Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim
Çocuk Giyim

Çocuk davranışı araçları: planlı yoksayma

Planlanmış görmezden gelme, dikkatinizi çocuğunuzdan bir süre uzak tuttuğunuzda, çocuğunuzun kötü davrandığı zamandır. Bu yararlı bir çocuk davranışı aracı olabilir ve kötü hissetmenize gerek yoktur.

Planlanan ihmal nedir?

Planlanan görmezden gelme, bir çocuğa yanlış davranıyorken dikkat etmemek, ona bakmamak ve bu şekilde davranırken onunla konuşmamak anlamına gelir.

Örneğin, bir aile yemeği yiyorsanız ve çocuğunuz koltuğunda aşağı yukarı sekiyorsa, onu konuşma dışında bırakabilir ve durana kadar ona bakmazsınız. Durduğunda ise, ‘Akşam yemeğinde sandalyende otururken seni seviyorum. Neden bugün anaokulunda ne yaptığını bize anlatmıyorsun? ”

Anahtar, çocuğunuzu iyi davrandığında çok dikkatle ödüllendirmektir – ancak kötü davrandığında ona dikkat etmeyin. Bu duruma sürekli dikkat ederek ve kesintiye uğratarak, çocuğunuzun davranışını şekillendirmeye yardımcı olabilirsiniz.

Planlanmış yoksayma neden çalışır?

Çocuğunuz belirli bir şekilde davranır ve dikkatinizi çekerse, yine bu şekilde davranması muhtemeldir. Ancak davranışı görmezden gelirseniz, tekrar olma olasılığı daha düşüktür. Bu nedenle, iyi davranışa dikkat genellikle daha iyi davranışa yol açar ve kötü davranışlara dikkat edilmemesi genellikle daha az kötü davranışa yol açar.

Dikkatiniz çocuğunuz için büyük bir ödül olduğundan, bazen ona ne tür bir ilgi gösterdiğiniz önemli değildir. Kötü davranışa tepki, dikkat etmekten daha iyidir, bu yüzden eleştiri veya disiplin bile çocuğunuz için bir ödül gibi gelebilir – ve aslında daha kötü davranışlara yol açabilir.

Otizm spektrum bozukluğu (ASD) olan bazı çocuklar diğerleriyle etkileşimi önler. Bu çocuklar için planlı yoksaymayı kullanmamak en iyisidir. Çocuğunuzun davranışını yönetmenin diğer yolları hakkında çocuğunuzun doktoru veya terapisti ile konuşun.Çocuğunuza onu görmezden geldiğinizi söylemeli misiniz? Bu, çocuğunuza onu dikkatle ödüllendirip ödüllendirmeyecenizi söylemeye bağlıdır. Küçük çaplı kötü davranışlar için hiçbir şey söylemeyebilirsiniz. Veya çocuğunuz belirli bir şekilde davrandığında yanıt vermeyeceğinizi bir kez açıklayabilirsiniz. Ardından, başka bir şey söylemeden, bundan sonra gerçekleştiğinde davranışı görmezden gelmelisiniz.

Planlanan yoksayma: ipuçları

Planlanmış yoksaymayı kullanmayla ilgili bazı ipuçları.

  • Tamamen görmezden gelin . Yanlış davranırken çocuğunuza bakmayın veya hiçbir şey söylemeyin. Bakışlar ve gülümsemeler ödüllendirici olabilir.  Güvenli ve pratik olduğu yerde, kötü davranırken çocuğunuzdan uzaklaşın.
  • Davranış başladığında yok saymaya başlayın. Davranış bir süre durduğunda yoksaymayı durdurun. Bu, yürümeye yeni başlayan bir çocuk için 20 saniye yoksayma ve daha büyük çocuklar için birkaç dakika yoksayma anlamına gelebilir. Çocuğunuz yanlış davranmayı bıraktığında tekrar yanıt verebilirsiniz.
  • Çocuğunuzu görmezden gelmeyi zor bulacağınızı düşünüyorsanız , dikkatinizi dağıtmanın bazı yollarını planlayın . Biraz müzik çalabilir veya alışveriş listenizi planlayabilirsiniz. Bazı basit nefes egzersizleri de kendinizi kontrol altında hissetmenize ve sakin kalmanıza yardımcı olabilir.
  • Görmezden geldiğiniz davranış yerine görmek istediğiniz davranışa sürekli dikkat edin . Bu, planlanan yoksaymanın daha iyi olmasını sağlar.

