Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim
Çocuk Giyim

Aile kuralları

Anahtar noktaları

 • Aile kuralları ailenizdeki herkesin daha iyi geçinmesine yardımcı olur.
 • İyi aile kuralları olumlu, spesifik ve anlaşılması kolaydır.
 • Fiziksel davranış, güvenlik, davranış, rutin ve saygı gibi şeyler hakkında kurallar koyun.
 • Kurallar muhtemelen çocuklar büyüdükçe ve aile durumunuz değiştikçe değişecektir.

Aile kuralları: neden önemlidirler

Aile kuralları, ailenizin üyelerine nasıl bakmak ve onlara nasıl davranmak istediğinize dair olumlu ifadelerdir. Kurallar yardımcı olur:

 • çocuklar ve gençler ailenizde davranışların ne olduğunu ve neyin iyi olmadığını öğrenir
 • yetişkinler çocuklara ve gençlere karşı davranış biçimleri bakımından tutarlı olurlar.

Kurallar ailenizdeki herkesin daha iyi geçinmesine yardımcı olabilir. Aile hayatını daha olumlu ve huzurlu yaparlar.

İyi aile kuralları neye benziyor?

İyi aile kuralları çocukların davranışlarını olumlu yönde yönlendirir. 

 • tam olarak hangi davranışı beklediğinizi söyleyin – örneğin, ‘bir şey istediğimizde “lütfen” diyoruz ”
 • anlaması kolaydır – örneğin, ‘Evin içinde sessiz bir ses kullanın’
 • çocuklara ne yapmamaları yerine ne yapmaları gerektiğini söyleyin – örneğin, ‘dağınık olma’ yerine ‘kıyafetlerinizi toplayın’.

Çocuklarınıza ne yapmamalarını söyleyen kurallar bazen sorun olmaz. Bunun yerine ne yapılacağını açıklamak zor olduğunda en iyisidir – örneğin, ‘Süpermarkette bir şey sorma’ veya ‘Alkollü bir şoförü olan arabaya binme’.

Pozitif aile kurallarının kısa bir liste halinde olması özellikle küçük çocuklar için, uzun olandan daha iyidir.

Her ailenin kuralları farklı olacaktır. Aile kurallarınız inançlarınız ve değerleriniz, durumunuz ve çocuğunuzun olgunluğu ve ihtiyaçlarından etkilenecektir.

Belli şeyler hakkında kurallar

Kurallar koymak için en önemli şeyleri seçin. Bu, aşağıdakilerle ilgili kuralları içerebilir:

 • birbirlerine karşı fiziksel davranış – örneğin, ‘Birbirinize karşı nazik olun’
 • güvenlik – örneğin, ‘Emniyet kemerinizi bağlayın’
 • görgü kuralları – ‘Konuşmadan önce başkalarının konuşmasını bitirmesini bekleriz’
 • günlük rutinler – örneğin, ‘Her gece masaya sırayla oturuyoruz’
 • Birbirinize saygı – örneğin, ‘birbirlerinin odalarına girmeden önce kapıyı vurun’.

Çocuklarınız kuralların yaşamın bir parçası olduğunu ve okul, toplu taşıma ve spor gibi yaşamın farklı yerleri ve bölümleri için kurallar olduğunu öğreneceklerdir. Aile kurallarının yapılması ve bunlara uyulması, çocuklarınızın başka yerlerdeki kurallara uymasına da yardımcı olabilir.

Kuralların oluşturulmasında kimler yer alacak?

Aile kuralları yaparken ailenin tüm üyelerini olabildiğince dahil etmek önemlidir.

Üç yaşından büyük çocuklar kurallar hakkında konuşmanın bir parçası olabilir. Çocuklar büyüdükçe, kuralların ne olması gerektiğine daha fazla dahil olabilirler.

Çocukları ve gençleri kuralları koymaya dahil ettiğinizde, kuralları ve ailenizin neden onlara ihtiyacı olduğunu anlamalarına ve kabul etmelerine yardımcı olur. Bu , kuralları adil olarak görme ve bunlara bağlı kalma olasılıklarının daha yüksek olduğu anlamına gelir .

Daha büyük çocuklar ve gençler için, kurallara uymak da onlara kendi davranışları için sorumluluk alma şansı verebilir.

Kuralları yazmak ve herkesin görebileceği bir yerde görüntülemek yardımcı olabilir. Bu, onları netleştirmeye yardımcı olur ve neye izin verilip verilmediğine ilişkin tartışmaları da önleyebilir. Küçük çocuklar için kuralları gösteren resimler yapabilir veya çizebilirsiniz.

