Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim
Çocuk Giyim

Banyo korkusu: bebekler ve küçük çocuklar

Çocuklar neden banyodan korkuyor?

Yeni doğanlar , banyo sırasında kontrolsüz sıcaklık değişiminden dolayı rahatsız hissedip korkarlar.

Daha büyük bebekler ve küçük çocuklar suyun akması veya suyun altına kaymasından korkabilirler. Saçları yıkanırken, gözlerine su veya sabun kaçmasından hoşlanmayabilirler.

Banyo zamanı korkularını ele alma

Bir çocuk banyodan çok korktuğunda, korkusunu ciddiye almak ve üzgün olduğunda banyoya zorlamamak en iyisidir .

Bunun yerine, nazik bir şekilde elinizi karnında tutarak çocuğunuzun güvende hissetmesine yardımcı olabilirsiniz . Çocuğunuzun karnında veya göğsünde bir sünger de banyoda güvende hissetmesine yardımcı olabilir. Bu, sıcaklığını eşit tutar ve onu da sıcak tutar.

Banyo sırasında belli rutinler uygulayabilirsiniz. Örneğin, çocuğunuzu havluyla kuruturken özel bir banyo şarkısı söylemeyi veya herhangi bir kafiye söylemeyi deneyebilirsiniz.

Yenidoğan: banyo zamanı için ipuçları

İşte yenidoğan bebeğiniz için banyo sürecini kolaylaştırmanın bazı yolları:

 • Küçük bir bebek küveti kullanın – bu, bebeğinizin daha güvenli hissetmesine yardımcı olabilir.
 • Suyun vücut sıcaklığına yakın olduğundan emin olun.
 • Bebeğinizle göz temasını sürdürün.
 • Bebeğinizle banyo sırasında neler olduğu hakkında konuşun.

Bebekler ve küçük çocuklar: banyo zamanı için ipuçları

Büyük bebeklerin ve küçük çocukların banyoya alışmasına yardımcı olabilecek bazı fikirler:

 • Yavaşça banyoları tanıtın – örneğin, çocuğunuzu boş küvette oturtarak ve ona sünger banyosu vererek. Bunu yaptıktan sonra, banyonun altına biraz su eklemeyi deneyebilirsiniz.
 • Çocuğunuz fikre alışana kadar bebek banyosunu bir süre büyük banyoya koyun.
 • Çocuğunuzla banyo yapın. Onu bacaklarınızın arasına, hatta kucağınıza koyabilirsiniz, böylece kendini güvende hisseder.
 • Banyonun alt kısmında kaymaz bir mat veya çıkartma kullanın. Bu, çocuğunuzun suyun altında kayma endişesi konusunda yardımcı olabilir.
 • Suyu kapadıktan sonra çocuğunuzu banyodan çıkarın. Boşa giden suyun sesi bazı çocuklar için çok korkutucu olabilir.
 • Çocuğunuz gözlerine şampuan kaçmasından endişe duyuyorsa, özel olarak tasarlanmış bir banyo bonesi deneyebilirsiniz (eczanelerden edinilebilir). Bu durumda kabarcıklar ve durulama suyu çocukların gözlerinden uzak durur. Bazı çocuklar yüzme gözlüğü takmayı bile sever! Küçük gözlere zarar vermesi daha az olası olan bebek veya çocuk şampuanı kullanmak da iyi bir fikirdir.

Çocuğunuzla duş almayı deneyin . Ya çocuğunuzu kollarınızda tutun ya da duş tabanına su püskürterek oturun.

Bebeğiniz banyo yaparken asla odadan çıkmayın. Çocuklar banyoda hızlı ve sessizce boğulabilir. Çocuğunuz girmeden önce ihtiyacınız olan her şeye sahip olduğunuzdan emin olun. Banyo güvenliği hakkında daha fazla bilgi edinin .

Banyo zamanı eğlenceli hale getirmek için fikirler

Banyo zamanını eğlenceli hale getirerek banyo korkusu ile ilgili bebeğinize yardımcı olabilirsiniz:

 • Sadece banyo zamanı için özel oyuncaklar satın alın – banyo boya kalemleri, fışkırtmalı oyuncaklar ve huniler çok eğlencelidir. Yeni yürümeye başlayan çocuğunuzun yeni bir köpük banyosu veya özel bir oyuncak seçmesine izin verin.
 • Küçük ve büyük kardeşleri birlikte yıkayın. Örneğin, yürümeye başlayan çocuğunuzu ve okul öncesi çocuğunuzu aynı anda koyun. Bu şekilde çocuklar banyoda birlikte oynayabilir ve korkulu bir çocuk, kardeşlerin banyodan zevk aldığını görebilir.
 • Banyo zamanını çocuğunuzla zaman geçirmek için bir şans olarak kullanın. Yıkarken şarkılar söyleyin, hikayeler okuyun ve oyun oynayın.
 • Çocuğunuzun oyununun bir parçası olarak bir oyuncak veya bebek yıkamasına izin verin. Bu eğlenceli ve banyo zamanı kavramını anlamasına yardımcı olabilir.
 • Kurumak ve herhangi bir krem ​​veya nemlendirici uygulamak banyo zamanının bir parçasıdır. Çocuğunuz yeterince büyükse, sadece banyo zamanı için özel yumuşak, renkli bir havlu seçmek isteyebilir. Ya da çocuğunuzun sevdiği bir koku ile çocuk dostu ürünler kullanmayı deneyin.
 • Çocuğunuzun banyo yaptığı günün saatini değiştirmeyi deneyin. Bazı çocuklar, yorgun ve huysuz olmadıkları sabahları daha fazla banyo yapmayı severler.

Bebeklerin ve küçük çocukların banyoya doğru attığı tüm adımları övün ve teşvik edin. Banyo zamanını olumlu ve ödüllendirici bir zaman yaparsanız, bu çocukların korkularını azaltmaya yardımcı olacaktır.

Lütfen ,, Yazıyı paylaşın !
error

Platformumuzu Beğendiyseniz, Lütfen Paylaşın!!!