Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim
Çocuk Giyim

Çocuklarda arkadaş edinme

Küçük çocukların ilk kez arkadaş edinmelerini izlemek bir zevk olabilir. Küçük çocuğunuzun diğer çocuklarla nasıl oynayacağını öğrenmeye başlaması iyidir. Bu, daha sonraki sosyal becerilerin temelini oluşturur.

Arkadaş edinen bebekler:

ne beklenir?

Çocuklar 1-2 yaşlarında – bir arkadaş seçmek yerine genellikle etraflarındaki diğer çocuklarla oynarlar. Çocuğunuzun oyun arkadaşlarının çoğu tanıdığınız insanların çocukları olacaktır – örneğin, oyun grubunda tanıştığınız arkadaşlar, aileniz veya ebeveynleriniz.

Yeni yürümeye başlayan çocuklar ne kadar sosyal olduklarına göre değişir. Bazıları doğal olarak daha sosyal ve daha fazla oyun arkadaşı yönetirken, diğerleri daha az oyun arkadaşıyla daha rahat olur.

Çocuğunuz büyüdükçe ve sözel beceriler geliştirdikçe, size kiminle oynamayı sevdiğini söylemeye başlayacaktır.

Çocuğunuzu yeni yürümeye başlayan arkadaşlıklar için hazırlama

Yeni yürümeye başlayan çocuğunuz henüz arkadaşlık için ihtiyaç duyduğu becerileri paylaşmıyor, paylaşıyor, sırayla ve problem çözüyor.

Yeni yürümeye başlayan çocuğunuzun birlikte oynamaya zaman harcayarak bu becerileri öğrenmeye ve uygulamaya başlamasına yardımcı olabilirsiniz . Oyun yoluyla ona nasıl iyi bir arkadaş olabileceğinizi ve başkalarıyla nasıl iyi oynayabileceğinizi gösterebilirsiniz.

Örneğin, çocuğunuzun onunla oynamayı ve oynarken sırayla alıştırma yaparak öğrenmeyi öğretebilirsiniz. Bir kuleye blok eklemek veya bir topa tekme atmak için sırayla deneyin ve ‘Benim sıram’ ve ‘senin sıran’ diyerek çocuğunuzu yönlendirin.

Paylaşımı da modelleyebilirsiniz . Örneğin, playdough ile oynuyorsanız, çocuğunuza playdough’un bir parçasını verebilir ve ‘playdough’umu paylaşalım – bazıları senin için, bazıları benim için’ diyebilirsiniz.

Çocuğunuz sizinle bir süre böyle oynadığında, oyun hamurunun bir kısmını paylaşmasını isteyebilirsiniz. Yaptığında, ‘Güzel paylaşım’ veya ‘Benimle paylaştığın için teşekkür ederim’ gibi bir şey söylemeniz olumlu olacaktır. Çocuğunuzun arkadaşlık becerilerini öğrenmesine yardımcı olmak için bebek gibi oyuncaklar da kullanabilirsiniz. Çocuğunuz bu eğlenceli oyuncaklarla oyunu izleyecek ve gördüklerini kopyalayacaktır – bazen, en azından! Çocuğunuz sırayla ya da bir şeyler paylaştığında ona çok övgüde bulunun .

Yeni yürümeye başlayan çocuk oyunlarının sorunsuz gitmesine yardımcı olmak

Çocuğunuz diğer çocuklarla ne kadar çok oynarsa, iyi oynamayı öğrenme olasılığı o kadar yüksektir.

Çocuğunuz ve oyun arkadaşları için bir şeyler ayarlayarak oyun setlerinin sorunsuz ilerlemesine yardımcı olabilirsiniz . Örneğin:

