Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim
Çocuk Giyim

Aile rutinleri:

Günlük rutinler tüm ailelerin günlük görevleri yerine getirmelerine yardımcı olur. Rutinler ayrıca aile bağları oluşturabilir. İyi bir rutin, tüm aile üyelerinin ihtiyaçlarını karşılar.

Rutinler: temel bilgiler

Rutinler ailelerin işleri halletmek, birlikte vakit geçirmek ve eğlenmek için kendilerini nasıl organize ettikleridir . Her ailenin kendine özgü rutinleri vardır. Rutinler, aile üyelerinin kimin neyi, ne zaman, hangi sırada ve ne sıklıkta yapması gerektiğini bilmesine yardımcı olur.

Örneğin, aileniz aşağıdakilere sahip olabilir:

 • iş ve okul sabahları, banyo zamanı, yatma vakti, yemek saatleri, selamlar ve vedalar için günlük rutinler
 • yıkama ve temizlik gibi ev işleri için haftalık rutinler
 • tatiller ve geniş aile buluşmalarını içeren diğer rutinler.

Aile hayatı genellikle birkaç rutinle daha pürüzsüzdür , ancak rutinlerde bundan daha fazlası vardır.

Rutinler ayrıca çocuklarınıza aileniz için neyin önemli olduğunu bildirir. Örneğin, gerçekten özel rutinlere bazen ritüel denir . Bunlar, paylaşılan inançlarınızı ve değerlerinizi güçlendirmenize ve ailenizde bir aidiyet ve beraberlik duygusu oluşturmanıza yardımcı olabilir.Normal günlük rutinleri korumak, çocukların yeni bir çocuğun doğumu, boşanma, bir aile üyesinin hastalığı veya ölümü veya yeni bir şehre veya ülkeye taşınması gibi stresli olaylarla baş etmelerini kolaylaştırabilir.

Çocuklar: Rutinler neden onlar için iyidir

Bazı çocuklar rutini diğerlerinden daha çok sever ve buna ihtiyaç duyar. Genel olarak, rutinler çocuklar için aşağıdaki faydalara sahiptir:

Güvenlik ve aidiyet
Organize ve öngörülebilir bir ev ortamı, özellikle stresli zamanlarda veya ergenlik gibi zor gelişim aşamalarında çocukların ve gençlerin kendilerini güvende, güvenli ve bakımlı hissetmelerine yardımcı olur.

Ayrıca, eğlenmek veya birlikte vakit geçirmek için inşa edilen rutinler aile ilişkilerini güçlendirir. Örneğin, yatmadan önce birlikte bir hikaye okumak veya futbol antrenmanından sonra özel bir atıştırmalık yemek, sizin ve çocuğunuzun paylaşması için özel bir zaman olabilir.

Beceri ve sorumluluk Aile rutinlerinde yapılacak işlere
sahip olmak , çocukların ve gençlerin sorumluluk duygusu geliştirmelerine ve zamanı yönetme gibi bazı temel becerileri geliştirmelerine yardımcı olur. Bunlar çocukların yaşam için kullanabileceği becerilerdir.

Ve çocuklar rutinin parçalarını sizden daha az yardım veya denetim ile yapabildiklerinde, daha bağımsız olmalarına da yardımcı olur.

Sağlıklı alışkanlıklar
Rutinler, küçük çocuklara dişlerini fırçalamak, düzenli olarak vitaminli, meyveler yemek, egzersiz yapmak veya tuvaleti kullandıktan sonra ellerini yıkamak gibi sağlıklı alışkanlıkları öğretmenin bir yolu olabilir.

Bu, rutinlerin çocuk sağlığı için iyi olabileceği anlamına gelir. Örneğin, ellerini daha düzenli olarak yıkayan çocukların soğuk algınlığı ve diğer yaygın hastalıklara yakalanma olasılığı daha düşük olabilir. Ayrıca, rutinler stresi azaltabilir ve düşük stres çocukların bağışıklık sistemleri için iyidir.

Günlük rutinler vücut saatlerimizi de ayarlamaya yardımcı olur. Örneğin, yatmadan önce yapılan rutinler, çocukların bedenlerinin uyku zamanı geldiğinde ‘bilmesini’ sağlar. Bu, çocuklar ergenliğe ulaştığında ve vücut saatleri değişmeye başladığında büyük bir yardımcıdır. Aile hayatını zamanlamak kolay olabilir. Rutinlerin birçok faydası vardır, ancak çocukların ve ebeveynlerin oynamak, rahatlamak veya yaratıcı olmak için serbest zamanları olması da iyidir.

Ebeveynler: Rutinler neden sizin için iyidir

 • Rutinler günlük işlerinizi halletmenize ve başka şeyler için zaman ayırmanıza yardımcı olur.
 • Düzenli ve tutarlı rutinler, ebeveyn olarak iyi bir iş yaptığınızı hissetmenize yardımcı olabilir.
 • Hayat çok yoğun olduğundan, rutinler daha düzenli ve kontrol sahibi hissetmenize yardımcı olabilir, bu da stresi azaltır.
 • Rutinler genellikle anlaşmazlıkları çözmek ve karar vermede zorlanmamanızı sağlar. Örneğin, Pazar gecesi pizza gecesi ise, kimsenin akşam yemeğinde ne olduğunu tartışması gerekmez.

