Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim
Çocuk Giyim

Çocuklarda arkadaşlar ve dostluklar: 10 sık sorulan soru

Arkadaş edinmeyi ve tutmayı öğrenmek okul çağındaki çocuğunuz için büyümenin önemli bir parçasıdır. Arkadaş edinmek çocukların özgüven, refah ve başkaları ile iyi geçinme yeteneği için iyidir. İşte çocukların arkadaşlıkları hakkında sık sorulan 10 soruya cevaplar.

1. Çocuğumun arkadaşları ve arkadaşlıkları hakkında endişelenmek normal midir?

Evet. Ebeveynler genellikle çocuklarının yeterli arkadaşlarına sahip olup olmadıkları, arkadaşlıklarında mutlu olup olmadıkları, diğer çocuklarla iyi geçinip geçmedikleri konusunda endişelenir. Çocuğunuz daha bağımsız ve arkadaşlarıyla daha fazla ilgilenmeye başladıkça bu endişeler normaldir. Muhtemelen aynı yaştaki çocukları olan diğer ebeveynlerin de aynı endişeleri paylaştığını göreceksiniz.

Okul çağındaki çocuğunuzun arkadaşlıklarını desteklemek, çocuğunuzun arkadaşlarını tanımak için harika bir yoldur ve ayrıca zihninizi rahatlatmaya yardımcı olabilir.

Ancak endişeli hissediyorsanız ve bu günlük yaşamınıza engel oluyorsa , doktorunuzla veya sağlık uzmanınızla konuşmak iyi bir fikirdir.

2. Çocuğum okuldan eve geldi ve ‘Kimse beni sevmiyor’ dedi: ne yapabilirim?

Kimse bu şekilde hissetmeyi sevmez ve hiç kimse bir çocuğun bu şekilde hissetmesini istemez – ancak çoğu çocukta bu durum olur.

Çocuğunuz size böyle bir şey söylediğinde, duyguları hakkında konuşmak için yardıma ihtiyacı olabilir veya sessiz bir zamanı tercih edebilir. Konuşmaya hazır olduğunda, ne olduğunu ve neden kimsenin onu sevmediğini düşündüğünü sorabilirsiniz.

Bazen basit bir çözüm var. Çocuğunuzun katılabilmesi için yeni bir oyunun kurallarını öğrenmesi gerekebilir veya söyleyecek bazı şeylere ihtiyacı olabilir, böylece başkalarını onunla oynamaya davet edebilir.

Eğer devam eden bir sorun gibi görünüyorsa, neler olduğu hakkında daha fazla bilgi edinmek için çocuğunuzun öğretmeni ile konuşabilirsiniz. Okullar genellikle çocukların dahil olmalarını hissetmelerine yardımcı olabilir – örneğin, daha büyük bir öğrencinin daha genç bir öğrencinin ‘arkadaşı’ olduğu ‘arkadaş’ programları.

Çocuğunuzun benlik saygısı üzerinde de çalışabilirsiniz , bu yüzden okulda oyuna katılmaya güvenir. Bunu yapmanın bir yolu, çocuğunuzun güçlü yönlerine ve gösterdiği çabaya odaklanmaktır.

3. Çocuğumun birkaç yakın arkadaşı var: endişelenmeli miyim?

Şart değil. Bazı çocuklar sadece birkaç yakın arkadaştan, hatta bir arkadaştan memnundur. Mutlu, kendine güvenen ve diğer çocuklar tarafından kabul gören çocuğunuzun sınıftaki en popüler çocuk olması gerekmez.

Çocuğunuzun sosyal çevresini genişletmek istiyorsanız , çocuğunuzun başkalarıyla bağlantı kurmasına yardımcı olma makalemizde bazı ipuçları bulunmaktadır.

4. Çocuğum her gün farklı arkadaşlarla oynuyor gibi görünüyor: Bu normal mi?

Evet. Çocuğunuz ilgi alanlarını paylaşan birini bulana kadar bir arkadaştan veya gruptan diğerine geçebilir.

Okul çağındaki çocuklar bir veya iki yakın arkadaşa ve genellikle birlikte oynadıkları daha geniş bir arkadaş grubuna sahip olma eğilimindedir. Bu dostluklar hızla değişebilir.

5. Bölgede yeniyiz: Çocuğumun arkadaş edinmesine nasıl yardımcı olabilirim?

Arkadaş edinmenin iyi bir ilk adımı çocuğunuzun tanımadığı çocuklarla tanışması ve konuşmasıdır. Örneğin, çocuğunuza ‘Merhaba. Benim adım Nehir. Evimde bir köpeğim var. Evcil hayvanın var mı?’

İşte bazı ipuçları:

  • Çocuğunuza diğer çocuklarla oynamak için bolca fırsat verin. Bu, bir aile toplantısında veya yerel bir parkta çocuğunuzun sınıfındaki diğer çocuklarla bir oyun tarihi olabilir.
  • Çocuğunuzu spor, drama, el sanatları veya müzik gibi okul dışı bir veya iki etkinliğe dahil edin. Bu, çocuğunuzun aynı ilgi alanlarını paylaşan diğer çocuklarla tanışmasına yardımcı olabilir. Çocuğunuzun etkinliği seçmesine yardımcı olmasına izin verin.
  • Örneğin okulda yeni çocukların uyum sağlamasına yardımcı olacak stratejiler hakkında bilgi edinin – örneğin bir arkadaş sistemi. Daha fazla ipucu için okulları taşıma ile ilgili makalemizi okuyun .

