Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim
Çocuk Giyim

Çocuklar bir şey istediğinde: yapıcı bir şekilde nasıl tepki verilebilir

Anahtar noktaları

  • Çocuğunuz bir şey istediğinde, cevaplamadan önce dinleyin ve düşünün.
  • Hayır demek zorundaysanız, önce müzakere etmeye çalışın ve her zaman reddetmek için bir neden verin.
  • Çocuğunuzun isteklerine yanıt verme şekliniz çocuğunuza iletişim, saygı ve uzlaşma hakkında bilgi verir.

Çocukların istekleri:

yapıcı bir şekilde yanıt vermek neden önemlidir?

Çocuklar her zaman bir şeyler ister – örneğin, ‘iPad’imle oynayabilir miyim?’ veya ‘Bir pasta yapabilir miyim?’

Bazı isteklerin üstesinden gelmek kolaydır – örneğin, ‘Evet, iPad’inizlee oynamak uygun’. Diğer istekler daha zordur. Örneğin, çocuğunuz yemek pişirmek istiyorsa, mutfaktaki güvenliği veya daha sonra temizlikten kimin sorumlu olduğunu düşünebilirsiniz.

Çocuğunuz bir şey istediğinde, vermeyi planladığınız cevap ne olursa olsun, iyi iletişim kurmayı ve duyguları yönetmeyi öğrenmesine yardımcı olmak için bir fırsattır.

İsteklere yanıt verme

Aşağıdaki adımlar, evet, hayır veya belki de demeyi planladığınızda, çocuğunuz bir şeyler istediğinde faydalı olabilir.

1. İlk yanıtınızı çocuğunuzun nasıl sorduğuna dayandırın
. Çocuğunuz nazikçe sorarsa, çocuğunuzu iyi davranışlar için övün . Bu, çocuğunuz iyi davranışlar kullandığında her zaman dikkat edeceğiniz mesajını gönderir – her zaman evet demeseniz bile.

Çocuğunuz rahatsız ederse, sızlanırsa, talep ederse veya tehdit ederse, çocuğunuza iyi davranışlar duymanız gerektiğini bildirin. Örneğin, ‘Mira, lütfen sakin sesini kullan’ veya ‘Bana daha hoş bir şekilde sorabilir misin lütfen?’ Diyebilirsiniz.

2. Dinleyin
Çocuğunuzun ne istediğini anlamak için bir dakikanızı ayırın. Duyduğunuzu ve anladığınızı gösterin – bu şekilde çocuğunuzun cevabınızı kabul etme olasılığı daha yüksektir. Evet demeyi planlamasanız bile, biraz empati göstermenize yardımcı olabilir. Örneğin, ‘Oh, bunu neden seveceğinizi görebiliyorum. Ne kadar havalı’.

3. Duraklatma ve karar
Kısa bir duraklama size istek hakkında düşünme şansı verir. Ayrıca çocuğunuza üzerinde biraz düşünce koyduğunuz mesajını gönderir. Kendinize ‘Hayır demem gerekir mi, yoksa evet diyebilir miyim? Evet değilse, pazarlık yapabilir miyim? ‘

Genellikle evet diyebilirsiniz. Diğer zamanlarda, çocuğunuzla pazarlık yapabilir ve her ikinizin de kabul edebileceğiniz bir çözüm bulabilirsiniz. Her iki durumda da, sizden gelen tutarlı ve adil yanıtlar çocuğunuzun bir şey istemenin en iyi yolunu öğrenmesine yardımcı olacaktır.