Bazen çocuklar büyük duyguları ifade etmek için zorlayıcı davranırlar. Bu olduğunda, çocuğunuzla duyguları hakkında konuşmayı denemek iyidir – ya da daha sonra sakinleştiğinde konuşabilirsiniz. Çocuğunuzun duygularını anlamasına yardımcı olduğunuzda, duygularını ve davranışlarını yönetmesine yardımcı olmuş olursunuz.

Planlanmış yoksaymayı kullanmaya karar verme

Görmezden gelmek her zaman en iyi seçenek değildir. Davranışı görmezden gelmeye karar vermeden önce, birkaç şeyi kontrol etmek iyi bir fikirdir.

Davranış başkasının dikkatini çekiyor mu?
Davranış başka birinin dikkatiyle ödüllendirilirse – örneğin, kardeşler veya arkadaşlar – görmezden gelirseniz hiçbir fark yaratmaz. Bu durumda, başka bir davranış aracına bakmanız gerekebilir – örneğin, çocuğunuzun ortamını değiştirmek .

Davranışı görmezden gelmeli misiniz?
Bazı davranışlar dikkatinizle ödüllendirilebilir, ancak şunları göz ardı edemeyebilirsiniz. Başkalarını inciten veya mülke zarar veren tehlikeli davranışları görmezden gelemezsiniz – örneğin ısırma, vurma, perdeyi çekme veya bir şeyler atma. Bu durumda, sonuçlar veya zaman aşımı gibi bir davranış aracı uygun olabilir.

Daha da kötüleşirse davranışı görmezden gelebilir misiniz?
Bazen davranışı görmezden gelmeye başlayabilirsiniz, ancak daha da kötüleşir ve sonunda dikkatinizi verirsiniz. Örneğin, çocuğunuz görmezden geldiğiniz bir ahşap zemine bir bloğa dokunuyor. Ama sonra çocuğunuz bloğa vurmaya başlıyor. Çocuğunuzu bloğa vurduğu için eleştirirseniz, bu davranışı ödüllendirme riskiyle karşı karşıya kalırsınız. Bu, tekrar olma olasılığını artırır.

Bu durumda, sakin kalıp ilk etapta onu görmezden gelmemek daha iyidir.

Nerede olursa olsun davranışı görmezden gelebilir misiniz?
Davranışı bir yerde yok sayarsanız, başka bir yerde istemediğiniz davranıştan daha fazlasını yapabilir. Örneğin, çocuğunuzu evde bağırıyor ve görmezden geliniyorken süpermarkette görmezden gelirseniz, süpermarkette daha çok bağırmaya başlayabilir. Süpermarketteki davranışı önceden planlamayı deneyebilirsiniz .

Davranışı gerçekleştiğinde görmezden gelebilir misiniz?
Bu çok önemli. Bazen yok sayarsanız, başka zamanlarda yapmazsanız, çocuğunuzun davranışını değiştirmeyi zorlaştırabilirsiniz. Çocuğunuzun davranışını ödüllendirmek, davranışı her seferinde ödüllendirilenden daha fazla güçlendirir. Çocuğunuzun davranışları için önceden planlama ve stres yönetimi size yardımcı olabilir.

Diğer insanlar davranışı görmezden gelecekler mi?
Bir davranışı başarılı bir şekilde göz ardı etmeyi başardıysanız, ancak eşiniz, arkadaşınız veya akrabanız aniden içeri girer ve dikkat ederse, iyi yaptığınız iş çöpe gider. Birbirinizi yedeklemek , çocuklarınızın davranışlarını yönetmenin önemli bir parçasıdır, bu nedenle siz ve partneriniz hangi davranışı görmezden geleceğiniz konusunda konuşup anlaşırsanız iyi olur.

Bazen partneriniz planlanmış yok sayma kullanımınızı anlamakta zorlanır ve bunu yapamayabilir. Bu durumdaysanız, görmezden gelmemek daha iyidir.Hazırlıklı olun – görmezden gelinen davranışlar iyileşmeden önce daha da kötüleşir. Çocuklar, yanıt vereceğinizi umarak daha fazla şikayet edebilir veya naz yapabilir. Planlanmış yoksaymanın bir davranış aracı olarak kullanılıp kullanılmayacağına karar verirken bunu göz önünde bulundurmalısınız.

Lütfen ,, Yazıyı paylaşın !
error

Platformumuzu Beğendiyseniz, Lütfen Paylaşın!!!