Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim
Çocuk Giyim
biberona alışan bebek
biberona alışan bebek

Biberona alışan bebek – biberonla bebek beslemenin 8 yolu

Biberona alışan bebek – Anahtar noktaları

  • Biberona alışan bebek – biberonla bebek besleme
  • Bebek maması, yaşamın ilk 12 ayında anne sütünün tek güvenli alternatifidir.
  • İnek sütü bazlı formülü bulunmayan bebeklerin özel formüle ihtiyacı olabilir. Bu formülleri yalnızca tıbbi gözetim altında kullanın.

Biberona alışan bebek -Bebek veya bebek maması nedir?

Çoğu bebek maması, bebeğinizin beslenme ihtiyaçlarına uyacak şekilde değiştirilmiş inek sütünden yapılır. Ama inek sütü ile aynı şey değildir.

Biberona alışan bebek – Bebekler neden inek sütünden ziyade formüle ihtiyaç duyar?

Tüm bebek formülü, bebeklerin ihtiyaç duyduğu, düz inek sütünden alamadıkları vitaminler ,  mineraller ve yağlar ekledi  .

Ayrıca, bebekler inek sütünü anne sütü veya formül kadar kolay veya kolay bir şekilde sindiremezler. Protein bazı bebek formülü için dışarı alınır, böylece inek sütünde düzeyi, bebekler için çok yüksektir.

Bu nedenlerle, bebeğiniz 12 aylıktan büyük ana süt içeceği olarak bebeğinize inek sütü vermemelisiniz.

Biberona alışan bebek – 12 aylıktan küçük bebeklerde :

  • ana içecek olarak normal inek sütü
  • yağsız, buharlaştırılmış, toz veya tatlandırılmış yoğunlaştırılmış süt
  • soya, pirinç, badem veya hindistancevizi sütü gibi süt alternatifleri.

Çoğu sağlıklı tam süreli bebek için, 12 aylık olana kadar anne sütü veya inek sütü bazlı bebek formülleri önerilir. Bebeğinize anne sütü veya inek sütü bazlı formül dışında bir şey vermeyi düşünüyorsanız , önce çocuk doktorunuzla , aile hekiminizle veya çocuk ve aile sağlığı hemşirenizle konuşun .

Biberona alışan bebek – Aşama 1 ve aşama 2 formülleri

Altı aylıktan küçük bebekler için inek sütü bazlı bebek formüllerine aşama 1 veya başlangıç ​​formülleri denir. 1. aşama formüllerini bebeğiniz 12 aylık olana kadar kullanabilirsiniz.

Altı aydan itibaren aşama 2 veya devam formülünü seçebilirsiniz, ancak aşama 2’ye geçmenize gerek yoktur . Aşama 2 veya sonraki bebek formüllerinin faydaları hakkında reklamlar görebilirsiniz, ancak bunların başlangıç ​​veya aşama 1 formüllerine göre hiçbir avantajı yoktur.

Biberona alışan bebek – Hangi bebek maması en iyisidir?

biberona alışan bebek
biberona alışan bebek

Çoğu inek sütü bazlı bebek formülü benzer kalitede ve besin değerine sahiptir ve çoğu bebek için uygundur.

Bir marka daha pahalı olabilir, ancak bu bebeğiniz için gerekli olduğu anlamına gelmez. Ve bir hastanenin belirli bir bebek maması markasını kullanması, markanın ‘en iyi’ olduğu anlamına gelmez.

Bebek mamasını toz formda veya ‘içmeye hazır’ formda satın alabilirsiniz. Ya bebeğiniz için iyidir, ancak ‘içmeye hazır’ genellikle daha pahalıdır çünkü daha uygundur.

Biberona alışan bebek – Özel katkı maddeleri ile bebek maması

Bazı bebek formüllerinde, anne sütü gibi daha fazla yapmak için ekstra bileşenler eklenir. Ancak bu , bu bileşenlerin bebeğinizin vücudundaki anne sütü ile aynı şekilde çalışacağı anlamına gelmez .

Aşağıda, bebek formülüne eklenen bazı yaygın ekstra içerikler, bebeğinize ekstra fayda sağlayıp sağlayamayacakları hakkında bilgiler verilmiştir:

  • LCP’ler : bunlar beyin ve sinir gelişimi için önemlidir. Ancak bebeklerin, formüle eklendiğinde LCP’ler gibi bileşenleri emebileceğine dair açık bir kanıt yoktur. LCP eklenmiş formül, formülle beslenen prematüre bebeklerin beyin gelişimi için faydalı olabilir.
  • Betakaroten : Bu bir A vitamini ve antioksidan kaynağıdır . Çoğu formül zaten A vitamini ve anti-oksidanlar eklemiştir. Betakaroten formüllerinin bebeğiniz için daha iyi olduğuna dair gerçek bir kanıt yoktur.
  • Prebiyotikler ve  probiyotikler : bunlar formülle beslenen bebeklerin bağırsaklarında sağlıklı bakteriler yetiştirmelerine yardımcı olabilir. Bakteriler bebeğinizin daha yumuşak bir kaka ve daha az bez döküntüsü olmasına yardımcı olabilir. Gastroenterit olasılığını azaltmaya da yardımcı olabilir .

