Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim
Çocuk Giyim

Ayrıcalık kaybı: çocuklar için disiplin araçları

İmtiyaz kaybı, zorlu davranışların bir sonucu olarak çocuğunuzun faaliyetlerinden veya eşyalarından birini elinizden almanızdır. Disiplin ihtiyacı olan çocuklara kabul edilebilir ve kabul edilemez davranışlar arasındaki farkı öğretmenin iyi bir yoludur.

Ayrıcalık kaybı: temel bilgiler

Ayrıcalık kaybı, çocuğunuzun yanlış davranması sonucunda bir faaliyeti veya çocuğunuzun eşyalarından birini (örneğin, bir oyuncak) ortadan kaldırmaktır.

Bazı ebeveynler ayrıcalık kaybının ailelerinde iyi çalıştığını düşünmektedir. Diğer ebeveynler ayrıcalık kaybını nadiren kullanır ya da hiç kullanmazlar.

Çocuğunuzla olumlu ve sevecen olmanın davranışlarını yönlendirirken başlamak için iyi şey olduğunu unutmamak gerekir. Ve çocuğunuzu iyi davrandığı için övünce, gelecekte doğru olanı yapmaya devam etmesi için onu teşvik eder.

İmtiyazlar ve haklar

İmtiyaz, çocuğunuzun sevdiği veya hoşlandığı bir şeydir. Hak, çocuğunuzun ihtiyacı olan bir şeydir. Örneğin, çocukların yiyecek, su ve sevilme hissi gibi şeylere hakkı vardır. Ancak televizyon izlemek veya bir arkadaşının evinde oynamak bir ayrıcalıktır.

Zorlu davranışların bir sonucu olarak bir ayrıcalığı ortadan kaldırabilirsiniz, ancak bir hakkı devralmamalısınız.

Sonuç olarak ayrıcalık kaybı bir tür sonuçtur.

Sonuçları çocuğunuza belli bir şekilde davrandığında ne olacağını göstermek için kullanabilirsiniz . Örneğin, ‘Kardeşinle bilgisayar için savaşırsanız, 30 dakika boyunca kapatırım’.

Sonuçlar çocuğunuzun davranışına sınır koymanıza ve çocuğunuzu aile kurallarınıza uymaya teşvik etmenize yardımcı olabilir .

Neden ayrıcalık kaybını kullanıyorsunuz?

Bir ayrıcalık kaybetmek, ayrıcalık değer verdiği ve kaybetmek istemediği bir şeyse çocuğunuzun davranışını değiştirmeye yardımcı olabilir. İyi davranışı teşvik etmek için stratejilerle aynı zamanda ayrıcalık kaybını kullanmak iyi bir fikirdir .

Ayrıca, çocuğunuz zorlu davranışların bir sonucu olarak ayrıcalıklarını kaybederse, bu onun davranışları için sorumluluk alması gerektiği anlamına gelir . Bu onun öz disiplinini öğrenmesine yardımcı olur ve her zaman cezaları dağıtan kötü adam olmayacağınız anlamına gelir.

Ayrıcalık kaybı ne zaman kullanılır?

Ayrıcalık kaybı, doğal bir sonuç olmadığında yararlı bir sonuç olabilir – örneğin, çocuğunuz bir aile kuralını ihlal edip yemin ederse.

Diğer sonuçları da yedeklemeniz gerektiğinde ayrıcalığı da ortadan kaldırabilirsiniz. Örneğin, çocuğunuzun odasını temizlemesini istediniz, ama yapmıyor. Doğal bir sonuç, ayakkabılarını bulamaması olabilir. Hala reddederse, öğleden sonra TV gibi bir ayrıcalığı ortadan kaldırmak için iyi bir zaman olabilir.

Uyguladığınız ayrıcalık , değiştirmeye çalıştığınız davranışla ilgili olmak zorunda değildir , ancak çocuğunuzun ayrıcalığı neden kaybettiğini anlaması gerekir.

Ayrıcalık kaybı hangi çocuklarda kullanılır?

Ayrıcalık kaybı , sonucun kabul edilemez davranışların sonucu olduğunu anlayabilen okul çağındaki çocuklar için iyi çalışır . Örneğin, ‘Semih, ödevini yapmazsan, bu öğleden sonra parka gidip arkadaşlarınla oyun oynamayı kaçıracaksın’

Üç yaşın altındaki çocuklar davranışları ile ayrıcalık kaybı arasındaki bağlantıyı anlamakta zorlanabilirler. 

Otizm spektrum bozukluğu (ASD) olan çocuklar, ayrıcalığın ne zaman tekrar sağlanacağını anlamalıdır, çünkü sonsuza kadar kaybolduğunu düşünebilirler. ASD’li çocuklarda zorlu davranışı yönetme makalemizde daha fazla bilgi bulabilirsiniz .

