Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim
Çocuk Giyim

Çocuklara beceri öğretme : farklı yaklaşımlar

Ebeveynlerin çocuklara beceri öğretimi

Siz çocuğunuzun ilk ve en önemli öğretmenisiniz. Her gün çocuğunuza yeni bilgiler, beceriler ve davranış biçimleri öğrenmesine yardımcı oluyorsunuz.

Çocuklara beceri öğretmek, davranışlarını yönetmede önemli bir ilk adım olabilir. Örneğin, çocuğunuz masayı nasıl ayarlayacağını bilmiyorsa, yapmayı reddedebilir – çünkü yapamaz. Çözüm? Ona nasıl yapılacağını öğretmektir.

Çocukların temel öz bakımdan daha karmaşık sosyal becerilere kadar her şeyi öğrenmelerine yardımcı olmanın üç temel yolu vardır :

 • Talimatlar
 • modelleme
 • adım adım uygulama.

Becerilerin gelişmesinin zaman aldığını ve uygulamanın önemli olduğunu unutmayın . Ancak çocuğunuzun davranışı, gelişimi veya yeni beceriler öğrenme yeteneği hakkında endişeleriniz varsa doktorunuza veya çocuğunuzun ve aile sağlığı hemşirenize bakın.

Talimatlar: söyleyerek öğretme becerileri

Bu sadece çocuğunuza ne yapacağını veya nasıl yapılacağını açıklayarak bir şeylerin nasıl yapılacağını öğretir. Muhtemelen çocuğunuza sürekli talimatlar ve açıklamalar veriyorsunuz.

İyi talimatlar nasıl verilir

 • Yalnızca çocuğunuzun dikkatini çektiğinizde talimat verin. Çocuğunuzun adını kullanın ve çocuğunuzu konuşurken size bakmaya teşvik edin.
 • Konuşmak için çocuğunuzun fiziksel seviyesine inin.
 • TV gibi arka plandaki dikkat dağıtıcı unsurları kaldırın.
 • Çocuğunuzun anladığı dili kullanın. Cümlelerinizi kısa ve basit tutun.
 • Net, sakin bir ses kullanın.
 • Çocuğunuzun fark etmesini istediğiniz şeyleri vurgulamak için hareketleri kullanın.
 • Çocuğunuz görevi nasıl yapacağını hatırlamada daha iyi hale geldiğinde, talimatlarınızı ve hatırlatıcılarınızı aşamalı olarak kaldırın.

Bir poster veya resim , çocuğunuzun verdiğiniz talimatları resmetmesine yardımcı olabilir. Çocuğunuz talimatları bağımsız olarak çalışmaya hazır olduğunda posteri kendi başına kontrol edebilir. Poster, kelimeleri anlamada zorluk çeken çocuklara da yardımcı olabilir.

Modelleme: Göstererek beceri öğretme

Sizi izleyerek, çocuğunuz ne yapacağını ve nasıl yapılacağını öğrenir. Bu olduğunda, ‘modellersiniz’.

Modelleme genellikle çocuklara yeni bir beceri öğretmenin en etkili yoludur. Örneğin, çocuğunuza nasıl bir yatak yapılacağını, bir zemini nasıl süpüreceğini veya bir topu nasıl atacağını anlatmak yerine gösterme yapma olasılığını daha da yükseltir.

Modelleme özelliğini, çocuğunuza beden dili ve ses tonu gibi sözel olmayan iletişimi içeren beceri ve davranışlarını göstermek için de kullanabilirsiniz. Örneğin, onlarla konuşurken insanlarla nasıl yüzleştiğinizi gösterebilir veya onlara teşekkür ederek gözlerine bakabilir ve gülümseyebilirsiniz.

Modelleme sosyal beceriler için de işe yarayabilir. Çocuğunuza ‘Teşekkür ederim, anne’ veya ‘Daha fazla lütfen baba’ gibi ifadelerle teşvik etmek buna bir örnektir.

Modellemenin iyi çalışması
için Aşağıdaki adımları uygulayın:

 • Çocuğunuzun dikkatini çekin ve size baktığından emin olun.
 • Önce çocuğunuzu izlemesini sağlayın, sonra becerilerinizin adımlarını yavaşça hareket ettirin, böylece çocuğunuz ne yaptığınızı açıkça görebilir.
 • Yaptıklarınızın önemli kısımlarına dikkat edin. Örneğin, ‘Nasıl olduğumu görün…’. Bir konuğu selamlamak gibi sosyal becerileri modelliyorsanız bunu daha sonra yapmak isteyebilirsiniz.
 • Çocuğunuza bunu yaptığınızı gördükten sonra kendisi için pratik yapma fırsatı verin – örneğin, ‘Tamam, şimdi bir şansınız var’.