Kurallar ne zaman gözden geçirilir veya değiştirilir

Nasıl çalıştıklarını kontrol etmek için zaman zaman aile kurallarınızı gözden geçirmek iyidir. Bu, herkese en önemli kuralları hatırlatmanın iyi bir yolu olabilir.

Ve çocuklarınız büyüdükçe veya aile durumunuz değiştikçe, kurallarınızın değişmesi gereken zamanlar olacaktır . Örneğin, okul çağındaki bir çocuğun yatma süresini ya da genç bir çocuğun sokağa çıkma yasağını uzatabilirsiniz. Veya bir ebeveynin çalışma düzenlemeleri değişirse, ev işlerine yardım konusunda yeni veya farklı kurallar yapabilirsiniz.

Yeni kurallar yaptığınızda olduğu gibi, çocukları kurallarda değişiklik yapmaya dahil etmek de iyidir.

Kurallara uymak: farklı yaş ve yeteneklerde çocuklardan ne beklenir

Okul Öncesi
3-4 yaş arası çocukların çoğu basit kuralları anlamak için dil becerisine sahiptir.

Ancak bu yaşta, çocukların kuralları unutması veya görmezden gelmesi muhtemeldir. Ailenizin kurallarına uymak için destek ve hatırlatmalara ihtiyaçları olacaktır. .

Ve güvenlik söz konusu olduğunda, kurallar önemlidir, ancak çocukları güvende tutmak için onlara güvenmemek en iyisidir. Örneğin, kuralınız ‘Yoldan uzak dur’ olabilir, ancak yine de çocuğunuzu yolların yakınında izlemeniz gerekir.

Okul çağındaki çocuklar
Tüm çocuklar farklıdır, ancak çoğu durumda yardımınız olmadan kurallara uymak için onlara güvenmeye başlamadan önce çocuklar 8-10 yaşlarına gelmiş olmalıdır. Örneğin, bu yaştaki çocuklar muhtemelen yatmadan önce diş fırçalama veya yoldan geçmeden önce bir yetişkinin beklenmesi ile ilgili kuralları hatırlayacaktır.

Gençler
Aile kuralları gençler için olduğu kadar küçük çocuklar için de önemlidir. Açık kurallar, gençlere hayatlarında bir çok şey değiştiğinde bir güvenlik hissi verir. Gençler için kurallar oluşturmak veya pekiştirmek için asla geç değildir.

Güvenli davranışla ilgili kurallar özellikle önemlidir. Bunlar alkol kullanımı, cinsiyet, tarihlendirme ve sokağa çıkma yasağı ile ilgili kuralları içerebilir. Bazı aileler güvenlik sözleşmelerini müzakere eder ve imzalar. Güvenlik sözleşmesi kuralları özetleyen imzalı bir sözleşmedir – örneğin, ‘Gece toplu taşıma kullandığımda size mesaj göndereceğim’.

Ancak, gençler daha fazla özerklik ve bağımsızlık aradıklarından, bu yaştaki kurallara bazı zorluklar bekleyebilirsiniz .

İlave ihtiyaçları olan çocuklar

İlave ihtiyaçları olan çocuklarda, tutarlı kurallar herkesin eşit olduğu mesajını gönderir. Örneğin, aile kuralınız hepiniz birbirinizle güzelce konuşuyorsanız, ek ihtiyaçları olan çocuğunuz da tıpkı tipik olarak gelişmekte olan çocuklarınız gibi bu kurala uymalıdır.

Ek ihtiyaçları olan bazı çocukların kuralları anlamak ve hatırlamak için yardıma ihtiyacı olabilir.

Bazı kurallar tüm aile için geçerliyken, diğerleri sadece küçük çocuklar veya gençler için geçerli olabilir. Çocuklar büyüdükçe ve olgunlaştıkça, kurallar onlarla birlikte ‘büyüyebilir’.

Çocuklar kurallara uymadığında ne yapmalı

Çocuklar kuralları çiğnediğinde, sadece kuralları hatırlatmayı ve onlara başka bir şans vermeyi seçebilirsiniz.

Ancak sonuçta kuralları çiğnemek için sonuçları kullanmak daha etkili olacaktır .

Sonuçları hakkında bir aile olarak konuşmak en iyisidir. Bu, herkesin sonuçları anlamasını ve sonuçları kabul etmesini sağlayabilir. Herkes anlar ve kabul ederse, çocuklar kuralları çiğnediğinde sonuçların eyleme geçirilmesi daha kolay olur.

Lütfen ,, Yazıyı paylaşın !
error

Platformumuzu Beğendiyseniz, Lütfen Paylaşın!!!