Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim
Çocuk Giyim

Çocuklarda okul öncesi davranış: ne beklenir

Anahtar noktaları

  • Okul öncesi çocuklar meraklı, kolayca dikkati dağılan, bağımsızlığa meraklı ve hala öz-düzenleme geliştiriyorlar.
  • Okul öncesi zaman, çocuğunuzun başkalarıyla iyi geçinme ve kurallara uyma konusunda bilgi edinmesine yardımcı olur.
  • Okul öncesi davranışlarının sık karşılaşılan endişeleri öfke nöbetleri, alışkanlıklar, yalan söyleme ve kaygıdır.
  • Okul öncesi çocuğunuzun davranışlarını olumlu yönde yönlendirmeniz gerekir.

Okul öncesi yıllarda çocuk davranışı

Okul öncesi çocuklar çevrelerindeki dünya tarafından büyülenir , bu yüzden birçok ‘kim’, ‘ne’ ve ‘neden’ soruları bekleyebilirsiniz . Örneğin, okul öncesi çocuğunuzla bir şeyler yaparken daha fazla zaman ayırmanız gerekebilir – örneğin, durup patikadaki bir hataya bakabilir.

Dünyayı anlamaya çalışırken , okul öncesi çocuklar bazen dikkatini dağıtabilir. Okul öncesi çocuğunuz sizi dinlemiyor gibi görünebilir – ama yine de beş dakika önce söylediğiniz bir şeyi bulmaya çalışıyor olabilir.

Bağımsızlık, kendileri için bir şeyler yapmaya çok istekli olan okul öncesi çocuklar için önemlidir. Ancak çocuğunuzun güven ve benlik saygısı oluşturmak için desteğinize ihtiyacı vardır . Çok sayıda olumlu ilgi , övgü ve yeni beceriler uygulama fırsatları yardımcı olacaktır.

Ve okul öncesi çocuklar kendi kendini düzenlemede daha iyi hale geliyorlar , bu da okul öncesi veya oyun grubunda başkalarıyla iyi geçinmek için harika bir durumu gösteriyor. Ancak çocuğunuzun, özellikle zor durumlarda, güçlü duyguları uygun şekilde ifade etme ve davranışları yönetme konusunda yardımınıza ihtiyacı var.

Anaokuluna gitmek: çocuklar için neden iyi

Çocuklar bu yaşta anaokuluna gitmekten yararlanabilirler .

Bazı çocukların anaokuluna alışması için biraz zaman alabilir veya anaokuluna başlama korkusu yaşayabilir. Ancak buna değer çünkü okul öncesi çocuğunuz arkadaş edinme ve sırayla paylaşma gibi beceriler kazanma şansı verir . Anaokulunda çocuklar diğer insanların kurallarına uymayı ve diğer çocuklarla geçinmeyi öğrenebilirler.

Okul öncesi yıllardaki çocuk davranışları

Kaygı
Kaygı , çocukların gelişiminin normal bir parçasıdır ve okul öncesi çocuklar genellikle kendi başlarına olmak veya karanlıkta olmak gibi şeylerden korkarlar. Çocuğunuz çok endişeleniyorsa veya endişe belirtileri gösteriyorsa, korkusunu kabul ederek, endişe duyduğu şeyleri yapmaya nazikçe teşvik ederek ve bunu yaparken överek onu destekleyebilirsiniz. Kaygı çocuğunuzun yaşamını etkiliyorsa doktorunuza başvurun.

Zorbalık
Zorbalık , özellikle okul öncesi yıllarda çocukların güven ve benlik saygısı için yıkıcı olabilir. Çocuğunuz anaokulunda zorbalığa maruz kalıyorsa , hem evde hem de anaokulunda çok fazla sevgi ve desteğe ihtiyacı vardır. Ayrıca, daha fazla zorbalığı önlemek için harekete geçeceğinizi bilmelidir.

Mücadele
Anlaşmazlıklar ve çocuklar arasında kavga çok yaygındır. Mizaç , çevre, yaş ve beceriler gibi birkaç faktör dövüşü etkiler . 

Alışkanlıklar
Çocukların çoğu tırnak ısırma veya saçları döndürme gibi alışkanlıklara sahiptir . Çocuğunuzun alışkanlıkları sizi rahatsız edebilir, ancak genellikle endişelenecek bir şey yoktur. Çoğu alışkanlık kendiliğinden geçer.

