Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim
Çocuk Giyim

Ergen davranışı ve nasıl yönetileceği

Anahtar noktaları

  • Çocukların ergenlik öncesi yıllarda sınırları zorlaması normaldir. Bu, bağımsızlık yolundaki yolculuklarının önemli bir parçasıdır.
  • Gençler için olumlu davranış yönetimi açık kurallar, sıcak ilişkiler ve gençlerin neden bu şekilde davrandıklarını anlamakla ilgilidir.
  • Ergenlik öncesi yaygın davranış kaygıları saygısız davranış, kardeş kavgaları, akran etkisi, zorbalık ve risk almayı içerir.

Ergenlik öncesi davranışlar: ne beklenir ve neden olurlar

Büyümenin ve daha bağımsız olmanın bir parçası olarak, çocuğunuzun bağımsız fikirleri ve davranış biçimlerini test etmesi gerekir. Bazen bu size katılmamanızı, size biraz hassas’dabranmayı, belirlediğiniz sınırları ve sınırları zorlamayı, daha çok arkadaş gibi olmayı ve hatta risk almayı gerektirir. Çocuğunuz ergenlik yıllarına doğru ilerledikçe bu daha yaygın hale gelebilir.

Sizin için stresli olsa da, bu büyümenin normal ve ortak bir parçasıdır. Ve bu aşama geçecektir .

Ergenlik öncesi ve ergenlik davranışlarındaki bazı değişiklikler, ergenlik çağındaki beyinlerin gelişim şekli ile açıklanmaktadır . Beynin dürtü kontrolünden sorumlu kısımları yaklaşık 25 yaşına kadar tam olarak olgunlaşmaz. Beyin değişiklikleri iniş ve çıkışlar sunar – gençler hayal güçleri yüksek, tutkulu, hassas, dürtüsel, karamsar ve öngörülemez olabilir. Kendine güvenen gençler , kendileri için uygun olmayan insanlardan ve durumlardan kaçınma ve olanları bulma yeteneğine sahiptir. Çocuğunuza başarı şansı veren pratik ve olumlu faaliyetler arayarak ve çocuğunuzu iyi bir çaba gösterdiği için överek çocuğunuzun güvenini artırabilirsiniz.

Gençler için davranış yönetimi

Gençlerde iyi davranışı teşvik etmek , çocuğunuzla açık bir şekilde iletişim kurmak, tutarlı olmak ve sıcak ve sevgi dolu bir aile ortamı yaratmak ve sürdürmekle ilgilidir.

Davranışa bu olumlu ve destekleyici yaklaşım, genellikle disiplin stratejilerine daha az ihtiyaç duyduğunuz anlamına gelir. Gençler için disiplin kullanmanız gerektiğinde , en etkili stratejiler üzerinde mutabık kalınan sınırlar koymaya ve çocuğunuzun içinde çalışmasına yardımcı olmaya  odaklanır.

Kurallar ve sınırlar çocuğunuzun bağımsızlığını öğrenmesine, davranışlarını yönetmesine ve sorumluluk almasına ve sorunları çözmesine yardımcı olur . Çocuğunuz, uygun davranış ve başkalarına saygı için kendi standartlarına sahip genç bir yetişkin olmak için bu becerilere ihtiyaç duyar.

Saygısız davranışlarla başa çıkmak

Tüm çocuklar bu şekilde davranmasa da, ergenlik öncesi yıllarda kaba veya saygısız davranışlar ortaya çıkabilir.

Bu tür bir davranış aileniz için bir sorunsa, açık kurallar koymak çocuğunuzun ne beklediğinizi bilmesini sağlar. Örneğin, ‘Ailemizde saygılı konuşuyoruz. Bu gibi kelimeleri söylemiyoruz demektir.

Çocuğunuzu bu tartışmalara dahil etmek , daha sonra ona kuralların oluşturulmasına yardımcı olduğunu ve kabul ettiğini hatırlatabileceğiniz anlamına gelir. Çocuğunuzun adil olduğunu düşünüyorsa kurallara uyması daha olasıdır.

Bu kuralları kendi davranışlarınızda modellemek , söylediklerinizi kastettiğinizi gösterir.

