Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim
Çocuk Giyim

Çocuk alışkanlıkları

Anahtar noktaları

 • Birçok çocuğun tırnak ısırma, başparmak emme veya burun çekme gibi alışkanlıkları vardır. Bu alışkanlıklar genellikle kendiliğinden geçer.
 • Çocuğunuzun bir alışkanlığı kırmasına yardımcı olmak için, çocuğunuz alışkanlığı yaparken hafif hatırlatıcılar kullanın. Çocuğunuzu yapmadığı zaman övün.

Alışkanlıklar nelerdir?

Bir alışkanlık, çocuğunuzun neredeyse düşünmeden tekrar tekrar yaptığı bir davranıştır.

Çoğu zaman çocukların alışkanlıkları sizi rahatsız edebilir veya sinirlendirebilir, ancak genellikle endişelenecek bir şey değildir .

Çocukların alışkanlıkları genellikle yüzlerinin veya vücutlarının bir kısmına dokunmayı veya uğraşmayı içerir. Bazen çocuklar alışkanlıklarının farkında olurlar, bazen de farkında olmazlar.

Çocuklarda bazı yaygın alışkanlıklar şunlardır:

 • parmak, başparmak veya emzik emme
 • tırnaklarda ısırma veya toplama
 • saçlarını döndürmek ve çekmek
 • burunlarını veya yaralarını toplamak
 • dudaklarından veya yanaklarının içlerinden almak
 • kalem ve giysi gibi nesneleri çiğneme

Alışkanlıklar neden başlar?

Alışkanlıklar çocuklar için rahatlatıcı olabilir . Emmek iyi bir örnektir. Yeni yürümeye başlayan çocuklar bebek aşamasını geride bıraktıkça, parmak emme gibi alışkanlıklar stres ya da endişeyi yatıştırmanın bir yolu olabilir .

Bazen çocuklar sıkıldığından bu alışkanlıklar olur . Yani, davranış çocukların kendilerini nasıl eğlendirdiğidir. Örneğin, çocukların TV izlerken ya da hiçbir şey yapmadan tırnaklarını ısırmaları daha endişeli hissettiklerinden daha olasıdır.

Bazen alışkanlıklar pratik nedenlerle başlar, ancak pratik nedenler ortadan kalktığında da devam eder. Örneğin, soğuk algınlığı olan küçük çocuklar genellikle burunlarını temizlemek için çekerler. Burunlarını çekmeyi öğrendikten sonra bile devam eden çocukların muhtemelen alışkanlıkları oluşmuştur.

Çocuğunuz için bir rol modelisiniz. Çocuğunuzun bir alışkanlığa başladığını görürseniz, kendinize bunun kendi alışkanlıklarınızdan biri olup olmadığını sorun . Örneğin, bir aile içinde tırnak ısırması geçirilebilir.

Not: Bazı küçük çocuklar, vücut sallama, kafa yuvarlama ve kafa vurma gibi yaygın ama biraz sıra dışı davranışlardan rahatlık alıyor gibi görünüyor . Çoğu çocuk bu davranışı beş yaşına kadar durdurur.

Bazı davranışlar alışkanlık gibi görünebilir ancak tıbbi bir nedeni olabilir. Örneğin, bir çocuk aniden bir kulağı çekmeye veya vurmaya başlarsa ve aynı zamanda huysuzsa, bunun nedeni kulak enfeksiyonu veya diş çıkarma olmasıdır.

Aşırı alışkanlıklar

Çoğu alışkanlık kendiliğinden geçer. Ancak çocuğunuzun alışkanlığı günlük aktivitelere engel oluyorsa, utanç verici hale geliyorsa veya hatta biraz zarar veriyorsa, harekete geçmek isteyebilirsiniz.

Örneğin, başparmak veya parmak emme normal ve yaygındır. Ama çocuğunuz her zaman parmaklarını emiyor olabilir. Bu konuşma veya yeme yoluna giriyorsa veya çocuğunuz bu nedenle akranları tarafından alay ediliyorsa, alışkanlığı kırmanın zamanı gelmiş olabilir.

Aşırı alışkanlıklar için bazı ipuçları

 • Çocuğunuza alışkanlığı yavaşça hatırlatın. Örneğin, çocuğunuz bir kolunu emerse, ‘Lütfen kolunu emme – kötü görünüyor’ diyebilirsiniz.
 • Çocuğunuzu boş zamanlarda başka bir şey yapmaya teşvik etmeye çalışın. Örneğin, çocuğunuzu televizyon izlerken hareketli parçalara sahip bir oyuncakla oynamaya teşvik edebilirsiniz. 
 • Çocuğunuzun bu alışkanlığı neden yaptığını bulmaya çalışın ve bir alternatif önerin. Örneğin, çocuğunuz tuvalete gitmek yerine bir çiş veya kaka geldiğinde etrafta dolanırsa, ‘Tuvalete gitmen mi gerekiyor? Sözlerini kullanarak ve söylemesini isteyin.
 • Başparmak emmek ve saç çekmek gibi alışkanlıklar çiftler halinde olabilir. Başparmak emmeyi durdurduğunuzda, saç çekme de durabilir.

Övgü , alışkanlıkları durdurmak için çok yol kat edecektir. Örneğin, ‘Bu harika. Parmakların ağzında olmadığında sözlerini net bir şekilde duyabiliyorum ‘.

Alışkanlıklar için ne zaman yardım alınmalı

Yaklaşık üç yaşındayken, parmak emme , çocukların diş gelişimi için bir sorun haline gelebilir. Çocuğunuzun emmesinin sorunlara neden olduğundan endişe ediyorsanız, diş hekiminize damak bariyeri kullanma konusunda danışabilirsiniz. Bu cihaz çocukların başparmaklarını veya parmaklarını emmelerini durdurabilir.

Kaygının bir alışkanlığın ardındaki neden olabileceğini düşünüyorsanız, kaygının nedeniyle uğraşmanız gerekebilir.  Örneğin, bir psikolog çocuğunuza alışkanlığı durdurmak için bazı basit adımlar öğretebilir.

Ek ihtiyacı olan çocuklarda alışkanlıklar

Ek ihtiyacı olan çocuklar, tipik olarak gelişmekte olan çocuklardan daha fazla alışkanlığa veya daha belirgin olan alışkanlıklara sahip olabilir. Daha fazla bilgi arıyorsanız, bir psikolog veya ek ihtiyaçlara sahip başka bir uzman yardımcı olabilir.

Alışkanlık mı yoksa tik mi?

Tikler alışkanlık değildir. Tikler, çocuğun kontrolünün dışında görünen sarsıntılı hareketlere neden olan kas spazmlarıdır. Örnekler arasında sürekli göz kırpma, yüz seğirmeleri ve kol veya omuz sarsıntıları sayılabilir. Bazen tiklere Tourette sendromu veya stres gibi durumlar neden olur .

Bir çocuk kısa bir süre bir tik’i durdurabilir, ancak çocuk bunu düşünmeyi bıraktığında geri gelecektir. Bir tikin çocuğunuz için üzücü olduğunu düşünüyorsanız, bir sağlık uzmanından yardım istemek en iyisidir. 

Lütfen ,, Yazıyı paylaşın !
error

Platformumuzu Beğendiyseniz, Lütfen Paylaşın!!!