Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim
Çocuk Giyim

Disiplin ve yol gösterici davranış: bebekler ve çocuklar

Disiplin hakkında

Disiplin, çocuğunuzun nasıl davranacağını ve nasıl davranmamasını öğrenmesine yardımcı olur. Çocuğunuzla sıcak ve sevgi dolu bir ilişkiniz olduğunda en iyi sonucu verir .

Disiplin ceza demek değildir. Aslında, disiplin ve disiplin stratejileri olumludur. Konuşma ve dinleme bu konudaki en iyi yardımcılardır.

Çocuğunuzun ;

  • evde, bir arkadaşınızın evinde, bakıcıda, okul öncesi veya okulda hangi davranışın uygun olduğunu bilmesi
  • kendi davranışlarını yönetmesi ve başkalarıyla iyi geçinme yeteneği gibi önemli beceriler geliştirmesi
  • duygularını anlamayı, yönetmeyi ve ifade etmeyi öğrenmesi.

Bunlar disipline etmenin temelleri olarak karşımıza çıkmaktadır.

Disipline bir yaklaşım seçme

Disipline bir yaklaşım seçmek doğru dengeyi bulmakla ilgilidir .

Yeterli disiplin, çocukların kendilerini güvensiz hissetmelerine ve ebeveynlerin kontrolden çıkmasına neden olabilir. Çok fazla olumsuz disiplin ve yeterli övgü ve ödül bulunmaması, çocukların iyi davrandıkları zamanların, ancak korkularından kaynaklanmasına sebep olabilir. Bu, çocukların daha sonraki yaşamlarında benlik saygısı ve kaygısı ile ilgili sorunlara yol açabilir.

Disiplin sağlam ancak adil olduğunda işe yarar . Bu , övgü, ödüller ve diğer stratejilerle iyi davranışı teşvik ederken, çocuğunuzun davranışı için sınırlar ve sonuçlar belirlediğiniz anlamına gelir .

Disipline yaklaşımınız, ebeveynlik tarzınız, çocuğunuzun gelişimi aşaması ve çocuğunuzun mizacı gibi şeylere de bağlı olacaktır.

Fiziksel ceza – örneğin, onlara vurmak – çocuklara nasıl davranacaklarını öğretmez. Ebeveynler fiziksel ceza kullandıklarında, çocukların zorlayıcı davranış, kaygı veya depresyon geçirme olasılığı daha yüksektir. Ayrıca vurmanın çocuğunuza zarar vermesi riski de vardır.

Farklı yaşlardaki disiplin

Disiplini kullanma yöntemleri, çocuğunuzun farklı gelişim aşamalarında neler olduğuna bağlı olarak değişecektir.

Bebekler
Bebekler gelişmekte olan becerilerini test etmek için bir şeyler yaparlar. Ayrıca bir şeyler yapmaktan zevk alırlar. Örneğin, bebeğiniz muhtemelen saçınızı çektiğinde tepki almayı sever.

Ancak bebekler sonuçları anlamaz. Ayrıca doğru ile yanlış arasındaki farkı da bilmez.

Bu, olumsuz sonuçların veya cezaların bebekler için işe yaramadığı anlamına gelir .

Bunun yerine bebeklerin kendilerini güvende hissetmeleri için sıcak ve sevgi dolu bakıma ihtiyaçları vardır. Bebeğiniz saçınızı çektiğinde, ‘hayır’ diyebilir ve ona saçınıza nasıl nazikçe dokunacağınızı gösterebilirsiniz. Muhtemelen bunu tekrar tekrar yapmanız gerekecektir, çünkü bebeğiniz bir zamandan diğerine hatırlamayabilir.

Yeni yürümeye başlayan çocuklar, Küçük çocuklar genellikle hayal kırıklığı ve öfke gibi büyük duygularla mücadele eder. Sosyal ve duygusal becerileri sadece gelişmeye başlıyor ve büyüyen bağımsızlıklarını test ediyor olabilirler.

Çocuğunuzun duygularına uyum sağlayarak, çevreyi değiştirerek, dikkatini dağıtarak ve zorlu durumlar için önceden planlayarak iyi davranmasına yardımcı olabilirsiniz. Yeni yürümeye başlayan çocuk davranışları yönetimi için ipuçları ve araçlarımız bu ve diğer disiplin stratejilerini açıklamaktadır.

Okul öncesi çağındaki çocukların çoğu üç yaşından itibaren kabul edilebilir davranışların hangileri olduğunu kabul etmeye başlar. Farklı davranışları test ederler ve sonuçları öğrenirken birden fazla şekilde davranabilirler. Sınırları belirleyerek ve görmek istediğiniz davranış konusunda net davranarak okul öncesi çocuğunuza yardımcı olabilirsiniz.

Okul çağındaki çocuklar
Okul çağındaki çocuklar, okul, ev veya kütüphane gibi farklı yerlerde nasıl davranacaklarını bilebilirler. Ancak yine de onlara sınırları hatırlatmanız ve iyi davranışlar için ödüllendirmeniz gerekiyor.

Disipline ve daha iyi çocuk davranışına doğru dört adım

Çocuğunuzun davranışları için açık beklentiler, çocuğunuz için disiplinin temelidir. Nasıl başlayacağınız aşağıda açıklanmıştır.

1. Aile kurallarına karar verin
Başlamak yaklaşık 4-5 aile kuralı yeterlidir. Örneğin, aile kurallarınız şöyle olabilir:

  • Birbirimizle güzel konuşmalıyız.
  • Diğer insanlara iyi davranmalıyız.
  • Yardımsever olmalıyız.
  • Eşyalarımıza iyi bakmalıyız.

Üç yaşından küçük çocuklarla, kuralları belirlemeniz ve ailenizin neden onlara ihtiyaç duyduğu hakkında konuşmanız yardımcı olabilir.

2.Çocukların yaptıklarınızı izleyerek öğrenmesini beklediğiniz davranış için bir rol modeli olun 

Çocuğunuza kendiniz yaparak, yapmasını istediğiniz davranışı göstermek çocuğunuzun öğrenmesine yardımcı olacaktır. Örneğin, çocuğunuzun yemek için oturmasını istiyorsanız, aile yemeklerinde birlikte oturmak çocukların bu davranışı öğrenmesine yardımcı olabilir.

3. Çocuğunuzu iyi davranışlar için övün. Övgü, çocuğunuza davranışları hakkında neyi beğendiğinizi söylediğiniz
zamandır . Çocuğunuz iyi davrandığı için övgüde bulunduğunuzda, muhtemelen iyi davranmaya devam etmek isteyecektir.

Açıklayıcı övgü, çocuğunuza tam olarak ne istediğinizi söylediğiniz zamandır. İyi davranışı teşvik etmek en iyisidir. 

4. Net sınırlar ve sonuçlar belirleyin
Bir aile kuralını çiğnemenin sonucuna karar verin. Örneğin, sekiz yaşındaki çocuğunuz ev ödevlerini yapmadıysa, sonuç hafta boyunca harçlık kesmek olabilir.

Sonuçları her seferinde aynı şekilde ve aynı davranış için kullandığınızda, çocuğunuz ne bekleyeceğini bilir.

Lütfen ,, Yazıyı paylaşın !
error

Platformumuzu Beğendiyseniz, Lütfen Paylaşın!!!