüm bulmakta zorlanması durumunda, kendi önerilerinizle başlayın. Önce çılgın bir öneri yaparak tonu ayarlayabilirsiniz – komik veya aşırı çözümler daha yararlı seçenekler olabilir. Birlikte en az beş olası çözüm  bulmaya çalışın  .

Tüm olasılıkları mutlaka yazın.

4. Sorunun çözümlerini değerlendirin

Sırasıyla çözümlere bakın, her birinin olumluları ve olumsuzlukları hakkında konuşun. Eksileri değil önce artıları düşünün – bu şekilde, kimse önerilerinin eleştirildiğini hissetmeyecek.

Artı ve eksilerin bir listesini yaptıktan sonra, negatiflerin açıkça pozitiflerden daha ağır bastığı seçenekleri işaretleyin. Şimdi her bir çözeltiyi 0 (iyi değil) ile 10 (çok iyi) arasında derecelendirin. Bu, en umut verici çözümleri bulmanıza yardımcı olacaktır.

Seçtiğiniz çözüm, uygulamaya koyabileceğiniz ve sorunu çözecek bir çözüm olmalıdır.

Umut verici görünen bir tane bulamadıysanız, 3. adıma geri dönün ve farklı çözümler arayın. Yeni aile fikirleri almak için diğer aile üyeleri gibi başka insanlarla konuşmak da yardımcı olabilir.

Bazen ikinizi de mutlu eden bir çözüm bulamayabilirsiniz. Ancak uzlaşarak ikinizin birlikte yaşayabileceğiniz bir çözüm bulabilmelisiniz.

5. Çözümü hayata geçirin

Bir çözüm üzerinde anlaştıktan sonra, tam olarak nasıl çalışacağını planlayın. Bunu yazılı olarak yapmak ve aşağıdaki noktaları dahil etmek yardımcı olabilir:

 • Kim ne yapacak?
 • Ne zaman yapacaklar?
 • Çözümü hayata geçirmek için ne gerekiyor?

Çözümün nasıl çalıştığına bakmak için tekrar buluşacağınız zaman da konuşabilirsiniz.

Çocuğunuzun çözümünüze güvenmesi için rol modelliğe veya koçluğa ihtiyacı olabilir. Örneğin, bir arkadaşıyla tartışmaya çalışacaksa, sizinle ne söyleyeceğini pratik yapmayı yararlı bulabilir.

6. Sorun çözme sürecinizin sonucunu değerlendirin

Çocuğunuz planı uygulamaya koyduktan sonra, nasıl gittiğini kontrol etmeniz ve gerekiyorsa süreci tekrar gerçekleştirmesine yardımcı olmanız gerekir.

Çözüme çalışması için zaman vermeniz gerektiğini ve tüm çözümlerin işe yaramayacağını unutmayın. Bazen birden fazla çözüm denemeniz gerekebilir . Etkili problem çözmenin bir kısmı, işler beklendiği gibi gitmediğinde uyum sağlayabilmektir.

Çocuğunuza aşağıdaki soruları sorun:

 • Ne işe yaradı?
 • Ne işe yaramadı?
 • Çözümün daha sorunsuz çalışmasını sağlamak için ne yapabiliriz?

Çözüm işe yaramadıysa, bu sorun çözme işleminin 1. adımına dönün ve yeniden başlayın. Belki de sorun sandığınız gibi değildi ya da çözümler tam olarak doğru değildi.

Çözmek veya karar vermek için kendi sorunlarınız olduğunda bu becerileri ve adımları kullanmaya çalışın. Çocuğunuz bu yaklaşımı kullanarak aktif olarak problemlerle uğraştığınızı görürse, bunu kendisinin denemesi daha olası olabilir.

Çatışma sorun olduğunda

Ergenlik döneminde çocuğunuzla geçmişte olduğundan daha sık çatışabilirsiniz. Bir dizi konu hakkında, özellikle çocuğunuzun bağımsızlık geliştirme ihtiyacı konusunda aynı fikirde değilsiniz  .

