Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim
Çocuk Giyim

Çocuğunuzun davranışını yönlendirmek için zaman aşımı kullanma

Çocuğunuza kabul edilemez davranışlar için zaman aşımı yaptığınızda, çocuğunuzu ilginç etkinliklerden ve dikkatlerden uzaklaştırırsınız. Zaman aşımı, çocukların kabul edilebilir ve kabul edilemez davranışlar arasındaki farkı öğrenmelerine yardımcı olmanın çok etkili yolu olabilir.

Zaman aşımı nedir?

Zaman aşımı, çocuğunuzu ilginç etkinliklerden uzak tutmayı ve çocuğunuza kısa bir süre dikkat etmemeyi içerir.

Çocuğunuz kabul edilemez bir şekilde davranıyorsa, mola, çocuğunuzun davranışını yönetmenize yardımcı olabilecek bir stratejidir.Zaman aşımı, diğer çocuk davranış stratejileriyle birlikte kullanıldığında en iyi sonucu verir – örneğin, kabul edilebilir davranışa verilecek övgü ile birlikte.

Zaman aşımı nasıl çalışır?

Zaman aşımı, çocuklara kabul edilemez davranışları öğretmenin güçlü bir yoludur .

Küçük çocuklar bile, yanlış davrandıklarında, kısa bir süre için başkalarının ve ilginç şeylerin etrafında olma şansını kaybettiklerini anlayabilirler. Mola ayrıca çocuğunuza bir dahaki sefere neler olduğunu ve neler yapabileceğini düşünme fırsatı da verir.

Ve zaman aşımı, çocukların dövmek gibi disipline yaklaşımlardan, öfke, utanç veya korku hissettirme olasılığı daha düşüktür. Öfke gibi güçlü duygular çocukların yanlış yaptıklarını düşünmelerini zorlaştırabilir.Zaman aşımı, çocuğunuzla geçirdiğiniz zaman sıcak ve sevgi dolu olduğunda iyi çalışır. Çocuğunuzun davranışları veya hayatınızdaki diğer şeyler çocuğunuzla geçirdiğiniz zamanı etkiliyorsa doktorunuzla veya bir danışmanla konuşun.

Sessiz zaman ve zaman aşımı hakkında

İki tür zaman aşımı stratejisi vardır – sessiz zaman ve zaman aşımı.

Sessiz zaman
Bu, çocuğunuzu durumdan değil, yerden kaldırdığınız zamandır . Örneğin, parkta iseniz, çocuğunuzdan beş dakika boyunca bir ağacın altında oturmasını ve sakinleşmesini isteyebilirsiniz. Evdeyseniz, çocuğunuzla aynı odada duvara dayalı bir sandalyede oturmasını isteyebilirsiniz.

Nereye giderseniz gidin sizinle sessiz zaman geçirebilir. Örneğin, parkta, süpermarkette veya bir arkadaşınızın evinde kullanabilirsiniz. Sessiz bir zamanda çocuğunuz:

  • sakinleşir ve duygularını kontrol altında hisseder
  • diğer çocukların daha uygun şekilde davrandığını görür
  • diğer çocukların olumlu davranışlara dikkat ettiğinizi görür
  • olumsuz davranışların dikkat çekmediğini öğrenmeye başlar.

Çocuğunuz aynı odada sessizce kalmayacaksa, başka bir odada mola vermeyi deneyebilirsiniz.

Zaman aşımı

Zaman aşımı süresinde çocuğunuz , yanlış davranıştan sonra, boş bir oda veya koridor gibi önceden ayarlanmış bir zaman aşımı alanına gider . Mola alanı genellikle güvenli ve sıkıcı bir oda veya oyuncak veya oyun olmayan bir yerdir.

Alanın kapısını açık bırakabilirsiniz, ancak çocuğunuz siz söylemeden dışarı çıkarsa, zaman aşımı bitene kadar kapıyı kapatabilirsiniz. Bu, sizinle çocuğunuz arasındaki savaşları durdurmaya yardımcı olabilir.

Zaman aşımı, çocuğunuzdan veya sizden çok yüksek veya agresif davranışlara yol açarsa kapıyı kapatmak en iyi seçim olabilir. Zaman aşımı sırasında çocuğunuzu denetlemeniz gerekiyorsa kapıyı açık tutmak en iyi seçimdir.

Zaman aşımının bir dezavantajı, özellikle ev dışındaysanız, evden çıkarken bir zaman aşımı alanına erişemeyebilmenizdir.Bazen zorlu davranış, çocuğunuzun iyi hissetmemesi veya çocuğunuzun gelişim aşaması da dahil olmak üzere başka bir nedenden dolayıdır. Çocuğunuz için davranış yönetimi stratejilerine karar verirken bunu akılda tutmaya yardımcı olabilir .

