Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim
Çocuk Giyim

Rutin sabah oyunu “çalar saati yen”

Çocuklarınızı okula hazırlamak veya evden çıkmak zor olabilir. ‘çalar saati yenmek’ onları işbirliği yapmaya teşvik eden eğlenceli bir sabah rutin oyunudur.

‘”çalar saati yen”‘ hakkında

‘”çalar saati yen”‘ işe yarıyor çünkü çocuğunuzu zamanında ve sabah hazır olduğu için ödüllendiriyor.

Bu oyunu sabah rutininize tanıtırken ve çocuğunuzla oynarken, çocuğunuzu övmek işlerinize yardımcı olacaktır. Çocuklar iyi davrandıkları veya yapmasını istediğiniz şeyleri yaptıkları için övgü aldıklarında, muhtemelen bu şekilde davranmaya devam etmek isteyeceklerdir.

‘”çalar saati yen”‘ sabah rutininizin bir parçası nasıl yapılır

1. Oyunu açıklayın Sabahları hazırlanmak için ‘”çalar saati yen”‘ adlı bir oyunu tanıtmak istediğinizi açıklayın. Bir zil seçin ve çocuğunuza gösterin. Bir mutfak sayacı veya telefonunuzdaki alarmı kullanabilirsiniz.

2. Sabah rutininizi birlikte planlayın
Çocuğunuzla, sabah rutininin nasıl gelişmesini istediğiniz hakkında konuşun. ‘Hazır olması gerektiği zaman’ konusunda anlaşın – çocuğunuz belli bir anda okula hazır olmalıdır.

Birlikte, çocuğunuzun sabah yapması gereken görevlerin bir listesini yazın. Küçük çocuklarda yazmayı yaparsınız, ancak onlardan listedeki her görev için bir resim çizmenize yardımcı olmalarını isteyebilirsiniz. Çocukların kendi başlarına ne yapmasını beklediğinizi ve hangi görevlere yardımcı olacağınızı açıklayın.

Liste şöyle görünebilir:

  • Kahvaltı yapmak.
  • Giyinmek.
  • Diş fırçalama, yüz yıkama, saç tarama,
  • Çanta hazırlama.
  • Ceket, şapka, ayakkabı giyme.

Listenizi oluşturduğunuzda, çocuğunuzun sabahları kontrol edebileceği bir yere koyun.

3. Ödüller ve sonuçlara karar verin
Çocuğunuza zamanında hazır olduğunda ne olacağını, eğer olmazsa ne olacağını açıklayın.

Çıkartmalar ile başarıyı takip etmek için basit bir grafik oluşturun. Çocuğunuzun ödül için kaç çıkartmaya ihtiyacı olduğuna karar verebilirsiniz. İlk başta, çıkartmanın bir ödüle eşit olması olabilir.

Çalar saati yenmek için bazı özel ödüller seçin. Anne ya da babayla yaptığımız aktiviteler genellikle en etkili ödüllerdir.

Hazır olmama ile ilgili bazı uygun sonuçları seçin. Bunlar arasında TV izlememe veya 10-15 dakika önce yatma sayılabilir.

4. Oyunu deneyin
İlk ‘”çalar saati yen”‘ sabahında zamanlayıcıyı ayarlayın ve çocuğunuzu ona bırakın. ‘”çalar saati” ayarladığınızı ona bildirin.

Çocuğunuzun bağımsız ve sorumlu olmasına dikkat edin. Onu övün ve teşvik edin – örneğin, ‘İyi gidiyorsun’ veya ‘Devam et’. Ancak görevler hakkında hatırlatmalar ve talimatlar vermekten kaçının.

Çocuğunuz zil sesi duyulduğunda tüm görevleri yaparsa, kazanır – ve çizelgesinde çıkartma alır.

Zil çalarken çocuğunuz hazır değilse

Çocuğunuz zamanı dolduğunda hazır değilse ne yapmalısınız:

  • Çocuğunuza zil sesinin çaldığını sakin bir şekilde bildirin ve gitmeye hazır olun.
  • Ertesi sabah çocuğunuza tekrar deneyebileceğini hatırlatın.
  • Karar verdiğiniz sonucu takip edin.

Daha sonra ne yapacağını söylemek yerine çocuğunuzu listeyi kontrol etmeye teşvik edin. Bu onun daha bağımsız olmasına yardımcı olacaktır. 

‘çalar saati yen’ sonraki adımlar

Bir veya iki hafta boyunca işler yolunda gittiğinde , önümüzdeki 3-4 hafta içinde ödülleri aşamalı olarak kaldırmaya başlayın . Ödül kazanmak için çocuğunuzun art arda iki, üç, dört, sonra beş gün geçmesi gerekebilir (ödülü her seferinde biraz daha büyük yapın). O zaman ödülleri bir sürpriz haline getirin. Çocuğunuz bir ödülün ne zaman teklif edildiğini bilemez.

Zaman geçtikçe, çocuğunuz zil sesini yenmeyi çok daha kolay becerecektir. Çocuğunuz düzenli olarak zamanında hazır olduğunda bile, onu motive etmek için ara sıra övün.

Lütfen ,, Yazıyı paylaşın !
error

Platformumuzu Beğendiyseniz, Lütfen Paylaşın!!!