Ayrıca bu formüllerin diğer formüllerden daha pahalı olabileceğini unutmayın.

Biberona alışan bebek – Özel bebek maması

12 aylıktan küçük bebekler  için soya fasulyesi, keçi sütü veya düşük laktoz veya laktoz içermeyen formülden yapılan formüllere göre inek sütü bazlı bebek formülü önerilir .

Ancak inek sütü bazlı formülü olmayan bebeklerin özel formüle ihtiyacı olabilir. Özel bebek formülleri sadece tıbbi gözetim altında kullanılmalıdır.

Soya bazlı bebek maması
Bazı bebeklerde alerji veya intolerans nedeniyle süt bazlı ürünler bulunamaz. Ya da kültürel, dini veya diğer inançlar nedeniyle düzenli bebek maması kullanmak istemeyebilirsiniz.

Soya bazlı formül çocuğunuza ihtiyacı olan tüm besinleri verecektir. Ancak bir soya formülüne geçmeyi düşünüyorsanız, önce bir doktorla veya diyetisyenle konuşun.

Soya formülündeki fitoöstrojenlerin bebekler üzerindeki etkileri konusunda bazı endişeler olmuştur . Ancak, soya formüllerinin bebeğinize ihtiyaç duyması durumunda kullanılması güvenli kabul edilir.

Soya bazlı formüller çocuğunuzun alerji geliştirme riskini önlemez veya azaltmaz.

Hidrolize bebek formülü
Hidrolize formül, süt proteinlerinin daha küçük bileşenlere ayrıldığı inek sütü formülüdür. Bu tür bir formül, kısmen hidrolize formül (hipoalerjenik formül olarak da adlandırılır) ve yaygın olarak hidrolize formül içerir.

Bebeğinize inek sütü proteini alerjisi tanısı konmuşsa ve emziriyorsanız, doktorunuz kapsamlı bir şekilde hidrolize bebek formülü önerebilir.

Bebeklere hidrolize bebek formülü vermenin, ailenizde alerji öykünüz olsa bile, alerji sorunlarının gelişmesini engellediğine dair bir kanıt yoktur.

Önceden koyulaştırılmış formül ve kıvam arttırıcılar
Önceden koyulaştırılmış formül, kalınlaştırıcı eklenmiş inek sütü bazlı formüldür. Standart bebek formülüne kendiniz eklemek için kalınlaştırıcı ajanlar da satın alabilirsiniz.

Emzirmiyorsanız ve bebeğinizde gastro-özofageal reflü varsa doktorunuz koyulaştırıcılar veya önceden hazırlanmış formül önerebilir . Önceden koyulaştırılmış formül veya kıvam arttırıcıları sadece doktorunuza danışarak kullanmalısınız.

Ev yapımı bebek maması
Kemik suyu ve diğer malzemeleri kullanan ev yapımı bebek ‘formülü’ ve ‘çiğ’ süt kullanan formül, anne sütüne veya dükkandan satın alınan inek sütü bazlı bebek formülüne uygun alternatifler değildir. Ev yapımı bebek maması, bebeğiniz için güvenli olmayan ve genellikle bebeğinizin ihtiyaç duyduğu temel besin maddelerine sahip olmayan birçok bileşen içerebilir.

Biberona alışan bebek – Değişen bebek maması

Bebeğiniz için bir bebek maması yerleştikten sonra, formülü çok sık değiştirmemek daha iyidir. Tadı biraz değişecektir ve bebeğinizin beslenme rutinini bozabilir.

Bebek mamasını değiştirmeye karar verirseniz  , yeni formül etiketindeki talimatları dikkatlice okuyun . Farklı formüller farklı boyuttaki kepçelere sahiptir ve farklı şekillerde yapılır.

Biberona alışan bebek – Yürümeye başlayan çocuk formülleri

Bebeğinizin 12 ay sonra formüle ihtiyacı yoktur. Bu, 12 aydan büyük çocuklarda pazarlanan yürümeye başlayan çocuk veya aşama 3 formüllerini içerir.

Lütfen ,, Yazıyı paylaşın !

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error

Platformumuzu Beğendiyseniz, Lütfen Paylaşın!!!