Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim
Çocuk Giyim

Babaların ve iş-yaşam dengesi:

Anahtar noktaları

  • Doğru iş-yaşam dengesini bulmak zaman alır ve rutinler değişir.
  • Ailenizle geçirdiğiniz zaman genellikle iş baskılarını artırabilir
  • Dikkatinizi ona vererek çocuğunuzla zaman geçirin.

Babalar ve iş: perspektif haline getirmek

Bir kez baba olduktan sonra , aileniz için bir sağlayıcı olmanın baskısını hissetmeye başlayabilirsiniz  . İş yerinde olmak ve işleri iyi yapmak eskiden olduğundan daha önemli görünebilir.

Ağır bir iş yükünüz, uzun bir işe gidip gelme veya çalışma saatleriniz hakkında çok az seçeneğiniz varsa, yorgun ve stresli olabilirsiniz. Aileniz ve kendiniz için daha az zaman olabilir.

Bu yüzden işinizin hayatınızda nereye oturduğunu düşünmeye değer.

Aile zamanının ödülleri

İşten eve gelmek, özellikle ilk günlerde bir vardiyayı sonlandırmak ve başka bir işe başlamak gibi hissedilebilir. Bu çok zorlayıcı olabilir, ama aynı zamanda büyük ölçüde ödüllendirici de olabilir. Ailenizle geçirdiğiniz zaman – çocuğunuzla birlikte küçük bir neşe anı bile – çoğu zaman iş baskılarını minimize eder.

İş-yaşam dengesi seçenekleri

Bazı babalar aileleri için bazı  büyük değişiklikler yaparlar. Çalışma saatlerini azaltmak, eve daha yakın olmak ya da günlük işler için vardiyalı işten vazgeçmek için işlerini değiştirebilirler. 

İş hakkında ne düşündüğünüz ve çalışma modundan aile moduna geçme zamanı gibi, iş çevresinde net sınırlar belirlemeye karar verebilirsiniz.

Diğer babalar gün içinde daha fazla esneklik elde edip edemeyeceklerine bakarlar  . Örneğin, işvereninizden biraz daha erken çalışmaya başlamayı isteyebilir, böylece biraz daha erken işten ayrılabilirsiniz. Uzun bir günlük mesainiz varsa, bazen evden çalışıp çalışamayacağınızı düşünebilirsiniz.

Bu gibi değişiklikler, öğleden sonra çocuğunuzla oynamak veya ailenizle akşam yemeği yemek için zaman bulmanıza yardımcı olabilir.

Yine de tüm babalar bunu yapamaz. Uzun saatler çalışan bazı babaların aslında çocuklarının faaliyetlerine daha fazla dahil olduklarını ve daha az çalışan bazı babalara göre daha destekleyici olduklarını bilmek faydalı olabilir.

Gerçekten önemli olan zamanınızla yaptığınız şey budur. Örneğin, çocuğunuzla ona tamamen dikkat ederek 15 dakikalık bir oyun oynamak, ona tamamen dikkat vermeden, iş görüşmeleri, TV veya başka bir şeyle dikkatinizi dağıtıp 30 dakika oyundan daha iyidir.

Örneğin, her gece akşam yemeği için evde olmama konusunda kendinizi kötü hissediyorsanız, Cuma geceleri akşam yemeği için eve gitmeye çalışın ve bu konuda kendinizi iyi hissedin.

Ne yapabilirsin

  • Tanıdığınız diğer babalara iş ve aileyi nasıl dengelediklerini sorun.
  • Bebeğiniz doğmadan önce, işyerinizdeki aile dostu politikaları öğrenin ve yöneticinizle esnek çalışma seçeneklerini tartışın.
  • Eşinizle, bebek geldikten sonra ne zaman işten ayrılmanız gerektiğine karar verin.
  • İşten eve dönerken, telefonu kapatın, müzik açın ve stres atmak için zamanı kullanın, böylece eve baba olmaya hazır olun.
  • Çocuklarınız büyüdükçe onlara işinizden bahsedin – nerede olduğunuzu, ne yaptığınızı, bugün size neler olduğunu. Onları işten arayabilir veya güvenli bir şekilde içeri konuşabilir ve etrafınıza gösterebilirsiniz.
Lütfen ,, Yazıyı paylaşın !
error

Platformumuzu Beğendiyseniz, Lütfen Paylaşın!!!