Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim
Çocuk Giyim

Çocuğunuz başkalarına zorbalık yapıyor

Çocuğunuz fiziksel veya duygusal olarak diğer çocuklara zarar veriyorsa ve tekrar tekrar yapıyorsa, bu zorbalıktır. Erken adım atmak, çocuğunuzun başkalarıyla nasıl geçineceğinizi ve gelecekte zorbalık davranışlarından kaçınmayı öğrenmesine yardımcı olmanın anahtarıdır.

Zorbalık: temel bilgiler

Çoğu çocuk bir aşamada başkalarını kızdırır. Fakat zorbalık, alay etmekten daha fazlasıdır. Onun:

 • diğer çocuklarla tekrar tekrar alay etmesi
 • diğer çocukları görmezden gelmek veya onları oyunlardan veya etkinliklerden çıkarmak
 • anlam ifade etmek veya diğer çocuklara lakap takmak
 • diğer çocuklar hakkında kötü hikayeler yaymak
 • diğer çocuklara vurmak ve itmek
 • diğer çocukların eşyalarını almak.

Çocuklar zorbalığa katılırsa veya başka birini böyle davranmaya teşvik ederse, bu durum yine zorbalık olur.

Zorbalık yüz yüze olabilir. Ayrıca çevrimiçi olabilir – bu siber zorbalıktır .Çocuğunuz diğer çocuklara fiziksel olarak zarar vermek veya duygularını incitmek amacıyla bu şekilde davranıyorsa, zorbalık hakkında onunla konuşmanın zamanı gelmiş olabilir.

Bir çocuğun zorbalık yaptığını gösteren işaretler

Çocuğunuz zorbalık yapıyorsa, muhtemelen biri , bir öğretmen, başka bir çocuğun ebeveyni veya çocuğunuzun kardeşleri bunu size söyleyecektir .

Çocuğunuzun zorbalığının diğer belirtileri

 • agresif veya olumsuz bir şekilde diğer çocuklar hakkında konuşmak
 • parası, oyuncakları veya kendisine ait olmayan başka şeyleri olması.

Bu işaretlerin hiçbiri çocuğunuzun kesinlikle zorbalık yaptığı anlamına gelmez, ancak okulda herhangi bir sorun olup olmadığını öğrenmek için çocuğunuzun öğretmeniyle konuşmak isteyebilirsiniz.

Çocuğunuzun zorbalığı hakkında ne yapmalı

Evde zorbalık üzerinde çalışmak
Çocuğunuza zorbalık davranışının uygun olmadığını söylemek önemlidir. Bu konuda sakin olmaya çalışın, ancak bitmesini istediğinizi bildiğinden emin olun.

Nasıl başlayacağınız aşağıda açıklanmıştır:

 • Zorbalığın ne olduğunu çocuğunuza açıklayın. Çocuğunuzla ne yaptığını ve neden yaptığını konuşun. Onu dinleyin ve suçlamadan kaçınmaya çalışın.
 • Çocuğunuzun davranışının diğerlerini nasıl etkilediğini anlamasına yardımcı olun – örneğin ‘Birinin sana bunu yapmasını ister misin?’ veya ‘Sence bu seni nasıl hissettirirdi?’
 • Çocuğunuzun internet ve cep telefonlarını kullanmasına dikkat edin.

Okul ile zorbalık üzerinde çalışmak

Zorbalık politikası veya zorbalık kuralları hakkında okul (veya zorbalığın meydana geldiği kulüp veya kuruluş) ile konuşmak da önemlidir. Bunları çocuğunuzun sonuçlarına karar vermek için kullanabilirsiniz.

Zorbalığın neden olduğunu düşünmek

Zorbalığın nedenlerini de arayabilirsiniz. Bu, zorbalığı durdurmak için değiştirebileceğiniz bir şey olup olmadığını anlamanıza yardımcı olabilir.

