Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim
Çocuk Giyim

Çocuklarda diretme: bu konuda ne yapılmalı?

Anahtar noktaları

 • Çocuğunuzun hangi davranışı beklediğinizi bildiğinden emin olun ve iyi davrandığında övgüyle azaltın.
 • Çocuğunuz alışveriş yaparken rahatsız ederse, sakin kalmaya çalışın. Hayır derseniz fikrinizi değiştirmeyin.
 • Çocuğunuzun gördüğü reklamları en aza indirmeye çalışın.

Çocuklar neden rahatsız oluyor

Çocuğunuz için dünya ilginç şeylerle doludur. Bunlar Alışveriş merkezlerinde genellikle çocuğunuzun göz hizasındadır. Çocuklar, oyuncak ve sağlıksız gıda gibi çocuk ürünlerinin akıllıca pazarlanmasından da kolayca etkilenir. Ve çocuklar için bazı güzel, parlak veya nefis şeylerin kendileri için iyi olmadığını veya para kaybı olduğunu anlamak zor olabilir.

Bütün bunlar iğrençliğe yol açabilir – ‘Lolipop alabilir miyim?’, ‘Oyuncak istiyorum!’, ‘Lütfen, lütfen, lütfen!’

Çocuğunuzun birşey için diretmesi sizi yıpratabilir. Sizi utanç verici durumlara bile sokabilir – örneğin, ‘O oyuncağı neden satın alamıyoruz?’ İçeri girmenin çocuğunuza anında zevk getireceğini veya tekrarlanan isteklerden, sızlanma veya öfke nöbetleri nedeniyle size anında rahatlama getireceğini bildiğinizde hayır demek zor olabilir.

Ama teslim olursanız, çocuğunuz bu rahatsız edici işleri öğrenir . Ve bu, rahatsız olmaya devam edeceği anlamına geliyor.

Bir şey istemek her zaman rahatsız edici değildir. Ve çocukların isteklerine cevap verme şekliniz onlara etkileme, müzakere ve iletişim kurma konusunda önemli dersler verir. Çocuklar bir şey istediğinde nasıl yanıt vereceğiyle ilgili makalemizde daha fazla bilgi edinin .

Rahatsız etmeyi azaltmak

Gerçekleşme olasılığını azaltmak için adımlar atabilirsiniz:

 • Alışverişe başlamadan önce bazı temel kurallar koyun. Çocuğunuzla hangi davranışı beklediğiniz ve rahatsızlığa nasıl tepki vereceğiniz hakkında konuşun.
 • İyi alışveriş davranışları için çocuğunuzu övün . Ona çok fazla ilgi gösterin, böylece rahatsız edici olmadığını fark ettiğinizi bilir. Örneğin, ‘Alışveriş yapmama yardım ettiğin ve alamadığımız şeyleri sormadığın için gerçekten gurur duyuyorum’.
 • İyi alışveriş davranışları için sağlıklı ödüller sunun . Örneğin, ‘Bu alışveriş gezisinden bir şey istemeden geçebilirseniz, eve giderken parkta duracağız’.
 • Evinizde reklam yayınlarının farkında olun – örneğin TV, radyo, internet, önemsiz posta, uygulamalar ve sosyal medya aracılığıyla. Çocuğunuz ne kadar çok ürün reklamı görürse, o ürünleri o kadar çok isteyecektir.
 • Reklam ve akıllı alışveriş hakkında çocuğunuzla konuşun . Örneğin, ücretsiz oyuncakların bazı fast food ürünleri satın almak istemenizi nasıl sağlayabileceği hakkında konuşabilirsiniz.
 • Satın alacağınız şey hakkında aile olarak karar verin. Alışveriş yaparken çocuklara bu kararları hatırlatabilirsiniz. Örneğin, ‘Bir süre meşrubat almamaya karar verdiğimizi hatırlıyor musunuz? Bu şekilde hepimiz dişlerimize daha iyi bakıyoruz ‘.

Çevrimiçi veya uygulama içi reklamcılığı azaltmanın bir yolu, çocuk oyunları, uygulamaları ve filmlerini reklamsız seçmektir. Bazen bir uygulamanın reklamsız sürümü için biraz daha fazla ödeme yapmanız gerekebilir, ancak buna değebilir.

Israr ile başa çıkmak

Çocuğunuz, sızlanarak, talep eden veya tehdit ederek bir şeyler satın almanızı sağlamaya çalışırsa aşağıdakileri deneyebilirsiniz:

 • Çocuğunuza tartıştığınız temel kuralları hatırlatın.
 • Çocuğunuzu, görgü kurallarını kullanana kadar isteği dikkate almayacağınızı bildirin. Örneğin, ‘Kemal, güzel sesini kullan’ veya ‘Bu soruyu nasıl sorduğunu bir daha düşün lütfen’ diyebilirsiniz.
 • Size sorulan yoldan memnun olana kadar evet ya da hayır demeyin.
 • Çocuğunuzun duyduğunuzu ve anladığınızı gördüğünden emin olun. Bu şekilde, çocuğunuzun cevabınızı kabul etmesi daha olası olacaktır. Örneğin, ‘Evet, lezzetli görünüyorlar’ diyebilirsiniz.
 • Hayır dediğinizde ona sadık kalın. Israr sonrası birşeyi vermek çocuklara daha fazlasını yapmayı öğretebilir. Hayır derseniz ve sonra verirseniz çocuğunuz rahatsız edici davranmanın ve sızlanmanın işe yarayabileceği mesajını alır.
 • Hayır derseniz çocuğunuzun hayal kırıklığını kabul edin. Örneğin, ‘Bu bisküvileri gerçekten istediğini görebiliyorum. Ama bugün zaten yeterince alışveriş yaptık ‘. Bu tür konuşmalar empati mesajı gönderir ve sizin ve çocuğunuzun buna devam etmemesine yardımcı olabilir.
 • Hayır dedikten sonra , çocuğunuzun başka bir şeyle dikkatinizi dağıtmaya çalışın . Örneğin, ‘Portakal lazım. Onları bulmama yardım eder misin? ‘

Çocuklar rahatsız olduğunda sakin kalmak

Israr ve sızlanma sinir bozucu olabilir. Bu durum sizi çok fazla etkiliyorsa aşağıdakileri deneyebilirsiniz.

 1. Durun.
 2. 10’a kadar sayın.
 3. Şimdi çocuğunuza cevap verin.

Bu ekstra 10 saniye sizi sakinleştirmek için yeterlidir.

Lütfen ,, Yazıyı paylaşın !
error

Platformumuzu Beğendiyseniz, Lütfen Paylaşın!!!