Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim
Çocuk Giyim

Çocuklar ve kardeşler neden kavga ediyor?

Anlaşmazlıklar, çocuklar bir araya geldiğinde hayatın bir gerçeğidir ve kavgalar çözülmezse başlayabilir. Çocukların dövüşünü etkileyen birçok faktör – mizaç, çevre, yaş ve sosyal beceriler vardır.

Kavga eden çocuklar: temel bilgiler

Çocuklar arasındaki anlaşmazlıklar çok yaygındır – sadece bir ailede büyümenin bir parçasıdır. Mücadele, bir anlaşmazlık agresif hale geldiğinde, örneğin bağırmayı veya vurmayı içerdiğinde gerçekleşir.

Dövüşler genellikle çocuklar bir durumu haksız gördüğünde veya çocuklar haklarının ne olduğunu düşündüklerini iddia etmeye çalıştıklarında başlar.

Bazen çocukların kavga ettiğini görürsünüz çünkü aynı durumu farklı şekillerde görürler. Örneğin, daha büyük bir çocuk, küçük bir çocuğu komik olduğunu düşündüğü şeyle alay ediyor olabilir, ancak küçük çocuk bundan hoşlanmayabilir.

Ve bazen kardeşler, ebeveynlerinin dikkati veya onayı için birbirleriyle rekabet ettikleri için çatışmaya girerler. Kardeşlerin yaşları ne kadar yakınsa, savaşma eğilimi o kadar artar.

Çocuklarla savaş hakkında iyi haber

Anlaşmazlıklar ve kavgalar, çocuklarınız için yetişkin olarak ihtiyaç duyacakları sosyal becerileri uygulamada büyük bir şans olabilir.

Çocuklar arasındaki anlaşmazlıkları adil bir şekilde çözüldüğünde,kimseye zarar gelmeden, müzakere gibi problem çözme becerileri geliştirmeye başlar. Ayrıca başka bir kişinin bakış açısını görmenin ve diğer insanların haklarına, duygularına ve eşyalarına saygı duymanın önemini de öğrenirler.

Çocuklarınız büyüdükçe ve daha iyi sosyal beceriler geliştirdikçe daha az kavga olacaktır.Bir kavga durumu yaşarsanız , herhangi biri zarar görmeden önce bir şeyleri durdurmak önemlidir. Çözümler veya sonuçlar hakkında konuşmadan önce herkesin soğumasını bekleyin.

Mizaç, kavga eden çocukları nasıl etkiler?

Bazı çocuklar diğerlerinden daha fazla savaşıyor gibi görünüyor. Bu onların mizaçlarından olabilir – kişiliklerinin doğuştan gelen kısımları gibi.

Bazı insanlar öfkelenirken diğerlerine göre daha hızlıdır veya öfkeli duyguları daha az kontrol edebilir. Yetişkinler için çatışmayı kötü davranışlara başvurmadan çözmek her zaman kolay değildir – çocuklar için ne kadar zor olduğunu hayal edin.Çocuklar anlaşmazlıkları nasıl ele alacaklarını bilmeden doğarlar. Ancak tüm çocuklar nasıl davranacaklarını öğrenebilirler, böylece kavga daha az gerçekleşir . Örneğin, adil kurallar, rutinler ve övgü çocuklarınızı çatışmayı çözmenin daha iyi yollarına yönlendirir.

Çevre, kavga eden çocukları nasıl etkiler?

Çocuklar, çevrelerinde gördükleri davranışları izleyerek ve kopyalayarak farklılıkları nasıl çözeceklerini öğrenirler.

Yani çocuğunuzu olumlu şekillerde farklılıkları sıralarken görürseniz, bu şekilde davranma eğilimi gösterecektir. Buna iyi davranış modelleme denir. Davranışı aşağıdaki gibi modelleyebilirsiniz:

 • işbirliği
 • kızgınken sakin kalmak
 • harekete geçmeden önce gerçekleri kontrol etmek
 • duruma uygun bir şekilde tepki vermek
 • diğer insanların bakış açılarını dinlemek.

Çocuklar da olumsuz davranışlardan etkilenirler. Ebeveynler çocukları şiddet kullanarak disipline ederse, çocukların kardeşlerini, kız kardeşlerini, arkadaşlarını ve hatta ebeveynlerini şiddet kullanarak püskürtme olasılığı daha yüksektir. Ayrıca, aşağıdaki durumlarda savaşmayı seçme olasılıkları daha yüksektir:

 • sürekli olarak insanların birbirlerine, özellikle de ebeveynlerine, büyük kardeşlerine ve arkadaşlarına karşı saldırgan olduklarını görüyorlarsa.
 • itişerek veya tartışarak istediklerini elde ediyorlarsa
 • ebeveynleri kavga veya saldırganlık konusunda tutarlı sınırlar koymazsa
 • televizyonda, filmlerde ve video oyunlarında çok fazla şiddet görüyorlarsa.

Çocuklar bu dersleri çok küçük yaşlardan öğrenirler. Ancak iki yaşından önce işbirliği yapmaya ve paylaşmaya başlamayabilirler. 

Yaş ve beceriler kavga eden çocukları nasıl etkiler?

Çocukların çatışmayı ele alma biçimi kısmen yaşlarına ve beceri düzeylerine göre belirlenir. Örneğin, küçük çocukların saldırgan davranması yaygındır. Bu genellikle büyüdükçe ve çatışmayı çözmenin daha iyi yollarını öğrendikçe değişir.

2 yaşın altındaki çocuklar :

 • oyuncaklar gibi nesneler üzerinde savaşmaya eğilimlidirler ve istedikleri bir şey alınırsa çok hayal kırıklığına uğrarlar.
 • sırayla mücadele etmek, kuralları ve talimatları takip etmek zorunda olduklarını henüz anlamazlar
 • diğer çocuklarla akıl yürütemezler veya nasıl hissettiklerini açıklayamazlar, bu yüzden itme gibi fiziksel yollarla öfke gösterme olasılıkları daha yüksektir.

3-4 yaş arası çocuklar :

 • işbirliği yapmaya, paylaşmaya ve sırayla çalışmaya başlıyor – hepsi sonunda daha az kavgaya yol açacak
 • hala desteğe, hatırlatıcılara ve olumlu geri bildirimlere ihtiyaç duyuyor.

5-7 yaş arası çocuklar :

 • seçenekleri paylaşma, sırayla kullanma, uzlaşma ve konuşma gibi becerilerde ustalaşmaya başlamak
 • hala cesaretlendirmeye ihtiyaç duysalar da, adım atmak için yetişkinlere ihtiyaç duymadan sorunları çözmede çok daha iyiler.

8-12 yaş arası çocuklar :

 • daha az fiziksel olma eğilimindedir, ancak küçük çocuklardan daha fazla sözlü anlaşmazlık ve kavgaya sahiptir.
 • çok daha sosyal hale geliyor ve gruplar halinde diğer çocuklarla iyi geçinmek istiyorlar.
Lütfen ,, Yazıyı paylaşın !
error

Platformumuzu Beğendiyseniz, Lütfen Paylaşın!!!