  • Çocuğunuza, arkadaşlar gelmeden önce koymak istediği oyuncaklar olup olmadığını sorun. Ya da çocuğunuzun en sevdiği oyuncakları kendiniz bırakabilir ve çocuğunuzun paylaştığı mutlu oyuncaklar ve oyunları seçmesine yardımcı olabilirsiniz.
  • Küçük çocukların yan yana oynayabileceği ancak sırayla oynaması gerekmeyen oyunlar oluşturun. Bu yaşta paylaşmayı öğreniyorlar ve bu zaman alacak bir durum. Sırayla oynanan oyunlar genellikle gözyaşlarıyla sonuçlanabilir, ancak küçük çocuklar genellikle kum havuzu oyunu, boyama, bloklarla inşa etme, top atma veya bebeklerle ve arabalarla oynamakla iyidir.
  • Çocukların oynayabileceği çok sayıda oyuncak almaya çalışın, böylece en sevdikleri şey için rekabet etmezler.
  • Çocukların arkadaşlarıyla eğlenmeleri için pahalı oyuncaklara veya son derece yapılandırılmış aktivitelere ihtiyacınız yoktur. Ne kadar rahatlarlarsa, bir arkadaşıyla birlikte olmaktan zevk almaları o kadar kolay olur.

İşte küçük çocukların geçinmesine yardımcı olacak bazı ipuçları :

  • Oynatma zamanlarını nispeten kısa tutun – örneğin, 45 dakika ila bir saat. Bu, bir ya da iki çocuğun yorgun, huysuz ve gözyaşı dökmesini beklemek yerine oyun zamanını iyi giderken bitirebileceğiniz anlamına gelir. Çocuğunuz oyun anını iyi bir şey olarak hatırlayacak ve tekrar yapmak isteyecektir.
  • Çocuklarla oynamaya başladıklarında bir süre oturun. Ritimlerini bulana ve onları oynamaya bırakmadan önce birlikte mutlu bir şekilde oynayana kadar bekleyin.
  • Neler olduğunu görmek ve duymak için görüş alanı içinde kalın. Bu, oyun çok sertleşiyorsa veya oyuncaklar üzerinde kavgalar varsa hızlı bir şekilde devreye girmenizi sağlar. Sizi görebilmeniz de çocuğunuzun bu yeni durumda kendini güvende ve rahat hissetmesine yardımcı olacaktır.

Engelli bazı çocukların arkadaş edinirken ek zorlukları olabilir. Bir çocuk davranış uzmanı, çocuğunuzun becerilerini geliştirmek için size bazı stratejiler ve destekler verebilir. Engelli çocuklar için oyun ve arkadaşlık hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz .

Yeni yürümeye başlayan çocuk oyunlarında işler yanlış gittiğinde

Küçük çocuklar çok çabuk hayal kırıklığına uğrayabilir ve çoğu zaman nasıl hissettiklerini ifade edecek sözcüklere sahip değildir. Bu, işler yolunda gitmediğinde bir arkadaşına karşı saldırgan olmalarına yol açabilir.

İşlerin nasıl gittiğini izlemek için yakınsanız yardımcı olun. İşlerin gerginleştiğini düşünüyorsanız, ‘Bu kamyonlarla oynayalım. Kemal, mavi olan senin olsun. Utku, sende kırmızı olanı al. ‘ Daha sonra oyunlarına devam edebilmeleri için uzaklaşın.

Çocuğunuz agresif davranırsa, ‘Dur’ diyebilir ve sonra ona tam olarak ne yapmasını istediğinizi söyleyebilirsiniz. Örneğin, ‘Dur! Vurmak yok. İnsanlara çarpmıyoruz. kürek kazmak içindir ‘. Bu, çocuğunuzun saldırgan olmanın doğru oyun yolu olmadığını öğrenmesine yardımcı olacaktır.

Çok küçük çocuklar oyuncaklarıyla oynayan başka bir çocuğun onları eve götürmeyeceğini anlamayabilir. Çocuğunuza oyuncakların hala onun olduğu ve onunla evde kalacağına dair güvence verirseniz yardımcı olabilir.

Çocuğunuzun diğer çocuklarla oynamakta çok fazla sorunu varsa veya oyunu diğer çocukların oyun tarzından çok farklıysa, çocuğunuzla ve aile sağlığı hemşirenizle, aile hekiminizle veya çocuk doktorunuzla konuşmak yardımcı olabilir.

Lütfen ,, Yazıyı paylaşın !
error

Platformumuzu Beğendiyseniz, Lütfen Paylaşın!!!