Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim
Çocuk Giyim

Ergenlerde riskli davranış: nasıl ele alınır

Anahtar noktaları

 • Risk almak, büyümenin, sınırları keşfetmenin ve yetenekleri test etmenin tipik bir parçasıdır.
 • Çocuğunuzun heyecan arama ve risk alma ihtiyacını güvenli aktivitelere yönlendirmeye çalışın.
 • Alkol ve diğer uyuşturucu kullanımı, tehlikeli sürüş, yasadışı faaliyetler, okuldan kaçma ve kavga gibi riskli davranışlardan endişe etmek iyidir.
 • Açık görüşmeler, kurallar, rol modelleme ve izleme, risk alan gençleri güvende tutmanın yoludur.

Riskli davranış: gençler neden bunu yapar?

Gençlerin yeni deneyimler istemeleri normaldir – bu durum ebeveyn olarak sizin için stresli olabilir.

Gençlerin kendi sınırlarını ve yeteneklerini ve belirlediğiniz sınırları keşfetmeleri gerekir. Ayrıca kendilerini birey olarak ifade etmeleri gerekir. Her şey kendi kimlikleriyle bağımsız genç yetişkinler olma yollarının bir parçasıdır .

Ayrıca, genç beynin planlama ve dürtü kontrolünü ele alan kısımları yaklaşık 25 yaşına kadar tamamen olgunlaşmaz. Bu, gençlerin bazen sonuçları düşünmeden hızlı kararlar vermeleri yetişkinlerden daha olasıdır.

Ve bazen gençler, bir gruba girmek için potansiyel olarak riskli şeyler hakkında kararlar alırlar.

Ortak riskli davranış

Riskli davranışlardan endişe duymanız normaldir:

 • sosyal medyanın cinselliği ve diğer riskli kullanımları
 • tütün kullanımı,  alkol kullanımı ve  tıkınırcasına içme
 • yasa dışı madde kullanımı
 • tehlikeli sürüş
 • izinsiz giriş veya vandalizm gibi yasa dışı faaliyetler
 • kavga etme
 • okuldan kaçma .

Gençlerin yeni deneyimlere ve heyecan arayışına olan ilgisi, paten parkında yeni numaralar denemek gibi risk alma davranışlarından daha fazla şey içerebilir. Bu risk alma davranışı yaklaşık 15-16 yaşlarında zirve yapar ve ergenlik döneminden sonra ortaya çıkar.

Güvenli risk almayı teşvik etmek

Gençlerin kendileri hakkında daha fazla bilgi edinmek ve yeteneklerini test etmek için bazı riskler almaları gerekir. 

Çocuğunuz heyecan arayan ve risk alan biriyse, bu enerjiyi kaya tırmanışı, dövüş sanatları, kano veya dağ bisikleti gibi güvenli ve yapıcı faaliyetlere yönlendirmeyi deneyin . Bazı gençler, drama veya yaratıcı sanatlarda sahne almanın güzelliğini sevdiklerini görebilirler.

Başka bir strateji çocuğunuza bazı alanlarda özerklik ve bağımsızlık kazandırmaktır, böylece isyan etmeden özgürlüğünü keşfedebilir.

Eğer ergen çocuğunuz yırtık kıyafetler, mavi saç veya fantastik bir elbise seçerse beğenmeyebilirsiniz, ancak bunlar denemek için güvenli yollardır. Daha fazla bilgi için sorumluluğu çocuğunuza kaydırmayla ilgili makalemizi okuyun  .

Risk alan gençleri nasıl güvende tutabilirsiniz?

Gençlerin test sınırlarını bilmek riskli davranışları yaşamayı daha kolay hale getirmez. Çocuğunuzun sonuçları düşünmesine ve daha güvenli kalmasına yardımcı olacak bazı fikirler.

Davranış ve sonuçları hakkında konuşmak

Davranış ve sonuçları hakkında konuşmak, çocuğunuzun farklı durumlarda ne kadar risk içerdiğini öğrenmesine yardımcı olabilir. Ama bunun bir kötü deneyim olarak gelmediğine dikkat edin, çünkü bu çocuğunuzu isyan etmeye teşvik edebilir. Örneğin, ‘alkole hayır demenin gerçekten zor olduğu zamanlar olacak. Ancak sağlığın ve hayatının diğer bölümleri için ne kadar kötü olduklarını biliyorsun. Umarım güçlü kalabilirsin ‘.


Üzerinde mutabık kalınan kurallar üzerinde çalışma Çocuğunuzla, kuralların çiğnenmesine ilişkin kurallar ve sonuçları konusunda çalışıyorsanız, çocuğunuzun kurallara uyma olasılığı daha yüksektir. Çocuğunuz büyüdükçe ve daha fazla sorumluluk için hazır olduğunu gösterdikçe esnek olmanız ve kuralları uyarlamanız gerekir.