Hayır demeniz gerektiğinde

Hayır demek zor olabilir – sonuçta çocuğunuzu mutlu etmek istiyorsunuz. Ancak bazen çocuklar istediklerine sahip olamazlar. Sizin için hayır demeyi nasıl yapacağınız aşağıda açıklanmıştır:

  • Önce sebebini söyle. Hayır demeye karar verdiyseniz, önce nedenlerinizi belirtin. Bu, çocuğunuzun kararınızı anlamasına yardımcı olacaktır. Çocuklar hayır dediğiniz için hayal kırıklığına uğramış hissediyorlarsa, bunun nedenini kabul etmeyebilirler. Örneğin, ‘Artık atlıkarıncaya binmek için zamanımız yok. Bir dahaki sefere yapacağız ‘.
  • Kararınıza sadık kalın. Fikrinizi değiştirirseniz, çocuğunuz hayırın nihai olmadığını ve sizinle tartışmaya değeceğini öğrenecektir. Ve eğer çocuğunuz yanlış davranır ve sizde kabul ederseniz, bunun istediğini elde etmenin bir yolu olduğunu öğrenecektir.
  • Mümkünse başka bir şey sunun . Örneğin, ‘Bunu satın alamıyorum çünkü çok pahalı. Eve gidip kendi atıştırmalıklarımızı birlikte yapalım ‘.
  • Çocuğunuza yapıcı geribildirim verin. Çocuğunuz cevap için hayır kabul ederse, çok övgü verin. Örneğin, ‘Hayır dediğimde “Tamam” dediğin şekli gerçekten beğendim. 

Hayır deme ihtiyacını azaltmak

Çocuğunuza hayır denmesiyle nasıl başa çıkacağını öğrenmesine yardımcı olmanın en iyi yollarından biri, çok fazla söylemek değildir. Gerçekten önemli olan kararlar için hayır dediğinizde, çocuğunuz daha ciddiye alacaktır.

Hayır dediğiniz sayıyı azaltmaya yönelik bazı fikirler:

  • Bazı temel kurallar belirleyin. Örneğin, alışverişe başlamadan önce çocuğunuzla neden gittiğiniz hakkında konuşun. Çocuğunuza ne beklediğinizi ve bir şey istemeyle ilgili kuralları bildirin. Bu, hayır demeniz gereken sayıyı azaltabilir. Örneğin, ‘Dükkanlardan eve döndüğümüzde bir atıştırmalık alacağız’ veya ‘Bu alışveriş gezisinde birşey istemek yok’.
  • Hayır demek yerine müzakere edin – ancak çocuğunuz da müzakere etmeye ve uzlaşmaya istekli olmalıdır. Örneğin, ‘Bugün parka gidemeyiz, ancak yarın gidebiliriz’.

Çocuklar, geçmiş deneyimlere dayanarak ebeveynlerinin neye evet diyeceklerini tahmin etmeyi öğrenirler. Bu, daha ikna edici oldukları anlamına gelir ve ayrıca evet dediğinizde dikkat etmeniz ve tutarlı olmanız gerektiği anlamına gelir.

Farklı yaşlardaki şeyleri istemek

Yeni yürümeye başlayan çocuklar genellikle istediklerini basit yollarla iletirler. Örneğin, ses çıkarabilir veya istediklerini gösterebilirler. Ama hayır dediğinizde, çocuklar hayal kırıklığını yönetmek için çok fazla ağlayabilirler. Hayır dediğinizde öfke nöbetleri normal bir yanıttır, çünkü küçük çocuklar hala kendi kendini düzenleme ve dil becerileri geliştirmektedir .

Okul çağına gelindiğinde, çocuklar daha fazla dil becerisine sahip olurlar; bunu, bir şey istediklerinde müzakere ve uzlaşma için kullanabilirler. 

Okul çağındaki çocuğunuza hayır dediğinizde hayal kırıklığına uğrayacaktır, ancak küçük bir çocuğa göre öfke nöbeti olması daha az olasıdır. Çünkü daha fazla öz-düzenleme öğrenmiş ve neden hayır dediğinizi anlıyor olacaktır.

Lütfen ,, Yazıyı paylaşın !
error

Platformumuzu Beğendiyseniz, Lütfen Paylaşın!!!