Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim
Çocuk Giyim

Ebeveynler: gençler için rol modelleri ve olumlu etkiler

Anahtar noktaları

 • Ebeveynler gençler için güçlü rol modelleridir. Yaptığınız ve söyledikleriniz, şimdi ve uzun vadede çocuğunuzun davranışlarına, tutumlarına ve inançlarına rehberlik eder.
 • Çocuğunuzu aile tartışmalarına dahil ederek, sağlıklı bir yaşam tarzı yaşayarak, olumlu, eylemleriniz için sorumluluk alarak ve daha fazlasını yaparak bir rol modeli olabilirsiniz.
 • Çocuğunuzun değerleri ve uzun vadeli seçimleri üzerinde önemli bir etkiye sahipsiniz. Çocuğunuzla ilişkiniz ne kadar güçlü olursa, o kadar fazla etkiye sahip olursunuz.

Gençler için rol model olarak ebeveynler

Çocuğunuz daha küçükken, rolünüz onun davranışının temellerini atmaktı. Örneğin, çocuğunuza başkalarıyla nasıl işbirliği yapılacağını ve sırayla nasıl gideceğini gösterdiniz. Şimdi çocuğunuz ergenlik çağında, kendi davranışları için sorumluluk almaya başlayabilir.

Ama siz hala önemli bir rol modelisiniz.

Yaptığınız şey çocuğunuza nasıl davranmasını istediğinizi gösterir. Örneğin, hayal kırıklığı ve sıkıntı gibi duygularla nasıl başa çıkacağınız çocuğunuzun duygularını nasıl düzenlediğini etkiler. Ne yediğiniz, ne kadar egzersiz yaptığınız ve kendinize nasıl baktığınız, bunların hepsi çocuğunuzu etkiler.

Söyledikleriniz de önemlidir. Davranışın diğer insanları nasıl etkilediğinden bahsederek çocuğunuzun davranışlarını yönetmesine ve kontrol etmesine yardımcı olabilirsiniz. Doğru ve yanlış arasındaki farklar hakkında çocuğunuzla daha fazla konuşabilirsiniz. Şimdi bunun için iyi bir zaman çünkü çocuğunuz diğer insanların deneyimlerini ve duygularını anlama yeteneğini geliştiriyor.

Rol modelleme için pratik ipuçları

İşte küçük çocuğunuz için bir rol modeli olmanıza yardımcı olabilecek bazı pratik fikirler:

 • Çocuğunuzu aile tartışmalarına dahil edin ve ona aile kararları, kuralları ve beklentileri hakkında bilgi verin. Bunlar, insanların başkalarıyla nasıl geçinip birlikte çalışabileceklerini anlamasına yardımcı olmanın iyi yoludur.
 • Çocuğunuzun yapması gereken şeyleri yapmaya çalışın. Gençler yapmadığınızda fark edebilirler!
 • Olumlu bir tutum sergileyin – düşünün, harekete geçin ve iyimser bir şekilde konuşun.
 • Kendi hatalarınızı kabul ederek ve gelecekte aynı hataları önlemek için neler yapabileceğiniz hakkında konuşarak kendiniz için sorumluluk alın. Başkaları veya koşulları yanlış giden her şeyi suçlamamaya çalışın.
 • Zorluk ve çatışmalarla sakin ve üretken bir şekilde başa çıkmak için problem çözme becerilerini kullanın . Bir problem ortaya çıktığında üzülmek ve sinirlenmek çocuğunuzu aynı şekilde tepki vermeye teşvik eder.
 • Başkalarına nezaket ve saygı gösterin.

Genç çocuğunuz üzerindeki etkiniz

Siz çocuğunuz üzerinde önemli bir etkisiniz.

Çocuğunuzun akranlarının ve arkadaşlarının ergenlik yıllarında sizden daha güçlü bir etkiye sahip olduğunu düşünebilirsiniz. Arkadaşlar ve akranlar çocuğunuzu etkiler, ama siz de öyle – bu sadece akran etkisinin sizin etkinizden farklı olmasıdır.

Çocuğunuzun arkadaşlarının, çocuğunuzun dinlediği müzik veya giydiği kıyafetler gibi günlük davranışları etkileme olasılığı daha yüksektir .

Ebeveyn olarak, çocuğunuzun dini değerler gibi temel değerlerini ve eğitim seçenekleri gibi geleceğiyle ilgili konuları etkilersiniz .

Ve çocuğunuzla ilişkiniz ne kadar güçlü olursa, o kadar fazla etkiye sahip olursunuz . Çünkü çocuğunuz iyi görüş, tavsiye ve desteğinize değer verir. Aslında, çocuğunuz genç bir yetişkin olduğunda, kendinize benzeyen değerler, inançlar ve davranışlarla karşı karşıya kalacaktır.

Gençler onlarla ve neyin peşinde olduklarını öğrenmenizi istiyor. Çocuğunuzun mahremiyetini izleme ve güven ile dengelerseniz , arkadaşlarıyla ne yaptıklarına ilgi duyabilirsiniz .

Çocuğunuzun tutum ve davranışları üzerindeki etkiniz

Çocuğunuzun davranışlarının yanı sıra tutumlarının birçok yönünü de etkileyebilirsiniz. İşte çocuğunuzu etkileyebileceğiniz bazı alanlar ve yollar.

