Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim
Çocuk Giyim

Çocuklarda ısırma, kıstırma ve saç çekme

Isırma, kıstırma ve saç çekme: bebekler ve küçük çocuklar neden bunu yapar?

Küçük çocuklar ısırır, kıstırır ve çevrelerini denemek ve keşfetmek için saçları çeker.

Bebeklerde, ısırma ve saç çekme genelde yaklaşık 6-12 aylıkken görülür. Dünyalarını keşfetmenin ve tanımanın bir yolu olarak tanımlanabilir.

Örneğin, bebeğiniz sizi ısırır ve sonra ne yapacağınızı görmek için izler. Eğer güler ya da bir oyuna girerseniz, aynı tepkiyi alıp almadığını görmek için tekrar deneyebilir. Öfkelenirseniz, tepkinizden etkilenebilir – bu kez yine de tekrar denemek isteyebilir!

Bebekler diş çıkarırken çok fazla ısırmak isterler. Çünkü diş etleri ağrılı ve kaşıntılıdır.

Yeni yürümeye başlayan çocuklar heyecanlı, kızgın, üzgün veya incinmiş oldukları için saç çeker, ısırır, sıkıştırabilir veya çekebilirler. Bazen bu şekilde davranırlar çünkü bu duyguları ifade edecek sözcükleri yoktur.

Bazı küçük çocuklar ısırır, kıstırır veya saç çekebilir, çünkü diğer çocukların bunu kendilerine yapmasından dolayı bunu onlara yaptılar. Başka bir çocukla kavga ederken de yapabilirler .

Bebekler ve küçük çocuklar ayrıca:

  • çok fazla gürültü, ışık veya aktivite ile bunalmış hissedince
  • daha aktif oyun için fırsatlara ihtiyacı varsa
  • aşırı yorgun veya aç hissediyorsa.

Çocuğunuz sizi veya başka birini ısırıp, sıkıştırarak veya saç çekerek incitirse üzülmesi normaldir. Ancak bu durumlarda sakin ve yapıcı bir şekilde tepki verirseniz, gelecekte olumlu davranışları teşvik etmenin ilk adımı budur.

Bebeklerde: ısırma, kıstırma ve saç çekme yönetimi

Bebeğiniz saç çektiğinde, ısırdığında, çimdiklediğinde veya çektiğinde net bir sözlü tepki vermek en iyisidir. Örneğin, ‘Hayır’ diyebilirsiniz .

Bir sonraki adım, çocuğunuzun elini (veya ağzını!) hafifçe tutmak, Bunu yaptığınızda, dikkatleri davranıştan uzaklaştırırsınız . Bebeğiniz saçınıza tekrar vurur, ısırır veya çekerse, aynı şekilde cevap verilebilir.

Bebeğiniz diş çıkarıyorsa, ona bir diş kaşıyıcı veya güvenli bir oyuncak gibi ısırması için başka bir şey verin. Açsa ona mama verin. Bu, davranışta bir fark yaratabilir.

Bebekler, çok dikkat çeken davranışları tekrarlayacaktır. Çocuğunuz olumlu bir davranış gösterdiğinde – örneğin, sarılma veya nazik dokunuş – onu çok dikkat ve övgü ile ödüllendirin .

Yeni yürümeye başlayan çocuklarda: ısırma, kıstırma ve saç çekme yönetimi

Isırma, kıstırma ve saç çekmeye açık ve sözlü bir yanıt önemlidir. Ayrıca, küçük çocuklara nasıl hissettiğinizi bildirmek de iyidir. Örneğin, ‘Hayır. Isırmak yok. Isırmak acıtıyor Annem.

Sonraki adımlarınız çocuğunuzun davranış nedenlerine bağlıdır. Sebepleri anladığınızda, çocuğunuzun daha uygun davranma yollarını öğrenmesine yardımcı olacak bir şekilde yanıt verebilirsiniz.

‘Büyük duygular’ için kelime bulamadıysa
Çocuğunuzun hayal kırıklığı veya öfke gibi duygular için kelimeler bulamadığı için ısırdığını, sıkıştığını ve saçını çektiğini düşünüyorsanız, kızmanız da yardımcı olmaz.