Ailenizde zaman aşımı stratejisine giriş

Zaman aşımı stratejisini kullanmaya başlamadan önce düşünmeniz gereken bazı noktalar.

Sakin kalma stratejileriniz nelerdir?
Her şeyden önce, mola kullanırken sakin olmanız önemlidir. Kendinizi stres altında bulursanız, vücudunuzu ve zihninizi rahatlatmak için birkaç derin nefes almayı deneyin.

Çocuğunuz kaç yaşında?
Mola, 3-8 yaş arası çocuklar için yararlı bir strateji olabilir. Üç yaşından küçük çocuklar genellikle mola için hazır değildir.

Bunun yerine , iyi bir şey yaptığında yürümeye başlayan çocuğunuzu övmeyi deneyebilirsiniz . Ayrıca, küçük çocuklar genellikle dikkat dağınıklığına veya çevreyi kabul edilemez davranışları önlemenin bir yolu olarak değiştirirler .

Çocuğunuz yaklaşık dokuz yaşındayken, onu sınırlar ve kurallar üzerinde çalışmaya dahil edebilirsiniz. Bu, büyüdükçe kendi davranışlarını yönetme becerilerini öğrenmesine yardımcı olur. Gençler için disiplin stratejileri hakkındaki makalemizde daha fazlasını okuyun .

Şimdi başlamak için iyi bir zaman mı?
Bazen çocuklar hayatlarında değişiklikler olduğunda zorlayıcı davranmaya başlarlar – örneğin, bir erkek kardeşin veya kız kardeşin gelmesi, ev taşıma veya çocuk bakımına, okul öncesi veya okula başlama.

Bu gibi durumlarda, mola kullanmayı veya çocuğunuzun değişikliklere uyum sağlamak için biraz zaman geçmesini beklemeyi seçebilirsiniz. Her iki durumda da, çocuğunuzla değişiklikler hakkında nasıl hissettiği hakkında konuşmak için biraz zaman harcamak iyi bir fikirdir.

Hangi davranış üzerinde çalışmak istersiniz?
Çocuğunuzun davranışını ve neyi değiştirmek istediğinizi düşünün – örneğin, vurmak veya küfür etmek. Her seferinde bir davranışı değiştirmenin en iyisi olduğunu unutmayın. Seçtiğiniz davranış artık sorun olmadığında, başka bir davranış üzerinde çalışabilirsiniz – örneğin, oyuncak atma.

Sessiz zaman, zaman aşımı veya her ikisini birden kullanmak ister misiniz?
Burada seçenekler halka açıkken sessiz zaman ve evde olduğunuzda zaman aşımı kullanmaktır.

Çocuğunuzun molaları veya sessiz zamanları ne kadar olacak?
Etkili olmaları için uzun olmaları gerekmez. İyi bir kural, yılda bir dakika , maksimum beş dakikaya kadar olabilir – örneğin, üç yaşında bir çocuk için maksimum üç dakika ve 5-8 yaş arası çocuklar için maksimum beş dakikadır. Zamanı takip etmenize yardımcı olacak bir zamanlayıcı ayarlayabilirsiniz.

Mola alanı nerede olacak?
İyi bir mola yeri sıkıcı ve güvenlidir. Bir koridor veya boş oda idealdir. Etrafında oyuncak olmadığından emin olmaya çalışın, aynı zamanda odanın karanlık veya korkutucu olmamasına da dikkat edin.

Çocuğunuzu mola vermeden önce bir uyarı verir misiniz?
Zaman aşımını kullanmadan önce çocuğunuza davranışını değiştirme şansı vermek isteyebilirsiniz. Vurma veya ısırma gibi bazı davranışların anında zaman aşımı ile sonuçlanmasına karar verebilirsiniz.

Zaman aşımına uğramadan önce bir uyarıya karar verirseniz, çocuğunuzun davranışı değişmezse mutlaka uygulayın. Aksi takdirde mola çalışmaz.

Zaman aşımını nasıl açıklayacaksınız?
Çocuğunuzla önceden konuşmak ve hangi davranışın zaman aşımına yol açacağını ve ne olacağını açıklamak iyi bir fikirdir. Bu konuşmayı yapmak için en iyi zaman, ikinizin de sakin hissettiğiniz zamandır.

Örneğin, çocuğunuza sakinleşmek için sessizce nerede oturacağını ve bunun ne kadar süreceğini söylemeniz gerekir. Sorularına cevap vermesini isteyin. Anladığından emin değilseniz, söylediklerinizi tekrarlamasını isteyin.

Küçük çocuklar için, bir oyuncak ayı veya bebek kullanarak neler olacağını pratik edebilirsiniz.

Lütfen ,, Yazıyı paylaşın !
error

Platformumuzu Beğendiyseniz, Lütfen Paylaşın!!!