Yalan söylemek
Çocuğunuzu arada sırada yalan söylerken yakalamış olabilirsiniz. Yalan söylemek gelişimin bir parçasıdır ve genellikle yaklaşık üç yaşında başlar. Küçük çocuklara onları cezalandırmaktan ziyade, dürüstlük ve gerçeği anlatmanın değerini öğretmek genellikle daha iyidir.

Utangaçlık Okul öncesi çocuklarda
utangaç davranış normaldir. Çocuğunuz ısınmak için yavaşsa, sosyal durumlarda onu desteklemeye çalışın. Örneğin, sabahın erken saatlerinde okulda bir süre kalabilirsiniz. Çocuğunuzu, başkalarına yanıt vermek, göz temasını kullanmak veya sizden uzak oynamak gibi cesur sosyal davranışlar için övmek de iyidir.

Öfke Nöbetleri
 Çocuğunuzun stresini azaltmaya, çocuğunuzun duygularını ayarlamaya ve çocuğunuzun öfke nöbeti tetikleyicilerini tespit etmeye çalışıyorsanız, dört yaşına girdikten sonra daha az öfke nöbeti görmelisiniz.

Okul öncesi çocuğunuzun hayali bir arkadaşı varsa endişelenmeyin . Kendine inanan arkadaşları sağlıklı çocuklar, aktif hayal güçlerinden büyür. Çocuklara duygularını ifade etmek ve sosyal becerileri uygulamak için harika bir yol sağlarlar.

Okul öncesi çocukların iyi davranmasına yardımcı olmak: ipuçları

Hatırlatıcıları kullanın
Okul öncesi çocukların kısa anıları vardır ve kolayca dikkati dağılır. Çocuğunuza bazı şeyleri birkaç kez hatırlatmanız gerekebilir. Örneğin, parktan ayrılma zamanı geldiğinde, ‘Kemal, yakında eve gidiyoruz’ demeyi deneyin. O zaman ayrıldığınız zamana bir hatırlatma daha verin – ‘Kemal, son iki kez daha kayabilirsin sonra gidiyoruz’.

Duyguları paylaşma
Okul öncesi çocuğunuz davranışlarının sizi nasıl etkilediğini anlarsa, sizin daha iyi anlayabilir. Yani ‘Sinirleniyorum çünkü çok fazla gürültü var ve bu şekilde telefonla konuşamam’ diyebilirsiniz. Cümleye ‘Ben’ ile başladığınızda, çocuğunuza bir şeyler hatırlama şansı verir.

Ortamı değiştirme

Çocuğunuzun ortamını değiştirerek
sorunlu davranışları sıklıkla önleyebilir veya en aza indirebilirsiniz . Örneğin, okul öncesi çocuğunuz hayal kırıklığına uğrarsa, bebeğiniz yapbozunun üzerinde sürünmeye devam ederse, okul öncesi çocuğunuzun rahatsız edilmeyeceği sessiz bir yer bulmaya çalışın.

Okul öncesi disiplin ve rehberlik çocuk davranışı

Disiplin , çocuğunuzun nasıl davranacağını ve nasıl davranmamasını öğrenmesine yardımcı olur.

Disiplin , çocuğunuzla sıcak ve sevgi dolu bir ilişkiniz olduğunda ve iyi davranışı teşvik ettiğinizde en iyi şekilde çalışır – örneğin, iyi davranmak için rutinleri , açık talimatları ve bol miktarda övgü kullanın.

Aile kuralları , her yaştan çocuklar için disiplinin önemli bir unsurudur. Tam olarak hangi davranışı beklediğinizi belirterek çocukların davranışlarını olumlu yönde yönlendirir. Ancak okul öncesi çocukların kuralları unutması veya görmezden gelmesi muhtemeldir, bu nedenle bunları takip etmek için desteğe ve hatırlatmalara ihtiyaçları olacaktır.

Sonuçlar çocukların davranışlarına rehberlik etmenin kullanışlı bir yoludur, çünkü çocuklara ne yapmamalarını açıkça belirtirler. Sonuçları farklı durumlara göre uyarlayabilirsiniz, ancak sonuçlar daima çocuğunuzun olumlu davranışlarına odaklanarak birleştirilir.

Vurmak gibi fiziksel cezalar çocuklara nasıl davranacaklarını ve davranışın zararlı olduğunu öğretmez. Aynı zamanda çocukları sizden korkutabilir, bu da onlara nasıl iyi davranacaklarını öğretmeyi zorlaştırır.

Lütfen ,, Yazıyı paylaşın !
error

Platformumuzu Beğendiyseniz, Lütfen Paylaşın!!!