Çocuğunuzla bazı kaba davranışlar hakkında konuşmanız gerekiyorsa, sakin kalmak ve konuşma anınızı planlamak , konuşmanın daha iyi gitmesine yardımcı olacaktır. Çocuğunuzun davranışlarına odaklanırsanız da yardımcı olabilir. ‘çok kabasın’ demek yerine, ‘Bana böyle konuştuğunda inciniyorum’ gibi bir şey söylemeyi deneyebilirsiniz.

Ergenlik öncesi davranışlarla ilgili yaygın endişeler

Kardeşler ile Mücadele
Kardeş mücadeleleri stresli olabilir, ama bu normaldir. Fiziksel olmadıkça, çocukların sorunları nasıl çözecekleri, farklı fikirlerle başa çıkacakları ve diğerlerine saygılı davranacakları gibi önemli yaşam becerilerini öğrenmelerine yardımcı olur.

Çocuklarınıza çatışmalarını çözme konusunda koçluk yaptığınızda, bu becerileri geliştirmelerine yardımcı olursunuz. Ayrıca dövüşleri kendilerinin çözmesine motive edebilirsiniz. Örneğin, bilgisayar üzerinde savaşıyorlarsa, birlikte bir çözüm bulana kadar bilgisayara erişimlerini kaldırabilirler.

Akran etkisi
Akran etkisi , aksi takdirde yapmayacağınız bir şeyi yaptığınız zamandır, çünkü başkaları tarafından kabul edilmiş ve değerlenmiş hissetmek istersiniz. Bu sadece iradenize karşı bir şey yapmakla kalmaz, aynı zamanda olumlu da olabilir. Bazen bir sosyal grubun parçası olmak için sahneleri, eğilimleri ve modaları takip etmek gerekebilir – bu daha büyük çocuklar ve gençler için normaldir.

Çocuğunuz kendinden ve değerlerinden güçlü bir hisle eminse, akran etkisi söz konusu olduğunda çizgiyi nerede çizeceğini bilmesi daha olasıdır.

Siber zorbalık

Ergenlik öncesi yıllarda çocuğunuzun çevrimiçi dünyaya daha fazla erişimi olabilir. Siber zorbalık , birisini kasıtlı ve tekrar tekrar taciz etmek, aşağılamak, utandırmak, eziyet etmek, tehdit etmek, seçmek veya korkutmak için dijital teknolojiyi kullanır. Tespit etmek zor olabilir, ancak sizin ve çocuğunuzun siber zorbalığı önlemek ve durdurmak için atabileceğiniz adımlar vardır .

Risk alma
Risk alma , gençlerin kendileri hakkında bilgi edinmeleri ve yeni şeyler denemeleri için önemli bir yoldur. Paten parkında yeni numaralar deniyor olabilir. Ancak aynı zamanda sigara içmek gibi davranışlarla ilgili daha fazla bilgi arıyor olabilir.

Çocuğunuzun riskleri değerlendirmeyi öğrenmesine yardımcı olabilirsiniz. Ailenizin değerleri hakkında konuşmak ve iletişim hatlarını açık tutmak da iyi bir fikirdir. Ve risk alma arzusunu ders dışı etkinliklere veya spor, müzik veya drama gibi topluluk etkinliklerine yönlendirebilirsiniz .

Ergenlik öncesi davranışlardan endişe ediyorsanız

Birçok ergenlik öncesi ve ergenlik davranışı genç yetişkinliğe doğru büyümenin normal bir parçasıdır.

Ancak , ruh hali değişimleri, ailenizden veya arkadaşlarınızdan çekilme ve olağan dışı faaliyetler veya okula devamsızlık gibi diğer değişikliklerin yanı sıra, çocuğunuzun tutumunda veya davranışında değişiklikler varsa endişelenebilirsiniz .

Çocuğunuzun davranışlarından endişe ediyorsanız şunları yapabilirsiniz:

  • neler olup bittiğini söyleyip söyleyemeyeceğini görmek için endişelerinizi çocuğunuzla tartışın
  • diğer ebeveynlerle konuşun ve ne yaptıklarını öğrenin
  • profesyonel destek almayı düşünün – başlamak şeçenekler okul danışmanlarını, öğretmenleri ve aile doktorunuzu içerir.
Lütfen ,, Yazıyı paylaşın !
error

Platformumuzu Beğendiyseniz, Lütfen Paylaşın!!!