Arkadaşlıklar
Çocuğunuz çok daha gençken, muhtemelen sosyal aktivitelerini ve arkadaşlıklarını yöneterek edindiği arkadaşları etkilemişsinizdir.

Ergenlik çağlarında hala çocuğunuzun arkadaşları üzerinde dolaylı bir etkiniz olur. Çocuğunuzun tutumlarını ve değerlerini şekillendirirsiniz, bu da onun arkadaş seçimini şekillendirir.

Gençler ve arkadaşları benzer olduğu için birbirlerini etkiliyorlar. Ancak arkadaşların benzer olmasının temel nedeni, gençlerin kendileri gibi insanlarla arkadaş olmayı seçmesidir.

Saygılı ilişkiler

Saygı ve saygılı davranışları kendi ilişkilerinizde rol modelleyerek çocuğunuzun saygılı ilişkiler seçmesine ve inşa etmesine yardımcı olabilirsiniz. Ve kendinizi saygısız bir ilişki içinde bulursanız, bunu yönetmek için olumlu yollar modelleyin – örneğin, iddialı olarak, ilgili kişiyle konuşarak veya profesyonel yardım isteyerek.

Ayrıca saygılı bir şekilde kendiniz için ayağa kalkabilirsiniz. Bu, başkalarına kibarca hayır demek kadar basit olabilir – örneğin, ‘Bugün geç saate kadar çalışamam çünkü çocuğumun futbol maçına gideceğime söz verdim’. Bu, çocuğunuzun başkalarıyla olan önemli becerileri ve yollarını öğrenmesine yardımcı olur.

Alkol ve diğer ilaçlar
Çocuğunuzun alkol ve diğer ilaçları denemek için akran baskısını nasıl yöneteceği konusunda endişe duyabilirsiniz . Ama sadece bu bölgedeki gençleri etkileyen arkadaşlar değil, aynı zamanda sizinde bir etkiniz vardır.

Çocuğunuzla alkol ve diğer uyuşturucular, etkileri ve içerdiği riskler hakkında konuşarak çocuğunuzu alkol denemekten vazgeçmeye çalışabilirsiniz .

Ancak alkol ve diğer ilaçları kullanma şekliniz de çocuğunuzun tutum ve davranışlarını etkiler, böylece güvenli alışkanlıklar için bir rol modeli olabilirsiniz . Örneğin, günlük ve yoğun olarak içmeye kıyasla, zaman zaman ve ölçülü olarak içebileceğiniz farklı mesajlar üzerine düşünün.

Çocuğunuza Sağlıklı yaşam tarzını İyi beslenerek ve düzenli egzersiz yaparak yol verebilirsiniz. Bunlara çocuğunuzu dahil edebilirsiniz – örneğin birlikte yüzerek veya aile yürüyüşüne çıkarak.

Ayrıca vücudunuz ve diğer insanlar hakkında olumsuz yorumlar yapmaktan kaçınabilirsiniz. Bu, çocuğunuza beden imgesi ve kabulü hakkında önemli mesajlar gönderir .

Öğrenmeye yönelik tutum
Eğer eğitimi ilginç ve eğlenceli bir hale getirirseniz, çocuğunuzun okula ve öğrenmeye karşı olumlu bir tutum sergilemesi daha olasıdır. Örneğin, bir dil veya örgü veya resim gibi bir zanaat öğrenebilir veya bilmediğiniz bir konuyu okuyabilirsiniz. Neden zevk almak için biraz zaman harcamıyorsun? Çocuğunuzu bir kitap almaya teşvik etmek için harika bir yoldur.

Teknoloji kullanımı
Kendi teknoloji kullanımınız , çocuğunuza teknolojinin ailenizin hayatındaki yeri hakkında güçlü mesajlar gönderir. Örneğin, her zaman telefonunuzla dolaşırken çocuğunuza telefonunuzun sizin için çok önemli olduğu mesajı gönderilir. Ancak sosyal medyada gezinmek ve daha sonra bir aile yürüyüşüne çıkmak, sosyal medyanın kendinizi eğlendirmek ve rahatlamak için sadece bir seçenek olduğunu bildirir.

Ebeveynlik yaklaşımınız çocuğunuz üzerindeki etkinizi nasıl etkiler?

Bazı ebeveynlerin ebeveynlik için yetkili bir yaklaşımı vardır. Bu, sınırlar konusunda sağlam olduğunuz anlamına gelir, aynı zamanda çocuğunuzun bireysel olma ihtiyacını da kabul ettiğiniz anlamına gelir.

Yetkili bir yaklaşımı olan ebeveynler, kötü davranma akran baskısından etkilenme olasılığı daha düşük olan gençlere sahip olma eğilimindedir. Bu gençlerin de olumlu yollardan etkilenme olasılığı daha yüksektir – örneğin, okulda başarılı olmaları etkilenebilir.

Diğer ebeveynlik yaklaşımları şunları içerir:

 • hoşgörülü – bu, sınırların az olması veya hiç olmaması, ancak sıcak ve kabul edilmesi anlamına gelir
 • otoriter – bu, çocukların kurallara ve yönergelere uymaları yönündeki yüksek beklentileriyle kontrol etmek anlamına gelir.

İzin verici veya otoriter yaklaşımları olan ebeveynlerin uygunsuz davranıştan etkilenen gençlere sahip olma olasılığı daha yüksektir.

Lütfen ,, Yazıyı paylaşın !
error

Platformumuzu Beğendiyseniz, Lütfen Paylaşın!!!