Adım adım: görevleri parçalayarak becerileri öğretme

Bazı görevler veya faaliyetler karmaşıktır veya bir dizi eylem içerir. Bunlar için görevi daha küçük adımlara bölebilirsiniz.

Adım adım öğretme fikri, her seferinde bir beceri oluşturan adımları öğretmektir. Çocuğunuz ilk adımı öğrendiğinde, bir sonraki adımı, ardından bir sonraki adımı öğretirsiniz. Bir sonraki adıma yalnızca çocuğunuz önceki adımı güvenli bir şekilde ve sizin yardımınız olmadan yapabiliyorsa geçin. Çocuğunuz tüm görevi kendisi için yapabilene kadar devam edersiniz.

Görev karmaşıksa, görevin ilk bölümünü gösterin ve çocuğunuza pratik yapma şansı verin. Sonra bir sonraki adıma geçin. Mümkünse en kolay parçalarla başlayın.

Adım adım öğretim: örnek
İşte üzerini değiştirme görevini nasıl parçalayabileceğiniz:

 • Giysileri çıkar.
 • Külot giy.
 • Çorap giy.
 • Gömlek giy.
 • Pantolon giy.

İleri veya geri adımlar?
Adımları hareket ettirerek öğretebilirsiniz:

 • ileri – ilk adımı, ardından bir sonraki adımı öğretmek vb.
 • geriye – son adımı, sonra ikinci son adımı öğretmek vb.

Geriye doğru öğretmenin bazı avantajları vardır. Çocuğunuzun yanlış davranma olasılığı daha düşüktür, çünkü son adımı öğrenmek daha kolay ve daha hızlıdır. Ayrıca, çocuğunuz adımı tamamlar tamamlamaz görev de biter. Genellikle bir iş veya görevle ilgili en ödüllendirici şey işin bitmesini sağlamaktır!

Önceki örnekte, bir çocuğa bir pantolon ile başlayarak giyinmeyi öğretebilirsiniz. Bu durumda, çocuğun son adım olan pantolona kadar giyinmesine yardımcı olursunuz.

Öğretim becerileri: yöntemlerin sizin için işe yaramasını sağlamak

Üç yöntemden hangisini kullanırsanız kullanın, bu ipuçları çocuğunuzun yeni beceriler edinmesine yardımcı olacaktır:

 • Başlamadan önce , çocuğunuzun yeni becerilerle başa çıkmak için koordinasyon, fiziksel yetenek ve gelişimsel olgunluğa sahip olduğundan emin olun. Daha karmaşık beceriler üzerinde çalışmadan önce çocuğunuza bazı temel becerileri öğretmeniz gerekebilir.
 • Zamanlamayı ve çevreyi düşünün. Çocuklar daha uyanık ve odaklanmış olduklarında daha iyi öğrenirler. Örneğin, şekerleme veya yemek saatlerinden hemen önce yeni beceriler öğretmekten kaçının. TV veya dikkat edilmesi gereken küçük kardeşler gibi çocuğunuzun çevresinde dikkat dağıtan şeylerden kaçınmak da iyidir.
 • Çocuğunuza beceriyi uygulama şansı verin . Becerilerin öğrenilmesi zaman alır ve çocuğunuz ne kadar çok pratik yaparsa o kadar iyidir. Gerekirse adımı veya görevi tekrar gösterin veya açıklayın.
 • Özellikle öğrenmenin ilk aşamalarında övgü ve cesaret verin . Talimatınıza uyduğunda veya beceriyi uyguladığında çocuğunuzu övün ve tam olarak ne yaptığını söyleyin.
 • Çocuğunuz doğru anlamadığında çok fazla olumsuz geribildirim vermekten kaçının . Belki çocuğunuzun bir dahaki sefere farklı şekilde yapabileceği bir veya iki şeye işaret edin. Çocuğunuzun bunu ‘yanlış’ yaptığını söylemek yerine, bir dahaki sefere neler yapabileceğini açıklamak için kelimeler ve jestler kullanın.
 • Özellikle çocuğunuzdan daha fazlasını istiyorsanız, davranışın iyileşmeden önce daha da kötüleşebileceğini unutmayın . Olumlu ve yapıcı bir yaklaşım yardımcı olabilir.’
Lütfen ,, Yazıyı paylaşın !
error

Platformumuzu Beğendiyseniz, Lütfen Paylaşın!!!