Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim
Çocuk Giyim

Çocuklarda iyi davranışı teşvik etmek: 15 tavsiye

Çocuğunuzda istediğiniz davranışı teşvik etmek için pratik ipuçlarımızı deneyin.

Çocuğunuzda iyi davranışlar nasıl teşvik edilir

Olumlu ve yapıcı bir yaklaşım çocuğunuzun davranışlarına rehberlik etmenin en iyi yoludur. Bu, sevmediğiniz bir şey yaptığında cezalandırmak yerine çocuğunuza iyi davrandığınızda dikkat etmesi anlamına gelir.

İşte bu olumlu yaklaşımı hayata geçirmek için bazı pratik ipuçları.

İyi davranış için ipuçları

1. Rol modeli olun
Çocuğunuza rehberlik etmek için kendi davranışınızı kullanın. Çocuğunuz sizi, nasıl davranacağınıza dair ipuçları almak için izler ve yaptığınız şey genellikle söylediklerinizden çok daha önemlidir. Örneğin, çocuğunuzun ‘lütfen’ demesini istiyorsanız, kendiniz söyleyin. Çocuğunuzun sesini yükseltmesini istemiyorsanız, sessiz ve nazikçe kendiniz konuşun.

2. Çocuğunuza nasıl hissettiğinizi gösterin

Çocuğunuza davranışının sizi nasıl etkilediğini dürüstçe anlatmak, kendi duygularını görmesine yardımcı olur. Eğer ‘ben’ ile cümle başlatırsanız, çocuğunuza olayları sizin bakış açınızdan görme şansı verir. Örneğin, ‘üzülüyorum çünkü telefonda konuşamayacağım kadar çok gürültü var’.

3. Çocuğunuzun ‘iyi’ olmasını sağlayın Çocuğunuz istediğiniz gibi davrandığında, ona olumlu geribildirim verin. Örneğin, ‘Vay be, çok güzel oynuyorsun. Tüm blokları masanın üzerinde tutma şeklini gerçekten çok seviyorum ‘. Bu, farkına varmadan ve ‘Hey, şunu durdur’ demeden önce blokların yere çarpmasını beklemekten daha iyi çalışır.Bu olumlu geri bildirime bazen tanımlayıcı övgü denir çünkü çocuklara özellikle ne yaptıklarını anlatır. Her olumsuz yorum için altı olumlu yorum yapmaya çalışın. Ve unutmayın ki çocuklar olumlu dikkat veya olumsuz dikkat arasında seçim yaparlarsa, genellikle olumsuz dikkat çekerler.

4. Çocuğunuzun seviyesine inin Çocuğunuza yaklaştığınızda ne hissettiğini veya ne düşündüğünü öğrenebilirsiniz. Yakın olmak, davranışları hakkında söylediklerine odaklanmasına da yardımcı olur. Çocuğunuza yakınsanız ve dikkatini çekiyorsanız, onun size bakmasına gerek yoktur.

5. Aktif olarak dinleyin

Aktif olarak dinlemek için çocuğunuz konuşurken başını sallayabilir ve çocuğunuzun ne hissettiğini düşündüğünüzü tekrarlayabilirsiniz. Örneğin, ‘Blokların düştüğü için gerçekten üzgün hissediyorsun gibi geliyor’. Bunu yaptığınızda, küçük çocukların gerginlik ve hayal kırıklığı gibi büyük duygularla başa çıkmasına yardımcı olabilir, Aynı zamanda onlara saygın ve rahat hissetmelerini sağlar. Potansiyel öfke nöbetlerini bile dağıtabilir .

6. Sözleri tutmak
İyi ya da kötü vaatlerinizi yerine getirdiğinizde, çocuğunuz size güvenmeyi ve saygı duymayı öğrenir. Güzel bir şey vaat ettiğinizde onu hayal kırıklığına uğratmayacağınızı ve bir sonucu açıkladığınızda fikrinizi değiştirmemeye çalıştığını öğrenir. Çocuğunuz oyuncaklarını aldıktan sonra yürüyüşe çıkacağınıza söz verirken, yürüyüş ayakkabılarınızı hazır bulundurun. Çocuğunuz koşmayı bırakmazsa oradan ayrılacağınızı söylediğinizde, hemen ayrılmaya hazır olun.