Ayrıcalık kaybı nasıl kullanılır: adımlar

Ayrıcalık kaybını eyleme geçirmek için şu adımları kullanın:

 • Çocuğunuzun davranışının bir bölümünü hedefliyorsanız, çocuğunuz kuralları ihlal ederse alacağınız ayrıcalık veya ayrıcalıkları önceden planlayın.
 • Ayrıcalığı kaldırmadan önce çocuğunuza bir uyarı verin – örneğin ‘Emel, çığlık atmayı bırakmazsan bugün bilgisayarınla oynamayacaksın’. Tehlikeli veya agresif davranışlar için uyarı vermemeyi seçebilirsiniz – örneğin, tekme veya yola koşma.
 • Çocuğunuz davranışı durdurursa, doğru şeyi yapmak için onu sessizce övün. İstediğiniz gibi davranırken ona dikkat ve övgü vermeye devam edin. Örneğin, ‘Semiha, kardeşinle konuşmak için güzel kelimeler kullanma şeklini çok seviyorum’.
 • Çocuğunuz davranışı durdurmazsa, kısa bir süre (yaklaşık 15 saniye) bekleyin ve ardından ayrıcalık kaybıyla devam edin. Örneğin, ‘Murat, bağırmayı bırakmadın, bu yüzden yarım saat televizyon izleyemezsin’.

Eğer bir ayrıcalığı götürdüğünüzde çocuğunuz ‘umrumda değil’ derse, bunu görmezden gelin ve ayrıcalığı kaldırmaya devam edin. Çocuğunuz bunu başka bir şey seçip seçmeyeceğinizi veya duygularını ifade etmesi gerektiği için söyleyebilir. Seçtiğiniz ayrıcalığı kaybetmeyi önemsiyorsa, davranışında yavaşça bir değişiklik görmelisiniz.

Ayrıcalık örnekleri

Çocuğunuzdan alabileceğiniz ayrıcalıklar şunları içerebilir:

 • favori oyuncak veya oyun
 • okul dışında herhangi bir şey TV, elektronik oyunlar ve bilgisayarlar dahil ekran süresi
 • bir arkadaşının evinde veya partisinde zaman
 • cep telefonu erişimi veya kredi yükleme
 • okul sonrası etkinlik
 • sosyal bir etkinliğe yükselme.

Ayrıcalık kaybını kullanma ipuçları

Aileniz için en uygun olanı seçin. Bazı ebeveynler bu sonucu çocuklarının davranışlarına rehberlik ederken faydalı bulurlar, bazıları ise bulmaz. Ailenizde sonuç olarak ayrıcalık kaybını kullanmayı seçerseniz, bu sonucun sizin için iyi çalışmasına yardımcı olacak bazı pratik ipuçları:

 • Aldığınız ayrıcalığın makul olduğundan ve onu uygulayabildiğinizden emin olun . Örneğin, ‘Bir ay boyunca bisiklet yok’ serttir ve yapması zor olabilir.
 • Zaman çizelgesi hakkında açık ve net olun. 
 • Çocuğunuzla ailenizin kuralları ve bunları çiğnemenin sonuçları hakkında konuşun. Örneğin, ‘Evimizde insanlara vurmuyoruz. Birine vurursanız, o hafta için bale dersini kaçırırsınız ‘. Buzdolabı üzerindeki aile kurallarınızın ve sonuçlarınızın bir listesini (herhangi bir ayrıcalık kaybı dahil) kullanışlı bir hatırlatma olarak ekleyin.
 • Ayrıcalığı seçerken, genel etkiyi düşünün. Örneğin, bir takım sporu için oyunun kaçırılması sadece çocuğunuzu değil tüm takımı etkileyebilir. Ancak biraz daha az ekran süresi çoğu çocuk için sağlıklı bir sonuç olabilir.
 • Planladığınız gibi ayrıcalık kaybını kullanma konusunda tutarlı olun . Bu, çocuğunuzun olumlu ya da olumsuz sonuçlar doğuran davranışını anlamasına yardımcı olur.

Zorlu davranış durursa veya daha az gerçekleşirse ayrıcalık kaybının etkili olup olmadığını bileceksiniz. Ancak çocuğunuzun davranışında bir değişiklik görmeniz bir iki hafta sürebilir.

Bir ayrıcalık kaybolduktan sonra teslim olursanız ne olur?

Vermek ve çocuğunuzun ayrıcalığına geri dönmesine izin vermek gerçekten cazip olabilir – özellikle bilgisayar zamanını kaybettiği için üzgünse. Çoğu ebeveyn zaman zaman vazgeçer ve sorun olmaz. Ancak, açık ve tutarlı kalabilir ve ayrıcalık kaybını takip ederseniz, çocuğunuzun davranışını değiştirmesine yardımcı olacaktır.

Lütfen ,, Yazıyı paylaşın !
error

Platformumuzu Beğendiyseniz, Lütfen Paylaşın!!!