Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim
Çocuk Giyim

Davranışı geliştirmek için dikkat kullanma

Anahtar noktaları:

 • Çocuğunuz iyi davrandığında ona çok fazla dikkat gösterin. Bu, davranışı gelecekte daha olası hale getirir.
 • Davranışa olumlu dikkat, çocuğunuzun iyi olmasını ve onları övmek anlamına gelir.
 • Olumlu ilgi, çocuğunuzun güvende ve sevilmiş hissetmesine de yardımcı olur. Çocuğunuzla olan ilişkiniz için iyidir.

Dikkat ve çocuğunuzun davranışı

Sizin, çocuğunuzun yaptıklarına dikkat etmeniz onun için büyük bir ödül anlamına gelmektedir. Çocuğunuz belirli bir şekilde davranır ve dikkatinizi çekerse, yine bu şekilde davranması muhtemeldir.

İyi yaptığı davranışlara dikkat ve olumlu ilgi ile davranma çocuğunuz için teşvik edicidir. Bu, istediğiniz davranışı teşvik etmek için dikkati kullanabileceğiniz anlamına gelir.

İyi davranışlara dikkat etmeye başladığınızda, çocuğunuzun halihazırda ne kadar iyi davrandığını fark edebilirsiniz. Ayrıca kendinizi daha olumlu hissetmeye başladığınızı da görebilirsiniz, çünkü çocuğunuzun zor davranışından daha iyi davranışına daha çok odaklanıyor olursunuz. Ve çocuğunuz olumlu ilginize gittikçe daha fazla tepki verdiğinden, yönetmeniz daha az zor olabilir.Olumlu dikkat , çocuğunuzda zevk ve ilişkinizde sıcaklık göstermektir. Çocuğunuzun genel gelişimi için önemli olan güvenli ve sevilmiş hissetmesine yardımcı olur.

Davranışı geliştirmek için dikkat kullanma

Davranışlara olumlu dikkat edilmesi çocuğunuzun iyi durumda olması demektir . Bu, çocuğunuzun ne yaptığına alışmak ve doğru şeyi yaptığını fark ettiğinizi ve memnun olduğunuzu bildirmek anlamına gelir.

Bu tür bir dikkat vermenin birçok yolu vardır:

 • övgü – örneğin, ‘İyi paylaşım, Ayşe’
 • teşvik – örneğin, ‘Denemeye devam et, Kemal’
 • fiziksel sevgi veya jestler – örneğin, sarılmak ve kucaklamak veya çocuğunuz telefonda konuşurken sessizce ‘başparmağınızın yukarı kalkması’
 • aktif dinleme – örneğin, çocuğunuz bağırmak yerine normal bir sesle bir şey söylediğinde ilgi ile dinlemek.

Bu tür dikkat davranışlarını , ara sıra yerine sık sık yaparsanız en iyi sonucu verir . Çünkü pozitif arama alışkanlığına giriyorsunuz. Ayrıca, çocuğunuza ne tür davranışları sevdiğinizi ve daha fazla görmek istediğinizi hatırlatır.

Süpermarkette, yemek yerken, bulaşıkları yıkarken veya okula yürürken ve otobüste de iyi davranışlara dikkat edebilirsiniz . Çocuğunuzla günlük etkileşimlerinizin bir parçası olarak yaptığınız bir şey olduğunda fazladan zaman almaz.

İyi davranışı övmek, çocuğunuzun öğrenmesi zor bulduğu davranışlar için özellikle önemlidir. Bu çabayı ve davranışı övebilirsiniz. Örneğin, çocuğunuz siz telefonda konuşurken ara vermemeyi hatırlamakta çok fazla sorun yaşıyor olabilir. Bu durumda ona ‘Aferin Nehir. Ben konuşurken beklemenin zor olduğunu biliyorum, bu yüzden bitirmeme izin verdiğin için gerçekten minnettarım’ diyerek teşvik edici olabilirsiniz.

Genel olarak, çocuğunuzu her düzelttiğinizde altı kez övün .Çocuğunuz her zaman istediğiniz gibi davranmaz. 

Çocuğunuza dikkat çekmek: onu günlük yaşamın bir parçası haline getirmek

Çocuğunuza ne kadar olumlu dikkat verirseniz, o kadar doğal olur – ve onunla olan ilişkiniz için o kadar iyileşir. Sizinle iyi bir ilişki de çocuğunuzun davranışı için daha iyidir.

İlişkiniz ve çocuğunuzun davranışına yardımcı olacak bazı genel şeyler şunlardır:

 • Çocuğunuza alışmak için zaman ayırın. Onu büyüleyen şeylere dikkat edin – bir çiçek üzerindeki yapraklar, kaldırımı çaprazlayan karıncalar, süpermarketteki sos şişeleri – bir sonraki aktiviteye koşmak yerine. Kütüphanede seçtiği kitapları veya parktaki maymun barlarında inşa ettiği becerileri dikkate alın. İlgisini çeken şeylerle ilgilenirseniz onun değerli olduğunu bilecektir.
 • Çocuğunuzun ipucunu takip edin. Çocuğunuzla zaman geçirirken, çocuğunuzun mümkün olduğunca oyunları veya etkinlikleri seçmesine izin vermek iyidir. Bu, çocuğunuzun çıkarlarının önemli olduğu mesajını gönderir, bu da sevildiğini hissetmesine yardımcı olur ve ona güven verir.
 • Yaklaş. Yerde oturabilir, çimde diz çökebilir veya çocuğunuzun sandalyesinin yanına çömelebilirsiniz. Çocuğunuzla yüzleşin ve odanın karşısından izlemek yerine onun tarafına geçin. Onun gözlerinin içine bakın ve gülümseyin.
 • Çocuğunuzun ne yaptığını yorumlayın. Örneğin birlikte oynarken, ‘Seni kırmızı kamyon gibi görüyorum’ veya ‘Bu baktığın ilginç bir hata’ diyebilirsiniz. Bu, çocuğunuza dikkat ettiğinizi ve ilgilendiğinizi gösterir. Güveninizi ve ilişkinizi sadece dikkat ederek inşa edersiniz.

Lütfen ,, Yazıyı paylaşın !
error

Platformumuzu Beğendiyseniz, Lütfen Paylaşın!!!