Otoritenizi bırakmak ve çocuğunuzun karar vermede daha fazla söz sahibi olması sizin için zor olabilir. Ancak bunu, sorumlu bir genç, yetişkin olma yolunun bir parçası olarak yapması gerekiyor.

Çakışmayı gidermek için aynı sorun çözme adımlarını kullanabilirsiniz. Ve yazımızda çatışmayı yönetme hakkında daha fazla ipucu var  . Bu adımları çatışma için kullandığınızda, gelecekteki çatışma olasılığını azaltabilir.

Örneğin
, haftasonu sizin ve çocuğunuzun bir partiyle ilgili çatıştığınızı düşünelim.

Şunları yapmak istiyorsunuz:

 • çocuğunuzu oraya götürmek ve almak
 • bir yetişkinin denetlemesini istemek
 • saat 23’e kadar çocuğunuzu eve geri götürmek.

Çocuğunuz :

 • arkadaşlarıyla ​​gitmek
 • kendi başına taksiyle eve gelmek
 • saatin önemi olmadan kendisi hazır hissettiğinde eve gelmek.

İkinizin de istediğinizi elde etmenizi sağlayan bir anlaşmaya nasıl ulaşırsınız?

1. Sorunu tanımlayın

Sorunu işler kılan sözcüklere yerleştirin. 

Örneğin:

 • ‘Arkadaşlarınla ​​bir partiye gidip taksiyle eve gelmek istiyorsun.’
 • ‘Partide çok fazla çocuğun içki içeceğinden endişeleniyorum ve herhangi bir yetişkinin var olup olmayacağını bilmiyorsunuz.’
 • ‘Dışarı çıktığında, nerede olduğun için endişeleniyorum ve iyi olduğunu bilmek istiyorum. Ancak arkadaşlarınızla dışarı çıkabilmeniz ve güvende olduğunu bilerek rahat hissetmem için bir yol bulmamız gerekiyor. ‘

2. Bunun neden bir sorun olduğunu düşünün
Çocuğunuz için neyin önemli olduğunu öğrenin ve neyin önemli olduğunu kendi bakış açınızla açıklayın. Örneğin, ‘Neden evde olmak için belirli bir zaman üzerinde anlaşmak istemiyorsun?’ Sonra çocuğunuzun bakış açısını dinleyin.

3. Olası çözümlere beyin fırtınası yapın
Yaratıcı olun ve her biri için en az dört çözüm hedefleyin. Örneğin, çocuğunuzu almayı önerebilirsiniz, ancak ne zaman olacağını kendisi önerebilir. Ya da çocuğunuz ‘Yakınlarda yaşayan iki arkadaşınızla bir taksiyi paylaşmaya ne dersiniz?’ Diyebilirsiniz.

4. Çözümleri değerlendirin
Her bir çözümün avantaj ve dezavantajlarına profesyonellerden başlayarak bakın. Her ikiniz için kabul edilemez çözümleri geçerek işe başlamak faydalı olabilir. 

Zamanla ilgili bazı açık kurallara sahip olmayı tercih edebilirsiniz – örneğin, aksi müzakere edilmedikçe çocuğunuz 23: 00’e kadar evde olmalıdır.

Belirlenen sürücünün sarhoş olması veya ayrılmaya hazır olmaması gibi bir şeyin ters gitmesi durumunda bir yedekleme planı ile hazırlıklı olun. Yedekleme planını çocuğunuzla tartışın.

5. Çözümü hayata geçirin
Bir uzlaşmaya vardığınızda ve bir eylem planınız olduğunda, anlaşmanın şartlarını netleştirmeniz gerekir. Kimin neyi, ne zaman ve nasıl yapacağına dair notlar da dahil olmak üzere bunu yazılı olarak yapmak yardımcı olabilir.

6. Sonuçları değerlendirin
Çözümü denedikten sonra kendinize bunun işe yarayıp yaramadığını ve anlaşmanın adil olup olmadığını sormak için zaman ayırın.

Lütfen ,, Yazıyı paylaşın !
error

Platformumuzu Beğendiyseniz, Lütfen Paylaşın!!!