7. İyi davranış için bir ortam oluşturun
Çocuğunuzun çevresindeki ortam, davranışını etkileyebilir, böylece çocuğunuzun iyi davranmasına yardımcı olmak için ortamı şekillendirebilirsiniz . Bu, çocuğunuzun alanının oynaması için çok sayıda güvenli ve uyarıcı şey olduğundan emin olmak kadar basit olabilir. Çocuğunuzun kırabileceği veya ona zarar verebilecek şeylere ulaşamayacağından emin olun. Gözlükleriniz oynamak için çok eğlenceli görünüyor – çocukların dokunmamasını hatırlaması zordur. Kırılabilir ve değerli eşyalarınızı gözden uzak tutarak sorun olasılığını azaltın.

8. Savaşlarınızı seçin
Çocuğunuzun yaptığı herhangi bir şeye katılmadan önce – özellikle ‘hayır’ ya da ‘dur’ demek için, gerçekten önemli olup olmadığını kendinize sorun. Talimatları, istekleri ve olumsuz geri bildirimleri minimumda tutarak çatışma ve kötü duygular için daha az fırsat yaratırsınız. Kurallar önemlidir, ancak bunları yalnızca gerçekten önemli olduğunda kullanın.

9. Sızlanmalar konusunda kesin olun
Çocuğunuz bir şey için sızlanırken verirseniz, kazara daha fazla sızlanmak için onu eğitebilirsiniz. ‘Hayır’ diyerek sızlanmanın bir nebze önüne geçebilirsiniz.

10. İşleri basit ve olumlu tutun 

Basit terimlerle net talimatlar
verirseniz , çocuğunuz kendisinden ne beklendiğini bilecektir – örneğin, ‘Yoldan geçerken lütfen elimi tut’. Pozitif kurallar genellikle negatif kurallardan daha iyidir, çünkü çocuğunuzun davranışını olumlu bir şekilde yönlendirirler. Örneğin, ‘Lütfen kapıyı kapat’, ‘Kapıyı açık bırakma’ seçeneğinden daha iyidir.

11. Çocuklara sorumluluk verin – ve sonuçlarını deneyimleyin
Çocuğunuz büyüdükçe, kendi davranışı için ona daha fazla sorumluluk verebilirsiniz. Ayrıca ona bu davranışın doğal sonuçlarını deneyimleme şansı da verebilirsiniz . Her zaman kötü adam olmak zorunda değilsiniz. 

Diğer zamanlarda, kabul edilemez veya tehlikeli davranışlar için ceza vermeniz gerekebilir. Bu zamanlar için, cezaları açıkladığınızdan ve çocuğunuzun bunları önceden kabul ettiğinden emin olmak en iyisidir.

12. Bir kez söyleyin ve devam edin Çocuğunuza sıklıkta ne yapacağını ya da ne yapmamalarını söylerseniz, sonunda istediğiniz şekilde davranacaktır. Ona işbirliği yapmak için son bir şans vermek istiyorsanız, ona işbirliği yapmamanın sonuçlarını hatırlatın. Sonra üçe kadar saymaya başlayın.

13. Çocuğunuzun önemli hissetmesini sağlayın Çocuğunuza aileye yardım etmek için yapabileceği basit işleri verin . Bu onu önemli hissettirecek. Çocuğunuza bir angarya işler vererek çok fazla pratik yaptırabilirsiniz, bu oldukça iyi olur, bu onu iyi hissettirecek ve yapmaya devam etmek isteyecektir. Ona davranışları ve çabaları için biraz övgü verirseniz, benlik saygısını geliştirmeye yardımcı olur .

14. Zorlu durumlara hazırlanın
Çocuğunuza bakarken yapmanız gereken şeyleri yapmak zor olabilir. Bu zorlu durumları önceden düşünürseniz , çocuğunuzun ihtiyaçlarını planlayabilirsiniz . 

15. Mizah duygusunu sürdürmek Çocuklarla günlük yaşamı hafif tutmaya yardımcı olur. Bunu şarkıları, mizahı ve eğlenceyi kullanarak yapabilirsiniz. Örneğin, yerden alınan oyuncaklara ihtiyaç duyan tehditkar gıdıklayan canavar gibi davranabilirsiniz. İkinizi de güldüren mizah iyidir ancak çocukla alay ederek yapılan mizah yardımcı olmaz, aksine küçük çocuklar ebeveynlerin alay etmesiyle kolayca zarar görebilirler.

Lütfen ,, Yazıyı paylaşın !
error

Platformumuzu Beğendiyseniz, Lütfen Paylaşın!!!