Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim Çocuk Giyim
Çocuk Giyim

Ağlama : bebeklerde ve çocuklarda ağlama (0-8 yş)

Tüm bebekler ve çocuklar ağlarlar ve bazıları çok ağlar. Ancak bunu bilmek, ağlamakla başa çıkmak her zaman kolay olmaz. İyi haber şu ki, çocuklar büyüdükçe ve geliştikçe daha az ağlarlar.

Bebeklerde ve çocuklarda ağlama hakkında

Tüm çocuklar aç, yorgun, rahatsız, hasta ya da acı çektiğinde ağlarlar. Bazende şefkat isterler. Yeni yürümeye başlayan çocuklar ve daha büyük çocuklar da örneğin sinirli, üzgün veya kızgın oldukları için ağlayabilirler.

Ancak, özellikle de henüz konuşmuyorsa, ağlayan çocuğunuzun neye ihtiyacı olduğunu bulmak bazen zor olabilir.

Çocuğunuz ağladığında, hasta ya da incinmediğini kontrol ederek başlayın . Emin değilseniz, doktorunuzdan bir randevu alın veya çocuğunuz ve aile sağlığı hemşirenizi arayın.

Çocuğunuz başka bir nedenden dolayı ağlıyorsa, yardım etmek için yapabileceğiniz çok şey vardır.Ağlayan bir çocuğu asla sallamayın, vurmayın veya incitmeyin. 

Bebekler: ağlıyor

Bebekler ağlama yeteneği ile doğarlar. Ağlamak onların ana iletişim yoludur.

10 bebekten yaklaşık 1’i çok ağlar – ‘çok’ günde üç saatten fazla demektir. 12 aylıktan küçük bebeklerin çoğu öğleden sonra ve akşam erken saatlerde ağlama eğilimindedir. Bu, özellikle akşam yemeği yapmak veya büyük çocuğunuza banyo yaptırmak gibi şeylerle meşgulseniz, çok stresli olabilir.

Bu yoğun ağlama aşaması muhtemelen düşündüğünüzden daha erken geçecektir.

Bebeğinizin ağlamasını yönetme
İlk adım bebeğinizin aç, yorgun veya rahatsız olup olmadığını kontrol etmektir . Zamanla, bebeğinizin ağlamasını ve farklı ağlamaların ne anlama geldiğini öğreneceksiniz.

İşte bazı yararlı stratejiler:

 • Bebeğinizi çocuk arabasına veya bebek askısına koyun ve yürüyüşe çıkın. Hatta çok yorulmadığınız bir sürüş bile yapabilirsiniz! Bebeğiniz ağlamayı bırakmasa bile, hareket halindeyken baş etmek bazen daha kolaydır.
 • Bir arkadaşınızdan veya akrabanızdan bebeğinizin en çok ağladığı günlerde yardım etmesini isteyin.
 • Eğer bunalmış hissediyorsanız, bebeğinizi güvenli bir yere koyun ve beş dakikalık bir mola verin . Bebeğinizin birkaç dakika ağlamasına izin vermek ona zarar vermez ve işleri kontrol altına almanıza yardımcı olabilir.

Yardım istemek her zaman iyidir. Çocuğunuz ve aile sağlığı hemşireniz veya aile hekimi başlamak için iyi yerlerdir.

Ağlayan bebeğinizi rahatlattığınızda dünyanın güvenli ve öngörülebilir bir yer olduğunu öğrenir. Size güvenir ve daha az ağlar. 

Yeni yürümeye başlayan çocuklar: ağlama

Yeni yürümeye başlayan çocuklar bebeklerle aynı nedenlerle ağlarlar. Ancak küçük çocuklar da hayal kırıklığı, utanç veya kıskançlık gibi yeni ve zor duygularla başa çıkmanın bir yolu olarak ağlar.