6. Çocuğum bugün okuldaki arkadaşıyla tartıştı: Onu çözmesine nasıl yardımcı olabilirim?

İlkokulda çocukların arkadaşları ile genellikle anlaşmazlıkları vardır, ancak genellikle onları oldukça çabuk çözerler.

Çocuğunuz size bir arkadaşlık sorunuyla geldiğinde, birlikte biraz zaman geçirerek ve neler olduğunu öğrenerek başlayın.

En azından başta diğer çocuğun ebeveynlerini aramaktan kaçınmak en iyisidir. Çocuğunuza işleri nasıl halledebileceği hakkında bazı önerilerde bulunmaya çalışın. Örneğin, bir başkası arkadaşıyla oynuyorsa, daha büyük bir gruptaki diğer çocuklarla oynamak için oyunlar önerebilirsiniz. Siz ve çocuğunuz da ne yapacağınız konusunda rol oynayabilirsiniz. Örneğin, çocuğunuz acı verici şeyler söylediyse, üzgünüm diyerek bu durumda rol oynayabilirsiniz.

Endişeniz varsa, neler olduğunu öğrenmek için çocuğunuzun öğretmeni ile konuşun. Çocuğunuzun okulu ile ilişki kurma makalemizde öğretmenlerle iletişim kurma ipuçları bulunmaktadır.

7. Çocuğum artık okul arkadaşları hakkında konuşmuyor: ne yapabilirim?

Çocuğunuzla okul arkadaşları hakkında konuşmayı denediyseniz ve konuşmak istemiyorsa, deneyebileceğiniz bazı şeyler şunlardır:

  • Çocuğunuzun öğretmeni ile konuşarak okulda neler olduğu hakkında daha fazla bilgi edinin. Öğretmenler genellikle oyun alanında neler olduğunu görürler ve neler olup bittiğine dair net bir resim verebilirler.
  • Çocuğunuz zorbalık yapıyor mu? Eğer öyleyse, bunu durdurmak için neler yapılabileceği hakkında okulla konuşun. 
  • Çocuğunuzun konuşabileceği başka kişilere öneri verin – örneğin, teyzeler veya amcalar, yakın aile arkadaşları, güvenilir bir spor koçu.

8. Çocuğum diğer çocuklar kadar çok partiye ve oyun partisine davet edilmiyor gibi görünüyor: endişelenmeli miyim?

Hayır, çocuğunuzun çok sayıda partiye ve oyun tarihine davet edilmemesinin birçok nedeni vardır. Belki daha küçük bir arkadaşı var ya da arkadaşları okul sonrası aktiviteler yapıyor ya da okul sonrası aktivite yapıyor olabilirler.

Çocuğunuzun mutlu ve kendinden emin olmak için en popüler olması gerekmediğini hatırlatmak da iyidir.

Ancak bazen evinizdeki bir oyun günü, yeni bir arkadaş (ve ebeveyn) ile buzları kırabilir ve davetiyeye yol açabilirsiniz. Çocuklarınızın evinize gelmesi için zaman ayırın ve çocuğunuzla zaman geçirin. Hangi çocukları davet etmek istediği hakkında çocuğunuzla konuşun ve onları davet etmesine yardımcı olun.

Okul çağındaki çocuğunuzun arkadaşlıklarını desteklemek, çocuğunuzun okulundaki çocukları tanımanın ve sağlıklı arkadaşlıkları teşvik etmenin harika bir yoludur. Hala endişeleniyorsanız, bir uzmanla konuşmak isteyebilirsiniz.

9. Çocuğum arkadaşlıklar konusunda çok üzülüyor: ne yapabilirim?

Çocuğunuz arkadaşlık kurmak ve arkadaşlık tutmakta çok fazla sorun yaşıyorsa veya sosyalleşme konusunda çok üzülüyor veya kızıyorsa, neler olduğu hakkında daha fazla bilgiye ihtiyacınız olabilir.

Ancak bir profesyonelle konuşmak da isteyebilirsiniz. Çocuğunuzun öğretmenine yardımcı olabilecek bir okul danışmanı olup olmadığını sorun. Doktorunuz sizi bölgenizde size ve çocuğunuza yardımcı olabilecek profesyonellere yönlendirebilir.

10. Çocuğumun özel ihtiyaçları var: okuldaki arkadaşlıklara nasıl yardımcı olabilirim?

Tıpkı tipik olarak gelişmekte olan çocuklar gibi, özel ihtiyaçları olan çocuklar da ortak ilgi alanlarından arkadaşlıklar ve sağlıklı okul ilişkileri kurabilirler. Çocuğunuzu çıkarlarını izlemeye teşvik ederseniz, bu onunla aynı şeylerden hoşlanan diğer çocuklarla tanışma şansı verir.

Oyun oynamak ve arkadaş olmak birçok farklı beceri içerir – sırayla almak, paylaşmak, dinlemek ve diğer çocukların duygularına karşı duyarlı olmak – ve bunları evde birlikte uygulayarak çocuğunuza yardımcı olabilirsiniz.

Çocuğunuzun fiziksel veya bilişsel zorluklarının arkadaş edinmesini zorlaştırdığını düşünüyorsanız, çocuğunuzun okuluyla konuşun.

Lütfen ,, Yazıyı paylaşın !
error

Platformumuzu Beğendiyseniz, Lütfen Paylaşın!!!