Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim
Çocuk Giyim

Bebek davranışını anlama (3-18 ay)

Bebekler etraflarındaki dünyadan daha çok haberdar olduklarında, bebek davranışları değişir. Ve bebekler ihtiyaçlarını iletme konusunda daha iyi hale geldikçe, bebek davranışının ne anlama geldiğini bulmak daha kolay olur.

Bebek davranışı ve farkındalığı nasıl ilişkilidir?

Bebeğinizin erken deneyimleri ve ilişkileri beynini uyarır, dünyayı görme ve tepki verme şeklini şekillendirir. Bebeğinizin dünya hakkındaki farkındalığı bu deneyimlerle genişledikçe, gelişir ve öğrenir ve davranışlarında birçok değişiklik görürsünüz.

Bebeğinizin sizinle olan ilişkisi, dünyayı ve ona nasıl tepki vereceğini öğrenmesinin ana yoludur. Örneğin, bebeğiniz yakında size herkesten ayrı söylemeyi öğrenir. Nerede bittiğini anlar ve siz başlarsınız. Hatta adını veya aynadaki yüzünü bile tanıyabilir. Ama ayrı bir kişi olduğunuzu anladıktan sonra, gideceğinizden ve geri dönmeyeceğinizden korkabilir.

Ayrıca bebeğiniz ve yaptıkları hakkında daha fazla şey anlayabilirsiniz. Örneğin, acıktığı zaman nasıl davrandığı ile uykulu olduğunda yaptığı şey arasındaki farkı öğrenebilirsiniz.

Bebeğinizi mutlu eden nedir

Bebeğiniz insanlara ve eşyalara güçlü bağlar geliştirecektir . Örneğin, bir oyuncağı diğerlerinden çok daha fazla sevebilir.

Bebeğiniz ayrıca dünyasındaki önemli insanların kim olduğunu öğreniyor. Onlar onu sevilen, güvenli ve güvende hissettiren insanlar, bu yüzden o insanlarla olmayı tercih ediyor. Kesinlikle bir kişiyi herkese tercih edecek, neredeyse kesinlikle siz veya başka bir birincil bakıcı.

En sevdiği oyuncaklarla oynamak ve en sevdiği insanlarla birlikte olmak bebeğinizi mutlu eder. Gülümseyecek, mutlu sesler çıkaracak ve sizi görünce ellerini sallayabilecek ya da çırpabilir.

Bebeğinizi endişelendiren nedir

Bebeğiniz her şeyden korkmak yerine belirli şeylerden korkabilir. Hayattan ne bekleyeceğini öğrenirken, beklenmedik olan onu gerçekten üzebilir.

Bebeğiniz bazen önemli insanlar – genellikle anne veya baba – kaybolduğunda korkabilir. Ve muhtemelen ağlayarak size haber verecek. Ayrıca, önemli ya da tanıdık olmayan insanlarla ya da tanıdık olmayan insanlar onunla konuştuğunda endişeli ya da üzgün olabilir. Yabancılardan gelen bu korku, çocuk gelişiminin normal bir parçasıdır.

Bebeğiniz ne ilgilendirir

Bebeğiniz şeyleri ‘doğru’ şekilde kullanmak isteyecek ve ne için olduklarını görmek için nesnelerle deney yapmaya başlayacak. Bu, telefonunuzu kedinin su kabına bırakmayı veya şeker kabını halının üzerine yatırmayı içerebilir. Her şey muhtemelen bebeğinizin ağzına da girecek gibi görünecektir, çünkü nesneleri bu şekilde keşfetmeyi seviyor.

6-12 ayda bebeğiniz neden ve sonucu anlamaya başlar ve davranışları üzerinde kontrol sahibi olmaya başlar. Bu, gelecekte çocuğunuza olumlu davranışlar öğretmenin temelini oluşturmak için yumuşak sınırlar koymaya başlamak için iyi bir zamandır . Örneğin, bebeğiniz fırına çok yaklaşırsa, ‘Hayır, fırın sıcak’ diyebilirsiniz. Sonra onu al ve güvenli bir yere götür.

Bebeğiniz tehlikeyi anlamıyor, bu nedenle özellikle hareket etmeye başladığında onun için güvenli bir ev ortamı yaratmak önemlidir . Örneğin, bir kapıyı veya bebeğinizi mutfaktan ve sıcak pişirme yüzeylerinden uzak tutmanın başka bir yolunu kullanmak en iyisi olabilir.

Bebeğiniz muhtemelen nasıl tepki verdiğinizi görmek için bir şeyler yapacaktır. Bebeğiniz istediğiniz gibi davranıyorsa gülümseyebilir ve mutlu bir ton kullanabilirsiniz. Bebeğiniz sevmediğiniz veya güvenli olmayan bir şekilde davranıyor olsa bile, sakince cevap vermek hala önemlidir. Bu bebeğinizin güvende hissetmesine yardımcı olur.

Lütfen ,, Yazıyı paylaşın !
error

Platformumuzu Beğendiyseniz, Lütfen Paylaşın!!!