Bebeğinizin ağlamasını yönetme Çocuğunuz fiziksel olarak iyi durumda ise, aşağıdaki ipuçları yardımcı olabilir:

 • Çocuğunuzun yorgun olabileceğini düşünüyorsanız, bir dinlenme yardımcı olabilir. Ya da ona müzik ya da hikaye dinleterek sessizce zaman tanıyabilirsiniz.
 • Ağlama yatmadan önce gerçekleşirse, çocuğunuzu uyutmak için yardıma ihtiyacınız olabilir .
 • Çocuğunuz öfkeli veya öfke nöbeti geçiriyorsa , sakinleşmek için güvenli bir yere götürün.
 • Çocuğunuz hayal kırıklığına uğramışsa, birlikte bir çözüm bulmaya çalışın. Örneğin, ‘Hayal kırıklığına uğradın çünkü bloklar devrilmeye devam ediyor. Birlikte tekrar deneyelim ‘. Bir duyguya ad vermek çocuğunuzun duygularını anladığınızı bilmesini sağlar. Ayrıca kendi kendini düzenlemeyi öğrenmesine yardımcı olur .
 • Eğer yürümeye başlayan çocuğunuz sadece huysuzsa, dışarıda bir yürüyüş gibi bir sahne değişikliği yapmayı deneyin, ona bir köpük banyosu verin veya bazı çocukların müziklerini yapın ve birlikte dans edin. Ne kadar eğlendiğinize şaşırabilirsiniz.

Okul öncesi ve okul çağındaki çocuklar: ağlama

Çocuklar büyüdükçe daha az ağlama eğilimindedir.

Çocuğunuz konuşabildiğinde, neden üzgün olduğunu ve neye ihtiyacı olduğunu söylemek için kelimeler kullanması çok daha kolaydır . Ayrıca onunla duyguları hakkında konuşmanız daha kolay olacaktır.

Okul öncesi veya okul çağındaki çocuğun ağlaması nasıl yönetilir
Çocuğunuz fiziksel olarak uygunsa, aşağıdaki fikirleri deneyin:

 • Çocuğunuza sakinleşmesi için bir şans verin, sonra onu neyin bu kadar üzdüğünü sorun. Duygularını ona tekrarlayarak dinlediğinizi gösterin. Örneğin, ‘Üzgün ​​hissediyorsun çünkü ayşe seninle oynamayacaktı’.
 • Çocuğunuza durumla başa çıkmak için başka yollar sunun. Örneğin, ‘Bunun yerine ayşe’nin oyununa katılmaya ne dersin?’
 • Çocuğunuzun bazen ağlamanın uygun olduğunu anladığından emin olun – örneğin, üzgün bir şey olduğunda veya yaralandığında. Örneğin, ‘Ah, kafama vurursam ben de ağlarım’.

Çocuğunuz ağlamak ve üzgün davranmak için çok zaman harcıyorsa, doktorunuzdan tavsiye isteyin.Bazen ağlamak uygun olur. Hem çocuklar hem de yetişkinler için ağlama, önemli kayıp, ağrı veya üzüntü ile başa çıkmanın sağlıklı bir yolu olabilir. Çocuğunuz size bu duyguları ifade ettiğinde dinlemeye çalışın. Sonra onu rahatlatabilir ve duygularının iyi olduğundan emin olabilirsiniz.

Ağlamak:

Bebeklerde ve çocuklarda ağlamak, ebeveynlerin profesyonel yardım aramasının en yaygın nedenlerinden biridir .

Çocuğunuz çok ağlıyorsa, kendinizi çok düşük hatta depresyonda hissediyor olabilirsiniz. Eğer böyle hissediyorsanız ya da çocuğunuza zarar vermekle ilgili düşünceleriniz varsa, hemen yardım istemeniz önemlidir.

Bazen başka bir kişinin çocuğunu bir süre kontrol etmesi yardımcı olur. Mümkünse eşinizden eve gelmesini isteyin ya da bir arkadaş ya da akrabanızın gelip yardım etmesini isteyin.Ebeveynlik, özellikle çok ağlayan bir çocuğunuz varsa, gerçekten zor bir iş olabilir. Zaman ayırmak ve yardım istemek, kendiniz ve çocuğunuz için yapabileceğiniz olumlu şeylerdir.

Çocuklarınızın önünde ağlamak

Çocuğunuz sizi izleyerek üzüntü, öfke ve mutluluk gibi duyguların ne zaman ve nasıl ifade edileceğini öğrenir. Duygularınızı görmek çocuğunuza anne ve babanın da duyguları olan insanlar olduğunu öğretir.

Ancak çok fazla ağlıyorsanız veya nedenini bilmeden ağlıyorsanız, depresyon veya doğum sonrası depresyon için yardım alma konusunda doktorunuzla konuşmanız gerekebilir .

Lütfen ,, Yazıyı paylaşın !

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error

Platformumuzu Beğendiyseniz, Lütfen Paylaşın!!!