 Örneğin:

 • Çocuğunuzun kendisine zorbalık yapılıyor mu? Bazı çocuklar diğer çocuklar ona zorbalık yaptıkları için zorbalık yaparlar. Zorbalık mağduru olabileceğine dair işaretler için çocuğunuzu dinleyin .
 • Çocuğunuz zorbalığa maruz kalmamak için zorbalığa katılıyor mu? Okul veya kulüp ile çocuğunuzun zorbalığa karışmasını nasıl önleyebileceği hakkında konuşun.
 • Çocuğunuz evde veya diğer ortamlarda veya TV programlarında veya YouTube videolarında zorbalığı izlemeye maruz kalıyor mu? çünkü çocuklar başkalarının bunu yaptığını görür.
 • Çocuğunuz daha önemli veya kontrol altında hissetmeye zorlanıyor mu? Bazı çocuklar düşük benlik saygısına sahip oldukları için zorbalık yaparlar .
 • Çocuğunuz ‘kendi başına ayakta durma’ hakkındaki mesajları yanlış mı anlıyor? Bazen saldırgan veya iddialı olma üzerine olumlu yorumlar çocukları zorbalık yapmaya teşvik edebilir.

Zorbalık hakkında hızlıca bir şey yapmak en iyisidir. Çocuğunuzun gençken zorbalık davranışı üzerinde en fazla etkiye sahip olursunuz – ne kadar gençse, davranış biçimini değiştirme olasılığı o kadar yüksektir.

Çocuğunuz zorbalığa devam ederse ne yapmalı

Bu, çocuğunuza ilk kez zorbalık yapmıyorsa ve yukarıdaki önerileri zaten denediyseniz, daha fazla adım atmanız gerekebilir.

Zorbalık okulda veya bir kulüpte oluyorsa, kuruluşla çalışmak çocuğunuzun davranışını değiştirme şansını size verecektir.

Davranış sözleşmesi
Siz, okul veya başka bir kuruluş ile çocuğunuz arasında bir ‘davranış sözleşmesi’ yapılır. Çocuğunuza hep birlikte çalıştığınızı bildirir. Sözleşme, çocuğunuzun zorbalığa uğraması durumunda ne olacağı ve zorbalığı durdurması durumunda ne olacağı gibi şeyleri içerebilir. Zorbalık yerine yapabileceği şeyleri de dahil edebilirsiniz.

Sözleşmenin bir parçası olarak, çocuğunuza zorbalık yaptığı çocuğa bir özür mektubu yazmasını sağlayabilirsiniz.

Danışmanlık
Çocuğunuzun zorbalığı durdurmasına ve diğer çocuklarla daha olumlu ilişkiler kurmasına yardımcı olması için danışmaya ihtiyacı olabilir. Çocuğunuz benlik saygısı ile ilgili sorun yaşıyorsa, öfkeyle uğraşıyorsa veya dürtülerini kontrol ediyorsa danışmanlık gerçekten yardımcı olabilir.

Zorbalık okulda oluyorsa, okul danışmanlık verebilir veya sizi başka birine yönlendirebilir.

Gelecekte zorbalık nasıl önlenir

Zorbalığı önlemek, başkalarına empati, saygı ve bakım göstererek çocuklara başkalarıyla nasıl iyi geçineceklerini öğretmektir.

Bunu yapmanın en iyi yolu , çocuğunuz için bir rol model olmak ve çocuğunuzun her zaman başkalarına saygıyla ve şefkatle davrandığını görmesini sağlamaktır.

Çocuğunuzun özgüvenini oluşturmak size yardımcı olabilir. Bunu yapmak için, çocuğunuzun birçok farklı etkinliği denemesine izin verebilir ve onu sevdiği her şeyde teşvik edebilir ve destekleyebilirsiniz. Spor, sanat, müzik, drama veya tamamen farklı bir şey olabilir.

Çocuğunuzun benlik saygısını oluşturmanın bir parçası olarak, çocuğunuza çok fazla olumlu ilgi göstermeyi deneyin . Bu tür bir dikkat çeken çocukların zorbalık yapma olasılığı daha düşüktür. Sevilmeyen veya ailelerinde şiddet gören çocukların zorbalığa maruz kalma olasılığı daha yüksektir.

Disiplin de yardımcı olabilir. Bu, sınırlar koymak ve çocuğunuzun davranışı için sonuçların kullanılması ve iyi davranışların gerçekleşmesi durumunda pekiştirilmesi anlamına gelir.

Çocuğunuzun, zorbalık yapmadan çatışmaları nasıl çözeceğini öğrenmesini istiyorsanız, çocuğunuzun kendi çatışmalarınızı yapıcı bir şekilde yönettiğinizi görmesi gerekir .

Lütfen ,, Yazıyı paylaşın !
error

Platformumuzu Beğendiyseniz, Lütfen Paylaşın!!!