Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim
Çocuk Giyim

Çocuklarda DEHB’nun(hiperaktivite) yönetimi: 5-11 yaş

Anahtar noktaları

 • Çocuğunuzun DEHB’si varsa, çocuğunuza yardımcı olacak bir davranış yönetimi planı geliştirmek için bir sağlık uzmanıyla birlikte çalışacaksınız.
 • Davranış yönetimi planları genellikle davranışları ve diğer stratejileri kapsar. Çocuğunuzun ihtiyacı varsa ilaç içerir.
 • Kendinize bakmak çocuğunuzun DEHB’sini yönetmenin büyük bir parçasıdır.

Çocuğunuzun DEHB’si olduğundan endişe: ilk adımlar

Çocuğunuzun dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğuna (DEHB) sahip olabileceğini düşünüyorsanız , ilk adım daha fazla değerlendirme ve tanı için çocuğunuzun doktorunu veya çocuk doktorunu ziyaret etmektir .

Çocuğunuza DEHB teşhisi konulursa, siz ve sağlık uzmanınıza bir davranış yönetim planı geliştirmek için birlikte çalışabilirsiniz.

DEHB olan çocuklar için davranış yönetimi planları

Çocuklarda dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğunu (DEHB) yönetmek, öncelikle çocuğunuzun zorlayıcı davranacağını kabul etmekle ilgilidir. Ancak bir davranış yönetim planı davranışın daha kolay ele alınmasını sağlayabilir.

Bir davranış yönetim planı çocuğunuzu aşağıdakilerle uygun davranışa yönlendirir :

 • iyi davranışı teşvik etme stratejileri
 • çocuğunuzun başkalarıyla iyi geçinmesine yardımcı olacak sosyal beceriler
 • enerji seviyelerini ve yorgunluğunu yönetme stratejileri
 • sınıfta çocuğunuzu destekleyecek stratejiler
 • Çocuğunuzun ihtiyacı varsa ilaç.

En iyi planlar genellikle çocuğunuza ve ailenize neyin uyduğunu dikkate alan sağlam profesyonel tavsiyelere dayanır . Planlar, çocuğunuzun evde, okulda ve diğer sosyal ortamlardaki ihtiyaçları ve sorumlulukları da dahil olmak üzere çocuğunuzun yaşamının tüm yönlerini göz önünde bulundurmalıdır.

DEHB olan çocuklar genellikle karşıt meydan okuma bozukluğu veya kaygı gibi başka zorluklarla karşılaşırlar . Bunlara yardımcı olacak stratejileri yönetim planına dahil edebilirsiniz.

Planınızı çocuğunuzun ailesi, bakıcıları, terapistleri ve öğretmenleri ile tartışmak iyi bir fikirdir . Bu, insanların çocuğunuzun davranışları hakkında gerçekçi beklentilere sahip olmasına yardımcı olur. Ayrıca çocuğunuzun davranışını en iyi nasıl kullanacaklarını anlamalarına yardımcı olabilir. Ve eğer çocuğunuza ilaç vermek zorunda kalırlarsa, ne kadar ve ne zaman vereceğini bileceklerdir.

Sağlık profesyonelleri, okul öğretmenleri, çocuğunuzun hayatındaki diğer yetişkinler, aileniz ve arkadaşlarınızla çalışırken, sizin ve çocuğunuzun plana uyması daha kolay olabilir.

DEHB olan çocuklara yardımcı olmak için davranış stratejileri

Çocuğunuzun davranış yönetimi planı muhtemelen çocuğunuzun işbirlikçi davranışı artırmak ve zorlu davranışı azaltmak için ihtiyaç duyduğu becerileri öğrenmesine yardımcı olacak stratejiler içerecektir .

Bazı basit ama etkili davranış stratejileri şunları içerebilir:

 • çocuğunuzun daha iyi davranmasını kolaylaştırmak için çevrede yapılan değişiklikler
 • çocuğunuzun ne yapmasını istediğinizi anlamasına yardımcı olmak için açık sözlü talimatlar
 • çocuğunuzu iyi davranmaya teşvik etmek için olumlu davranışlar için övgü
 • sabah okula ve çalışmaya hazır olduğunuzda olduğu gibi günün zorlu saatlerinde çocuğunuza yardımcı olmak için öngörülebilir günlük rutinler .

DEHB olan çocuklara yardım etmek için sosyal beceriler

Dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu (DEHB) olan çocuklar, diğer çocuklarla geçinmek için desteğe ihtiyaç duyabilir. Dolayısıyla, çocuğunuzun davranış yönetimi planı, çocuğunuzun sosyal becerilerini geliştirmesine yardımcı olacak bazı fikirler içerebilir.

Bu fikirler şunları içerebilir:

 • çocuğunuzu başkalarıyla paylaşmak ve nazik olmak gibi yararlı davranışlar için ödüllendirmek
 • çocuğunuza başka bir çocukla ilgili bir sorun varsa ne yapacağını öğretmek – örneğin, uzaklaşmak veya bir öğretmenle konuşmak
 • çocuğunuza kendi davranışını nasıl düzenleyeceğini öğretmek – örneğin, ‘Durdur, düşün, yap’ gibi kısa bir istem kullanmak
 • çocuğunuza sosyal beceriler onu uygulama şansı verir – örneğin, denetlenen oyun tarihleri ​​düzenlemek.