Çocuklarınızla geçirmek için yeterli zamanınız olmadığını düşünüyorsanız, çocuklarınızın mevcut rutinlere daha fazla dahil olup olmayacağını düşünebilirsiniz. Çocuklarınızı dahil etmek için rutinleri nasıl değiştirebilirsiniz? Ve yapmak istediğiniz ancak zaman bulamadığınız etkinlikler varsa, bunlardan bazılarını ailenizin düzenli rutinine dahil edebilir misiniz?

İyi bir günlük rutini ne işe yarar?

Tüm aileler farklıdır ve bir aile için iyi sonuç veren rutin başka bir aile için işe yaramayabilir.

Rutinlerinizin bireysel aile gereksinimlerinize dayanması gerekir. Ancak etkili rutinler üç temel özelliği paylaşır:

 • İyi planlanmış : İyi bir rutinde herkes rollerini anlar, ne yapmaları gerektiğini bilir ve rollerini makul ve adil görür. Örneğin, çocuklarınız akşam yemeğinden sonra her gece bulaşık yıkama ve kurutma sıralarını bilirler.
 • Düzenli : iyi rutinler günlük aile hayatının bir parçası haline gelir. Örneğin, çocuklarınız dedesi ile Pazar gecesi mangal yapmayı dört gözle bekleyebilirler.
 • Öngörülebilir : iyi bir rutinde, her seferinde aynı sırada işler olur. Örneğin, hafta sonu her zaman okul üniformalarını yıkarsınız, böylece Pazartesi sabahı hazır olacaklarını bilirsiniz.

Engelli çocuklar için rutinler çok yardımcı olabilir. Değişimi anlamak veya bunlarla başa çıkmakta zorlanan çocuklar için daha da önemli olabilirler.

Yeni yürümeye başlayan çocuklar ve okul öncesi: günlük rutinler için fikirler

Küçük çocuklar ve okul öncesi çocuklar için rutinleriniz olabilir:

 • sabah hazırlanmak
 • oynamak için oyun grubunda diğer çocuklarla bir araya gelmek
 • yemek yemek
 • her gün birlikte oynamak ve konuşmak için zaman harcamak
 • kitap okumak veya hikaye anlatmak
 • sessiz vakit geçirmek ve geceleri yatağa erken girmek.

Örneğin yeni yürümeye başlayan çocuklar için yatmadan önce diş fırçalamak ve bebek bezini değiştirmek, ona kitap okurken biraz sakin vakit geçirmek, sonra özel bir şarkı ile yatağa girip ve iyi geceler öpücüğü vermek iyi bir rutin olabilir.

Okul çağındaki çocuklar: günlük rutinler için fikirler

Okul çağındaki çocuklar için rutinleriniz olabilir:

 • sabah hazırlanmak ve geceleri erken yatmak
 • oyuncakları toplama
 • belki okuldan sonra haftada bir veya iki kez oynamak için diğer çocuklarla bir araya gelmek
 • düzenli olarak ve her gün harçlık vermek
 • hobi veya spor gibi okul sonrası aktiviteler yapmak
 • ev işleri yapmak – örneğin, yemek masasını hazırlamak, bulaşık makinesini açmak, çamaşırlara yardımcı olmak veya evcil hayvanlara bakmak.

Okul çağındaki çocuklar için işe gitmediğiniz günler varsa bir oyun günü rutininiz olabilir. Örneğin, Pazartesi günleri okul çağındaki çocuğunuzun okuldan sonra bir arkadaşını davet etmesine izin verebilirsiniz. 

Gençler: günlük rutinler için fikirler

Daha büyük çocuklar ve gençler bazı rutinlerden rahatsızlanabilir veya meydan okumaya başlayabilir. Muhtemelen esnek olmanız ve çocuklarınız büyüdükçe rutinleri uyarlamanız gerekecektir . Örneğin, yatmadan önce rutinleri veya çocukların evde yaptıkları işleri değiştirmeniz gerekebilir.

Gençler için rutinleriniz şöyle olabilir:

 • çamaşır yıkamak veya yatak yapmak ve oda temizlemek gibi diğer işleri yapmak
 • ödev yapmak
 • hobi veya spor dahil okul sonrası faaliyetlerde bulunmak.

Tüm aile için rutinler: fikirler

Şunlar için rutinleriniz olabilir:

 • birlikte yemek hazırlamak ve yemek
 • akşam yemeğinden veya film gecelerinden sonra düzenli yürüyüşler gibi birlikte aile zamanını geçirmek
 • aile toplantıları yapmak ya da sadece gün hakkında konuşmak
 • ebeveynlerle bire bir özel zaman geçirmek
 • geniş aile ve arkadaşlarla buluşmak
 • özel kutlama günlerinde veya topluluk etkinliklerinde yer almak.

Lütfen ,, Yazıyı paylaşın !
error

Platformumuzu Beğendiyseniz, Lütfen Paylaşın!!!