Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim
Çocuk Giyim

Çocuklarda hayali arkadaşlar

Hayali arkadaşlar sağlıklı, aktif hayal gücünden büyürler. Çocuklara duygularını ifade etmek için harika bir yol ve sosyal becerilerini uygulamak için bir oyun arkadaşıdır. Üç çocuktan ikisinin hayali arkadaşları vardır, bu nedenle çocuğunuzun bir aşamada bu arkadaşı eve getirmesi muhtemeldir.

Hayali arkadaşlar nelerdir?

Hayali arkadaşlar çocuğunuzun hayal gücünde telafi ettiği gibi davranırlar.

Hayali arkadaşlar tüm şekil ve boyutlarda gelir. Çocuğunuzun zaten bildiği birine, bir hikaye kitabı karakterine veya yumuşak bir oyuncağa dayanabilirler. Veya tamamen çocuğunuzun hayal gücünden gelebilirler.

Bu arkadaşlar her zaman orada olabilir veya gelip gidebilirler. Sadece oyun evi gibi bazı noktalarda veya mutfak masasında olabilirler. Görünür bir sebep olmadan ortaya çıkabilir ve kaybolabilirler.

Hayali arkadaşlar ne zaman ortaya çıkar ve ne kadar sürer?

2 yaşından küçük çocukların hayali bir arkadaşı olabilir.

Çocuklar, hareket etmeye hazır olduklarında, kendilerine inanan arkadaşlarıyla oynamayı bırakırlar – ister bir, birkaç, hatta tüm aileleri olsun – Hayali arkadaşların büyük olasılıkla birkaç ay civarında olmaları muhtemeldir, ancak çocuğunuzun bu durumu üç yaşına kadar da sürebilir.

Çocukların neden hayali arkadaşları vardır?

Çocuğunuzun hayali arkadaşı:

  • çocuğunuzu dinler ve destekler
  • çocuğunuzla oynar
  • çocuğunuzun yapamayacağı şeyleri yapabilir
  • özeldir ve sadece çocuğunuza aittir
  • çocuğunuzu yargılamaz veya hata bulamaz.

Çocuğunuz hayali arkadaşın söylediklerinden, arkadaşının ne yaptığından ve bu özel arkadaşın kiminle oynayabileceğinden sorumludur. 

Hayali arkadaşlar, çocukların kendi başlarına yarattıkları bir inanç dünyasını keşfetmelerine izin verir. Aslında, inandırıcı arkadaşlara sahip çocuklar, daha yaratıcı ve fantezi oyunlarından ve büyülü hikayelerden zevk alma olasılığı daha yüksek olabilir.

Çocukların arkadaşlarıyla oynama ya da arkadaşlarıyla konuşma biçimleri size nasıl hissettikleri hakkında çok şey söyleyebilir. İnançlı arkadaşlar, çocuğunuzun iç dünyası ve onun beğenileri, hoşlanmamaları ve zevkleri hakkında size fikir verir.Hayali arkadaşları olan çocuklar diğer çocuklardan daha sosyal ve daha az utangaç olabilirler ve diğer çocuklarla oyunlarında daha fazla empati gösterebilirler. Ayrıca, başkalarının ihtiyaçlarına göre daha fazla ayarlanmış yetişkinlere dönüşme olasılıkları daha yüksek olabilir.

Hayali arkadaşlarla sorunları ele alma

Çocuğunuzun hayali arkadaşının ele alınması zor olduğu zamanlar için bazı fikirler.

Hayali arkadaşlar için bir şeyler yapma;

kapıları açık tutmanız, bir atıştırmalık düzenlemeniz veya çocuğunuzun hayali arkadaşı için bir yatak uydurmanız istendiğini görebilirsiniz. Kendiniz yapmak yerine, çocuğunuzu kapıyı açık tutmaya, akşam yemeğinde arkadaş için bir yer ayarlamaya veya yatağı düzenlemeye teşvik edin. Bu şekilde hayali arkadaşı kabul edersiniz, aynı zamanda çocuğunuzun becerilerini geliştirme fırsatı da elde edersiniz .

Hayali arkadaşlarla konuşmak 

Bazı çocuklar her zaman hayali arkadaşlarına danışmakta ısrar ederler, örneğin, ‘Önce bobi’ye sormalıyım’. Ayrıca sizden doğrudan onlarla değil, arkadaşlarıyla konuşmanızı da isteyebilirler. Bu sinir bozucu oluyorsa, çocuğunuza ‘bobi’nin düşündüklerini değil, düşündüğünüzü duymak istiyorum’ demeyi deneyin.

Hayali dostları suçlamak

Bazen çocuklar sahip olmamaları gereken bir şey yapar ya da söyler ve hayali arkadaşlarını suçlarlar. Bunu, çocuğunuza hayali arkadaşın bunu yapamayacağını açıkça söyleyerek halledebilirsiniz. Sonra çocuğunuzun kirlenen yeri temizlemesi gibi uygun bir sonuç takip edin.

Başka sorunlar olduğunda

Çok az çocuk için hayali arkadaşlar diğer sorunların bir belirtisi olabilir. Çocuğunuzun hayali arkadaşı hakkında endişeleniyorsanız – örneğin, çocuğunuz travmatik bir olay geçirmişse veya hayali arkadaşınız kötü niyetli veya kötü ise – aile hekiminize veya başka bir sağlık uzmanına danışın .

Lütfen ,, Yazıyı paylaşın !
error

Platformumuzu Beğendiyseniz, Lütfen Paylaşın!!!