DEHB olan çocuklarda enerji ve yorgunluğu yönetme stratejileri

Tüm çocuklar, enerji seviyelerini yönetebilecekleri ve yorulmadıklarında iyi davranmayı daha kolay bulurlar, bu nedenle dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu (DEHB) için davranış yönetimi planları genellikle bunu kapsar.

Çocuğunuzun enerji düzeylerini yönetmesine ve odağı korumasına yardımcı olabilirsiniz :

 • çocuğunuz okuma veya ödev gibi öğrenme görevlerini yaparken fiziksel egzersiz molaları için biraz zaman ayırmak
 • çocuğunuzun aşırı heyecanlı olmaya başlayabileceği Lego veya bulmaca gibi birkaç eğlenceli ama düşük anahtar aktiviteye hazır olmak.

Ve çocuğunuzun çok yorulmasını engelleyebilirsiniz :

 • çocuğunuzu her gün aynı saatte uyumak ve uyanmak gibi iyi uyku alışkanlıklarına sokmak
 • daha uzun ömürlü enerji ve konsantrasyon için sağlıklı gıda seçenekleri sunmak
 • çocuğunuzun ekran saatinin gün içindeki diğer etkinliklerle dengelendiğinden emin olmak
 • tüm elektronik cihazların yatmadan en az bir saat önce kapatıldığından emin olmak.

DEHB olan çocuklara yardımcı olmak için sınıf stratejileri

Dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu (DEHB) olan çocukların okulda sorunları olabilir. Bu nedenle davranış yönetimi planları, çocuğunuzun öğrenmesini desteklemek için sınıf stratejilerini içermelidir.

Çocuğunuzun öğretmeni ile aşağıdaki stratejiler hakkında konuşabilirsiniz:

 • görevleri daha küçük parçalara bölme
 • mümkün olduğunda bire bir yardım sunmak
 • çocuğunuza ne yapacağını anlamasına yardımcı olabilecek bir ‘özel arkadaş’ vermek
 • sınıfta çocuğunuzun dikkat dağıtıcı şeylerden uzak bir yere oturmasını planlamak
 • tamamlanması gereken görevlerin görsel bir kontrol listesini yapmak veya çocuğunuzun görebileceği okul programının bir kopyasını tutmak
 • sabahları veya aralardan sonra daha zor öğrenme görevleri yapmak
 • görevleri bitirmek için biraz daha fazla zaman tanımak.

Okullar, çocuğunuz için bireysel bir öğrenme planında destek planları oluşturarak yardımcı olabilir . Okul ayrıca çocuğunuzun öğrenme hedeflerini düzenli olarak belirlemek ve gözden geçirmek için sizinle birlikte çalışmalıdır.

DEHB ilaçları

Çocuğunuzun dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğunu (DEHB) yönetmesine yardımcı olacak ilaçlara ihtiyacı varsa, bu davranış yönetim planına dahil edilecektir.

Uyarıcı ilaçlar
Doktorlar bazen DEHB tanısı konan çocuklar için uyarıcı ilaçlar reçete edecektir. Bu ilaçlar beynin parçalarının birbiriyle ‘konuşma’ şeklini geliştirir. Bu, çocukların dikkat ve öz düzenleme yapmasına yardımcı olabilir.

Metilfenidat, bu tipte en yaygın kullanılan ilaçtır. 

Diğer uyarıcı ilaçlar deksamfetamin veya lisdexamfetamin’dir. 

Çocuğunuzun çocuk doktoru veya psikiyatristi, çocuğunuz için hangi ilacın ve dozun en iyi olacağını öğrenebilecektir.

Doktorunuza sormak isteyebileceğiniz birkaç soru:

 • Her doz ne kadar sürer?
 • İlacın yan etkileri nelerdir?
 • İlaç nasıl izlenecek?
 • Çocuğum ne kadar süre ilaç kullanacak?

Uyarıcı olmayan ilaçlar

DEHB tedavisi için uyarıcı olmayan bazı ilaçlar da vardır. Bunlar arasında Strattera (atomoksetin), Katapres (klonidin) ve Intuniv (guanfasin) bulunur. Bu ilaçlar kaygıyı azaltmaya da yardımcı olabilir.

DEHB ilaçlarının yan etkileri

Bu ilaçlar bazı yan etkilere neden olabilir – örneğin, iştah kaybı, çocuğunuzun kilo alımını veya büyümesini etkileyebilir. Diğer yan etkiler arasında uyku güçlüğü, karın rahatsızlığı veya baş ağrısı sayılabilir.

Bu olası yan etkiler nedeniyle, ilaç reçete edilen bir çocuk her zaman bir sağlık uzmanı tarafından yakından izlenmelidir.

Çoğu yan etki hafiftir ve uzun sürmez. Geçmeyen yan etkiler varsa, sağlık uzmanınız ilacın dozunu veya zamanlamasını değiştirebilir veya farklı bir ilaç denemenizi önerebilir.

Bilim tarafından desteklenen tedavilerin işe yaraması, zaman, para ve enerji değerinde olması ve çocuğunuz için güvenli olması muhtemeldir. Diğer DEHB tedavileriyle ilgileniyorsanız, onlar hakkında bir sağlık uzmanıyla konuşmak her zaman iyi bir fikirdir.

Lütfen ,, Yazıyı paylaşın !
error

Platformumuzu Beğendiyseniz, Lütfen Paylaşın!!!