Değerler hakkında konuşmak
Aileniz için neyin önemli olduğunu bilmek, çocuğunuzun sorumluluk ve kişisel değerler geliştirmesine yardımcı olacaktır. Alkol almak, araba kullanmak ve diğer insanlara saygılı davranmak gibi şeylerde iyi bir rol modeli olarak aile değerlerini destekleyebilirsiniz.

Çocuğunuza göz kulak olma

Çocuğunuzun kiminle ve nerede olduğunu bilmek çocuğunuzu korumanıza yardımcı olabilir. Örneğin, çocuğunuzla kuralları müzakere ettiğinizde, kural çocuğunuzun nerede olacağını size bildirmesi ve planları değişirse sizi araması olabilir.

Çocuğunuzla bağlantıda kalmak
Eğer genç yaşta çocuğunuzla bağlantıda kalır ve güçlü bir ilişki kurarsanız, uyuşturucu kullanma baskısı veya cinsel aktiviteye dahil olma gibi durumlarla başa çıkma olasılığı daha yüksektir.

Geniş bir sosyal ağı teşvik etme
Muhtemelen çocuğunuzun belirli bir kişi veya grupla arkadaş olmasını engelleyemezsiniz – ancak ona spor, topluluk veya aile aktiviteleri yoluyla başka arkadaşlar edinme şansı verebilirsiniz. Ve çocuğunuzun arkadaşlarını evinizde karşılarsanız, onları tanıma şansınız olur.

Çocuğunuzun akran etkisi ile baş etmesine yardımcı olma
Çocuğunuz riskli şeyler yapmak için akran etkisi hissediyorsa , güvenilirliğini kaybetmeden devre dışı bırakmanın yollarını düşünmesine yardımcı olabilirsiniz. 

Güvensiz hissettiği ve alınması gerektiğinde ve kızgın olmayacağınız her zaman çocuğunuza size kısa mesaj gönderebileceğini söyleyin.

Riskli davranışları ele alma desteği

Risk almak, ergenliğin oldukça normal bir parçasıdır ve çoğu genç bunu aşırıya çekmez.

Çocuğunuz zaman zaman sokağa çıkma yasağı dışında kalırsa, çok fazla endişelenmeyebilirsiniz. Ancak düzenli olarak, uyuşturucu kullanmak, kavga etmek, içki içmek ya da yasaları çiğnemek gibi tehlikeli sonuçlara yol açan şeyler yaparsa, yardım ve destek almayı düşünün.

Ayrıca, çocuğunuzun davranışının kendi kendini yok edeceğinden veya daha derin bir sorunun işareti olabileceğinden endişe duyuyorsanız yardım alın.

Başlamanın en iyi yolu aile doktorunuzdan bir psikoloğa veya diğer bir akıl sağlığı uzmanına yönlendirilmesini istemektir .

Çocuğunuzla riskli davranışlar hakkında konuşmakta zorlanıyorsanız, akraba veya güvenilir bir aile arkadaşınızdan konuyu gündeme getirmesini istemek yardımcı olabilir. Bazı gençler, ebeveynleri ile seks ve uyuşturucu kullanımı gibi hassas konular hakkında konuşmakta zorlanırlar, ancak başka biriyle konuşmaya istekli olabilirler. Ayrıca çocuğunuzun okul danışmanından tavsiye isteyebilirsiniz.

Ergen riskli davranışları hakkında daha fazla bilgi

Riskli davranışlar cinsiyete göre değişir . Erkeklerin kavga ve okuldan kaçma olasılıkları daha yüksekken, kızların sigara içme olasılığı biraz daha yüksektir.

Bazı gençlerin riskli davranışlarda bulunmaları daha olasıdır. Bazı gençler diğerlerinden daha fazla doyum arama eğilimindedir. Yani, maceranın ‘acelesinden’ zevk alırlar ve yeni ve heyecan verici deneyimler isterler. Olumsuz ve meydan okuyan davranış öyküsü olan ve DEHB gibi dikkatle ilgili sorunları olan çocukların gençler olarak riskli davranışlarda bulunmaları daha olasıdır.

Bazı gençler, ebeveynlerinden farklı bir risk anlayışına sahiptir. Bu, yaptıkları işte gerçek bir tehlike görmedikleri anlamına gelir. Gençler, eylemlerinin olumsuz sonuçları olacağını düşündüklerinde, yaptıkları hakkında daha dikkatli düşünürler (davranışlarını gerçekten değiştirip değiştirmedikleri açık değildir).

Bazı gençler yaşıtlarından ve uyum sağlama gereksinimlerinden çok etkilenir, bu yüzden grupları için ‘normal’ olduğunu düşündüklerini yaparlar. Diğer gençler performans göstermek, etkilemek, gösteriş yapmak veya farklı olmak isterler. Aslında, akranlar etrafta olduğunda gençler arasında risk almak iki katına çıkar .

Lütfen ,, Yazıyı paylaşın !
error

Platformumuzu Beğendiyseniz, Lütfen Paylaşın!!!