Bunun yerine, sakin kalmak gerçekten önemlidir. Bu, çocuğunuza güçlü duygularla nasıl olumlu başa çıkılacağını öğretecektir. Çocuğunuzun duygulara yönelik kelimeleri öğrenmesine de yardımcı olabilirsiniz. Örneğin, ‘Kızgın gibi görünüyorsun’ gibi bir şey söyleyebilirsiniz.

Dikkat
Davranış, dikkatinizi çekmekse, dikkatinizi çocuğunuzdan uzaklaştırmanız, ona nasıl hissettiğiniz konusunda çok güçlü bir mesaj gönderir. Örneğin, ondan uzaklaşabilirsiniz.

Açlık
Çocuğunuz  olduğu için ısırıyorsa, kraker veya sebze çubukları, pipetli içecek şişesi veya diş kaşıyıcı gibi gevrek yiyecekler sunabilirsiniz.

Çocuğunuz ısırmaya, sıkmaya veya saç çekmeye devam ederse, yanıt verme biçiminizde tutarlı olmaya çalışın. Bu, çocuğunuzun uygun davranışları öğrenmesine yardımcı olacaktır. 

Yeni yürümeye başlayan çocuğunuz başka bir çocuğun saçını çeker, ısırır, sıkıştırırsa

Çocuğunuz başka bir çocuğu ısırır veya incitirse, sakin olun ve diğer çocuğun ebeveynine bir özür dileyin. Diğer çocuğun nasıl hissettiği hakkında da yorum yapabilirsiniz – örneğin, ‘Nehir ağlıyor çünkü acıyor ağrıyor’. Diğer çocuğa ilgi ve endişe gösterirseniz, çocuğunuzun empati hakkında bilgi edinmesine yardımcı olabilir.

Ardından, çocuğunuzu bulunduğunuz ortamdan çıkarın.

Diğer çocuğun ne kadar üzüldüğüne bağlı olarak, özür dilemek için ebeveyne kısa bir not veya metin de yardımcı olabilir.

Daha büyük çocuklarda: ısırma, kıstırma veya saç çekme hakkında konuşmak

Her ikisi de sakinken büyük bebeklerle ısırma, kıstırma ve saç çekme hakkında konuşmak yardımcı olabilir. Anahtar, çocuğunuzun anlayabileceği dili kullanmaktır.

Bu, çocuğunuzun daha iyi davranma yollarını öğrenmesine yardımcı olabilir. Ayrıca, çocuklar birine zarar verdiyse üzgün veya korkmuş hissedebilirler, böylece konuşmak bu duyguları ele almalarına yardımcı olabilir. Çocuğunuzla, yardım isteme veya duyguları ifade etmek için kelimeler kullanma hakkında konuşabilirsiniz.

Isırdıktan, kıstırdıktan veya saçını çektikten sonra, çocuğunuzun hareket etmesine yardımcı olun. Kum veya su ile oynamak, kabarcıklar üflemek, oyun köpeğini ezmek veya sessizce çizim yapmak çocuğunuzun rahatlamasına ve sakinleşmesine yardımcı olabilir.

Isırma, kıstırma ve saç çekme için yardım alma

Bazı çocuklar, davranışı yönetmeye ne kadar uğraşırsanız uğraşın, ısırmaya, sıkıştırmaya veya saç çekmeye devam eder.

Aşağıdaki durumlarda yardım almak iyi bir fikirdir:

  • sürekli sinirli veya bitkin hissediyorsa
  • davranış sizi o kadar çok endişelendiriyor ki arkadaşlarınızı görmek ya da mağazalara gitmek gibi şeyler yapmayı bırakıyorsunuz.

Aile doktorunuz veya çocuk ve aile sağlığı hemşireniz sizi yönlendirebilir. İhtiyacınız olursa, doktor veya hemşire sizi bir çocuk psikoloğuna , mesleki terapiste veya çocuk doktoruna yönlendirebilir . Bu uzmanlar, çocuğunuzun davranışının daha fazla değerlendirme veya belirli bir tedavi planı gerektiren bir nedeni olup olmadığını anlamanıza yardımcı olabilir.

Lütfen ,, Yazıyı paylaşın !
error

Platformumuzu Beğendiyseniz, Lütfen Paylaşın!!!