Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim
Çocuk Giyim

Davranışı yönetmek için rutinleri kullanma

Anahtar noktaları

 • Rutinler aile hayatının sorunsuz bir şekilde ilerlemesine yardımcı olur ve çocukların davranışlarına yardımcı olabilir.
 • Düzenli aktivitelere sahip çocuklara yardım etmek ve günün zorlu zamanlarını planlamak için rutinleri kullanabilirsiniz.
 • Rutinler hakkında konuşmak veya çocukların onları oluşturmaya dahil edilmesi, çocukların rutinleri anlamalarına ve takip etmelerine yardımcı olabilir.

Rutinler davranış yönetimine neden yardımcı olur?

Rutinler, aile üyelerinin kimin neyi, ne zaman, hangi sırada ve ne sıklıkta yapması gerektiğini bilmesine yardımcı olur . Örneğin, çocuklarınız her gün bulaşık makinesini doldurup boşaltarak sırayla aldıklarını bilirler. Bu, daha az çatışma ve bu tür sıkıcı faaliyetler hakkında daha az tartışma anlamına gelebilir.

Bir rutin, çocuğunuzun alışveriş yaparken, araba kullanırken veya ziyaret ettiğinizde olduğu gibi sık sık yanlış davranış yaptığı zamanları ve etkinlikleri planlamanıza yardımcı olabilir.

Oyun, yemek ve uyku etrafında küçük çocuklar için rutinler de oluşturabilirsiniz . Çocuklar yeterince kaliteli uyku, besleyici yiyecekler ve bol miktarda oyun oynadıklarında, istediğiniz gibi davranmaları daha olasıdır.

Ve rutinler küçük çocukların kendilerini güvende hissetmelerine yardımcı olur . Güvenmek ve uygun davranış biçimlerini öğrenmek de dahil olmak üzere öğrenmek için kendilerini güvende ve iyi hissetmeleri gerekir.

Rutin oluşturma

Aile rutinlerine başlamanız için bazı ipuçları:

 • Aile günündeki zorlu zamanlar için rutinleri planlayın – örneğin, işten ve okuldan önce ve sonra. Herkese bir şeyler veren veya işleri hallederken çocukları meşgul eden bir rutininiz olduğunda işler daha sorunsuz ilerler.
 • Çocuğunuzun rutinine biraz kesinti ekleyin. Bu, çocuğunuza uyku veya dinlenme için zaman verir, bu da davranışa yardımcı olabilir. Ayrıca kendisine eğlenmeyi öğrenmesi için zaman verir.
 • Ekran kullanımı gibi bazı etkinliklere zaman sınırı koymak istiyorsanız bu işlemi rutinin bir parçası haline getirin. Örneğin, çocuklar TV izleyebilir veya tabletlerini kullanabilirler, ancak sadece 5 ile 5:30 arasında (veya ailenize uygun olanı).
 • İki veya daha fazla etkinliği birbirine bağlayın. Bu, çocuğunuzun sıkıcı aktivitelerden daha hızlı geçmesine yardımcı olabilir. Aynı zamanda bu durum çok işe yarar çünkü bir aktivite yapmak diğerini yapmayı hatırlamasına yardımcı olur. Örneğin, çocuğunuz banyo yaparken aynı zaman diliminde dişlerini de fırçalar.
 • Çocuğunuzla rutinler hakkında konuşun. Yeni yürümeye başlayan çocuklar bile basit, tutarlı açıklamaları anlayabilir – örneğin, ‘İlk temiz dişler. Sonra baba ile hikaye zamanı. Ve okul çağındaki çocuklar için, rutinlerle ilgili tartışmalar, zamanında nasıl hazır olacakları gibi önemli şeyleri öğrenmelerine yardımcı olabilir.
 • Çocuğunuzun rutininiz hakkında konuşmak için anlayabileceği dili veya fikirleri kullanın. Örneğin, çocuğunuz zamanı anlamayacak kadar küçükse, ‘ Yalnızca yarım saat televizyon izliyoruz’ yerine ‘ Yalnızca caillou izliyoruz’ demeyi deneyin .

Çocukların rutinleri takip etmesini sağlamak

Bir rutininiz var, ama çocuğunuzun onu takip etmesini nasıl sağlayacaksınız?

 İşte bazı fikirler:

 • Rutinin resmini herkesin görebileceği bir yere koyun. Posteri çocuğunuzla yapmak eğlenceli olabilir ve size rutin hakkında konuşma şansı verebilir.
 • Çocuğunuzu rutinini kendi başına yönetebileceği yerlere dahil edin – örneğin, yemekten önce ellerini yıkayın.
 • Çocuğunuza rutini sizin yardımınız olmadan takip etmesini hatırlatmanın yollarını bulun. Örneğin, çocuğunuzun odasına bir radyo çalar saat yerleştirin. Alarm anı, uyanma zamanı, okula hazırlanma zamanı veya sabah yatak odasından çıkma zamanı olabilir.
 • Rutinin bazı bölümlerinin çocuğunuzun sorumluluğu olup olmadığını düşünün. Çocuğunuz ev işleri yaparak yeni beceriler öğrenebilir ve aileye yardım edebilir . Örneğin, okul öncesi bir masayı kurmaya yardımcı olabilir.
 • Çocuğunuz dikkatli bir şekilde rutini takip ettiğinde çocuğunuza cesaret verin ve övün .

Rutinler sizin ve ailenizin katı veya esnek olmadığı anlamına gelmez. Değişiklikler ve son dakika sapmaları hayatın normal bir parçasıdır.

Lütfen ,, Yazıyı paylaşın !
error

Platformumuzu Beğendiyseniz, Lütfen Paylaşın!!!